Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Opozicijos iš Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pareigų verčiamas Žygimantas Pavilionis antradienį kreipėsi į parlamento narius aiškindamas, kodėl pagrindo atstatydinti jį iš einamų parlamento komiteto vadovo pareigų nėra.
Pirmiausiai opozicijos pasitikėjimo netekęs Ž. Pavilionis atmetė jam metamus priekaištus, esą jis netinkamai elgėsi vasario mėnesį išvykęs į komandiruotę Sakartvele. Priešingai nei teigia opozicija, jis tikino nesužlugdęs tarpininkavimo misijos, nes, pasak jo, dirbo nuosekliai, vadovaudamasis vakarietiškomis vertybėmis.
Ž. Pavilionis šiame kontekste rado ir progą sukritikuoti Lietuvos Prezidentūrą, kuris, anot jo, laiku nesiėmė veiksmų malšinant politines įtampas Sakartvele.
„Ilgai kalbinau prezidento Nausėdos patarėją skatinti prezidentą imtis šios misijos ir vykti į Tbilisį, argumentuodamas, kad prezidentas Valdas Adamkus panašiomis aplinkybėmis kartu su a.a. Lenkijos prezidentu Lechu Kačinskiu bei ES Aukštuoju atstovu Javieru Solana yra vykęs į Kijevą, taip pat su kitais regiono lyderiais į Tbilisį, tikinau, kad galima mėginti kreiptis paramos ir į JAV prezidentą J. Bideną. Deja, išgirstas nebuvau“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo Ž. Pavilionis.
Pokalbyje su provokatoriais pripažino padarytą klaidą
Tuo tarpu komentuodamas savo pasisakymus Kremliaus opozicionieriumi Leonidu Volkovu apsimetusiam provokatoriui Ž. Pavilionis, viena vertus, vėl pripažino padarytą klaidą, tačiau, kita vertus, akcentavo, kad po provokacijos sekę tolesni jo veiksmai apsaugojo ne vieną Euroatlantinio bloko kolegą, o kartu ir pačius Seimo nariu.
„Pripažįstu, kad nebuvau pakankamai atsargus, ir tai man gera, nors ir skaudi pamoka. Tačiau turėjau drąsos kartu su savo kolegomis Baltijos šalių Užsienio reikalų komitetų pirmininkais apie tai paskelbti, apsaugoti nuo tolesnių panašių atakų tiek save, tiek sąjungininkus, tiek jus, gerbiami Seimo nariai“, – sakė Ž. Pavilionis.
URK pirmininkas toliau ragino Seimo narius nepasiduoti Kremliaus provokacijoms. Tad, leido suprasti politikas, jo atstatydinimas iš užimamų pareigų būtų viso parlamento klaida.
„Jeigu atskiri Seimo nariai šiai Kremliaus provokacijai šiandien pasiduotų sąmoningai, iš esmės užkibę ant Kremliaus specialiųjų tarnybų provokacijos, kas savaime pasiųstų labai aiškų signalą tiek sąjungininkams, tiems mūsų priešams, kad esame pažeidžiami pačios Tautos atstovybėje. Vertinu kiekvieno Seimo nario apsisprendimą parodyti solidarumą ir vienybę, kurią mes paprastai visada visi kartu demonstruojame, kai esame puolami išorinių priešų, ką parodėme ir praėjusį šeštadienį nereaguodami ir nekomentuodami atakos prieš mūsų kolegas Varšuvoje. Norėčiau tikėti, kad tokių atakų Kremliui prieš mus ateityje nepavyks surengti, o jeigu pavyks – jau visi žinosime kaip į tai reaguoti“, – teigė jis.
Ž. Pavilionis tvirtino pavyzdžiu tokiose situacijose laikantis ekspremjero Sauliaus Skvernelio reakciją į nutekintą Lenkijos premjero Kanceliarijos vadovo susirašinėjimą.
