Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ričardo Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"
Rita LižaitytėŠaltinis: Etaplius.lt
Javapjūtės pradžia šiemet buvo graži ir nemažai Suvalkijos ūkininkų džiaugėsi spėję dar iki prasidedant lietaus maratonui nuimti didžiąją dalį derliaus. Tačiau lygiai tiek pat yra ir tokių, kurie pjūtį šiandien tėra įpusėję. Šių ūkininkų nuotaikos, deja, nekokios – pabaigti darbų neleidžia lietus, su lig kurio kiekvienu lašu prastėja ir grūdų kokybė. Ūkininkai sako, kad visi šiuo metu kuliami javai – pašariniai, o jų kaina – pati mažiausia. Žemdirbių teigimu, už tokios kokybės grūdus gaunami pinigai nekompensuoja net jų pjūties metu patirtų išlaidų.
Ramūs tik apsirūpinę technika
Šiandien ūkininkai yra susiskirstę į dvi stovyklas – jau baigusių ir tik įpusėjusių pjūtį. Anot Marijampolės savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjo Eugenijaus Alesiaus, pirmajai priklauso žemės ūkio technika visiškai apsirūpinę žemdirbiai, kitai – technikos stokojantys, javapjūtės darbams samdantys priklausančius pirmajai stovyklai, ūkininkai.
– Sėkmingai javapjūtei šiemet sutrukdė lietus, tačiau didžiausios bėdos prasidėjo dar pavasarį, iš karto po Velykų, kai javai ėmė vegetuoti ir orai staiga atšalo porai savaičių. Tomis dviem savaitėmis viskas ir vėlavo, javapjūtė – taip pat. Galbūt rugpjūčio ir rugsėjo lietus jai nebūtų tiek pakenkęs, jei ne tie pavasarį atšalę orai, dėl kurių užsitęsė vegetacijos ir brandos laikas. Visgi tiems, kurie turi savo kombainus ir yra visiškai apsirūpinę technika, nei šaltas pavasaris, nei vasaros lietūs javapjūtės darbams nesutrukdė. Rugpjūtį buvo nemažai momentų, kai nelijo ir orai buvo tinkami pjūčiai. Šie ūkininkais tuos momentus išnaudojo ir grūdus nusikūlė. Tuo tarpu tiems, kurie samdosi, teko laukti, kol turintys techniką nusikuls savo ir galės atvažiuoti į jų laukus. Kol šie atsilaisvino, prasidėjo lietūs – jie išplovė visą javų kokybę. Šiandien visi kuliami grūdai beveik be išimties yra pašariniai. Už juos gauti pinigai vargu net ar padengs jų nukūlimo kaštus, – situaciją apžvelgė Marijampolės savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Eugenijus Alesius.
Anot jo, nors ir sudėtingomis sąlygomis, geresnės ar prastesnės kokybės, žieminius javus jau nusikūlė beveik visi ūkininkai. Šiandien pjaunamas ar savo eilės laukia tik vasarojus. Todėl, tikėtina, vasarinių javų kokybė šiemet bus gerokai prastesnė nei žieminių.
Kokybė – pati žemiausia
Kad javapjūtės dar nėra baigę nemažai ūkininkų, įrodo ir tai, kad prie grūdų supirkimo punktų vis dar driekiasi javus vežančių traktorių su priekabomis eilės. Trečiadienį prie AB „Litagra“ grūdų elevatoriaus Marijampolėje sutiktas Valavičiuose ūkininkaujantis Antanas Bendaravičius atvežė beveik kaupinas vasarinių kviečių priekabas. Nors grūdų kokybės tyrimo atsakymo ūkininkas dar nežinojo, buvo tikras, kad visi jo atvežti grūdai bus prastos kokybės.
– Esu įsitikinęs, kad bus pašariniai. Jau anksčiau vežti tokie buvo, šitie gavę dar daugiau lietaus, todėl neabejotinai bus tinkami tik pašarų gamybai. Jau pernai su javapjūte nepasisekė, šiemet ir vėl tas pats. Apmaudu, kai dirbi, tikiesi, kad kitais metais bus geriau, ir štai vėl tas pats. Iš tiesų, gal net blogiau – pernai pavyko nukulti šiek tiek geresnės kokybės grūdus, – kalbėjo ūkininkas.
Jo teigimu, tokių ūkininkų, kuriems dar likę nukulti bent pusę visų turimų javų, yra ne vienas ir ne du. A. Bendaravičius sako, panašioje situacijoje esančių žemdirbių aplink – net keletas. „Jei nelytų, pakaktų poros dienų viskam pabaigti, bet orai permainingi, jei ryte šviečia saulė, tai nereiškia, kad ir po pietų dangus bus giedras“, – sakė ūkininkas.
Vis dar intensyviai superka
AB „Litagra“ elevatorių vadovas Aurimas Lukoševičius sako, kad šiuo metu į elevatorius atvežami grūdai iš tiesų yra bene prasčiausios kokybės, palyginti su tais, kurie buvo vežti javapjūtės pradžioje.
– Žieminių grūdų, kurie buvo pradėti kulti pirmiausia, kokybė pakankamai gera, didžioji dalis yra maistiniai. Tačiau vasariniai kviečiai beveik visi be išimties yra pašariniai. Nepaisant to, grūdų kokybė šiemet šiek tiek geresnė nei pernai, o ir derlius lyginant su pernykščiu yra gausesnis, – sakė A. Lukoševičius.
Jo teigimu, Marijampolės elevatorius vis dar dirba intensyviu pajėgumu. Per dieną čia aptarnaujama apie 80 ūkininkų ir priimama apie 1500 t grūdų. Nuo elevatoriaus darbo pradžios, liepos 29 dienos, A. Lukoševičiaus teigimu, į Marijampolės elevatorių ūkininkai daugiausia suvežė antros klasės žieminių kviečių, taip pat – žirnių. Iki dabar čia jau priėmta apie 50 tūkst. tonų įvairių rūšių grūdų.
– Šiandien skaičiai tokie, tačiau jie dar tikrai keisis, nes vyksta intensyvus grūdų supirkimas. Planuoti, kiek dar jų subyrės į mūsų aruodus, labai sunku, nes dar daugybė vasarinių javų nenukulta. Tačiau visų atvežusių derlių tikrai priimsime, nes pilni grūdų bokštai yra nuolat tuštinami ir derlius tolimesnei kelionei vyksta į Klaipėdos uostą. Jei orai ūkininkams bus palankūs, intensyvųjį grūdų supirkimą turėtume baigti rugsėjo pabaigoje, – paaiškino AB „Litagra“ elevatorių vadovas Aurimas Lukoševičius.