„Kad palengva mokomės, birželio 19 d. parodė ir opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio reakcija į Kremliaus specialiųjų tarnybų paviešintą neautentišką, tariamą Lenkijos premjero Kanceliarijos vadovo susirašinėjimą. Cituoju opozicijos lyderio pasisakymą: „jokio komentaro...tokiomis temomis aš nekalbėjau“ – taigi, tikiuosi, kad nekomentuodami priešiškų specialiųjų tarnybų atakų užsienyje panašius standartus visi kartu taikysime ir Lietuvoje, nereaguosime ir tuo atveju, kai jos paliečia politinius konkurentus. Priminsiu, kad dėl šios Kremliaus atakos prieš mūsų sąjungininkus Varšuvoje Lietuva ir oficialiu lygiu yra išreiškusi solidarumą Lenkijai, ką Briuselyje išsakė ne tik Lietuva, bet ir artimiausi Lenkijos kaimynai“, – sakė Ž. Pavilionis.
Teigia, kad jį palaikiusi opozicija patyrė spaudimą
Į Rusijos provokatorių pinkles pakliuvęs Ž. Pavilionis dėkojo ne tik valdantiesiems kolegoms, bet ir opozicijos atstovams už palaikymą. Jo teigimu, tie opozicijos nariai, kurie nesutiko paremti nepasitikėjimą juo reiškiančio pareikšimo, patyrė didelį spaudimą.
„Ypatingą savo pagarbą norėčiau išreikšti ne tik bendražygiams, bet ir opozicijos atstovams. Ne tik tiems, kurie nepasirašė šio kreipimosi, nors patyrė didžiulį spaudimą, bet ir tiems, kurie jį pasirašė. Nuo šiandien visa Lietuva sužinojo apie šias Rusijos specialiųjų tarnybų atakas, apie kurias jau seniai žinojo seni kovotojai ir sąjungininkai – ES ir NATO šalių vadovai, NATO ir ESBO generaliniai sekretoriai, Europos Parlamento vadovas, šviesios atminties senatorius Johnas McCainas ir kiti demokratijos lyderiai, patyrę panašias atakas“, – teigė jis.
Pakomentavo diskusijas sukėlusias vestuves komandiruotės metu
Galiausiai Ž. Pavilionis trumpai pakomentavo ir savo vestuves, kurios birželio pradžioje vyko Berlyne, Seimo kanceliarijos apmokėtos komandiruotės metu.
Ž. Pavilionis tikino, kad komandiruotės metu įvykusios vestuvės jo darbo kokybei nė kiek nepakenkė.
„Mūsų bendras tikslas buvo pristatyti jiems (Vokietijos politinių jėgų atstovams – ELTA) Baltijos šalių lūkesčius ir pasistengti, kad jie būtų galimai atspindėti būsimos Vokietijos valdančiosios koalicijos programoje. Šiuos tikslus, drįstu teigti, bent iš dalies pasiekėme, savo poziciją visiems išsakėme. Sunkioje, intensyvioje programoje, nuo pat atvykimo, kiekvienos dienos ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro, tikrai viršijant visas Darbo kodekso nuostatas dėl darbo laiko, susitikome su trijų mums svarbiausių VFR Federalinės užsienio reikalų ministerijos departamentų vadovais“, – teigė URK pirmininkas.
Ž. Pavilionis dar kartą pakartojo, kad visas kelionės išlaidas sutuoktinei jis apmokėjo, o ir medaus mėnesį atidėjo „geresniems laikams“.
„Išsamią vizito ataskaitą jau pateikiau Seimo Valdybai bei visoms suinteresuotoms institucijoms ir asmenimis, veikiantiems užsienio ir saugumo politikos srityse, o tiems, kurie domisi mano asmeniniu gyvenimu ir tokiu būdu nori pasveikinti mane su antrąja santuoka, galiu dar kartą pasakyti, kad savo sutuoktinei apmokėjau visas kelionės išlaidas iki cento, Seimo Etikos ir procedūrų komisijai pateiksiu visus tai įrodančius dokumentus. Savo ruožtu, santuoka yra įregistruota pagal galiojančius įstatymus, po darbo laiko tarp oficialių susitikimų, visa procedūra truko kelias dešimtis minučių (turiu santuokos registracijos video įrašą, kurio trukmė – lygiai 5 min 40 sekundžių). Jokių vestuvių nešventėme. Medaus mėnesį atidėsime geresniems laikams“, - teigė Ž. Pavilionis paprašydamas Seimo narių supratingumo.
„Kalbant rimtai, nors Seimo nario darbui Darbo kodeksas tiesiogiai netaikomas, tačiau bendrieji darbo planavimo principai galioja kiekvienam žmogui, taip pat kaip ir minimalus darbo laiko režimas, t. y. ir Seimo narys turi teisę į asmeninį laiką po darbo, komandiruotės atveju – po oficialios programos laiko, ką ir padarėme Berlyne. Nors ir esu viešas asmuo turiu teisę į privatų gyvenimą ir tikiuosi jūsų supratimo“, – sakė Ž. Pavilionis.
ELTA primena, kad Ž. Pavilionis kritikos susilaukė po to, kai Rusijos provokatoriai, žinomi pravardėmis „Vovan“ ir „Lexus“, išplatino vaizdo įrašą, kuriame apsimetus Kremliaus opozicionieriumi L. Volkovu užsienio politikos temomis buvo pakalbintas Ž. Pavilionis. Sumontuoto įrašo pabaigoje Ž. Pavilionis pašnekovą ragina nekreipti dėmesio į prezidentą Gitaną Nausėdą užsienio politikos klausimais, esą jis tėra tik „simbolinis“. Būtent Ž. Pavilionio teiginiai Lietuvos viešojoje erdvėje susilaukė daugiausiai dėmesio.
„Tu nekreipk dėmesio (...). Premjerė galvoja kaip aš. Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes esame didžiausia partija, pas mus – parlamentinė respublika, o prezidentas – tik simbolinis“, – opozicionieriumi apsimetusiam provokatoriui iškarpytame pokalbyje apie demokratijos siekį Rusijoje teigė Ž. Pavilionis.
Nors opozicija reikalauja atsistatydinimo, valdantieji Ž. Pavilionį gina
Seimo opozicinių frakcijų atstovai pastarąją savaitę įregistravo nepasitikėjimo URK pirmininku projektą. Pasak jų, pasitikėti Ž. Pavilioniu nebeleidžia jo elgesys, kuris, įsitikinusi opozicija, kenkia Seimo vykdomai parlamentinei diplomatijai. Opozicija tvirtina, kad Ž. Pavilionis netinkamai elgėsi vasario mėnesį išvykęs į komandiruotę Sakartvele. Jos teigimu, URK pirmininkas ne tik sužlugdė tarpininkavimo misiją, bet ir savo nediplomatiškais veiksmais sukėlė tarptautinį skandalą.
Visgi, ko gero, pagrindiniu pretekstu skelbti nepasitikėjimą konservatoriumi buvo paviešintas Ž. Pavilionio pokalbis su Rusijos provokatoriais.
Tačiau valdantieji Ž. Pavilionį užstoja tvirtindami, kad negalima veltis į Kremliui dirbančių provokatorių primetamą žaidimą. Skeptiškai valdančiųjų lyderiai vertina ir opozicijos keliamą ultimatumą, kad jei Ž. Pavilionis ir toliau liks vadovauti Seimo komitetui, iš jo pasitrauks du opozicijos nariai – „valstiečių“ frakcijai priklausantys Giedrius Surplys ir Antanas Vinkus. Pasak Gabrieliaus Landsbergio, tokiu veiksmu politikai tik parodo, kad „nemėgsta dirbti“.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina, kad opozicijos atstovų inicijuotoje procedūroje siekiant atstatydinti Ž. Pavilionį apskritai nereikėtų dalyvauti. Pasak jos, opozicijos politikai tokiais savo veiksmais gali sukurti pavojingą precedentą, kadangi pati procedūra buvo inicijuota dėl provokacijos, į kurią tiesiog pakliuvo konservatorius.
ELTA