Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Free-Photos nuotr.
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Darbas užsienyje vilioja tautiečius. Daugelis stačia galva neria į darbą, negalvodami apie tai, kad padariniai gali pasivyti po kurio laiko. Taip atsitiko vienai moteriai iš Lietuvos, kuri uždarbiavo Jungtinėje Karalystėje. Dėl skirtingų institucijų nesusikalbėjimo ji vos neteko nedarbo išmokos Lietuvoje. Laimei, moteris nenuleido rankų ir su Lietuvos SOLVIT centro pagalba išsprendė šią problemą.
Kilo klausimų, kiek laiko iš tiesų dirbo
Marijampolietė prieš metus kelis mėnesius dirbo Jungtinėje Karalystėje. Pasibaigus darbo sutarčiai, ji parvyko į gimtąjį miestą ir čia ieškojo nuolatinio darbo. Darbo paieškoms tęsiantis, moteris kreipėsi į Marijampolės teritorinę darbo biržą dėl nedarbo išmokos.
Dirbusieji užsienyje turėtų žinoti, kad, apskaičiuojant nedarbo išmoką, yra sumuojamas darbo stažas, įgytas tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse. Moteris pranešė įstaigai apie savo darbo patirtį užsienyje ir Marijampolės teritorinė darbo birža išsiuntė Jungtinės Karalystės atsakingai institucijai užklausą apie moters darbo stažą.
Norint gauti nedarbo išmoką, reikia per paskutinius 36 kalendorinius mėnesius iki įsiregistravimo teritorinėje darbo biržoje turėti ne mažesnį nei 18 mėnesių nedarbo draudimo stažą. Deja, atsakyme iš Anglijos buvo nurodyti trumpesni moters darbo periodai, nei iš tiesų buvo, ir ji prarado teisę į nedarbo išmoką. Moteris tvirtino savo, tad Marijampolės teritorinė darbo birža pakartotinai kreipėsi į Jungtinę Karalystę dėl informacijos patikslinimo apie lietuvės darbą. Nepaisant pakartotinių prašymų patikslinti informaciją, atsakymų iš atsakingos Jungtinės Karalystės institucijos nebuvo sulaukta.
Moteris, gindama savo teises, nenuleido rankų. Ji kreipėsi į Ūkio ministerijoje veikiantį Lietuvos SOLVIT centrą, kuris nemokamai padeda ES piliečiams ir įmonėms greitai ir praktiškai išspręsti su ES teise susijusias problemas. Padedant Lietuvos SOLVIT centrui, užsienio įstaiga nedelsiant patikslino marijampolietės darbo stažą Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvos darbo birža galėjo apskaičiuoti bei išmokėti nedarbo išmoką moteriai.
Sprendžia ne tik su darbu susijusias problemas
Jei susidūrėte su tokia ar panašia problema, jums padėti gali SOLVIT tinklas, kurio nacionaliniai centrai rūpinasi pažeistais piliečių bei įmonių interesais visoje Europos Sąjungoje, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje. SOLVIT nemokamai padeda tuomet, kai kitos Europos Sąjungos šalies valstybinė įstaiga pažeidė asmens ar įmonės teises, kurias užtikrina Europos Sąjungos teisė, ir nukentėjusysis dar nesikreipė į teismą.
Apie problemas, su kuriomis jūs susidūrėte kitoje ES šalyje, galima pranešti internetu adresu: http://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/home?languageCode=lt&origin=solvit-web. Gavus skundą, jį siekiama išspręsti per dešimt savaičių.
SOLVIT taip pat padeda spręsti problemas, susijusias su teisėmis gyventi kitoje valstybėje, vairuotojo pažymėjimo pripažinimu, įvairių socialinių išmokų, pensijų, pašalpų mokėjimu, sveikatos draudimu, profesinės kvalifikacijos pripažinimu kitoje ES šalyje.
SOLVIT padeda ir įmonėms. Jei, bendraujant su kitos šalies valstybine įstaiga, jūsų įmonė susidūrė su nesklandumais dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo, ribojimais tiekti prekes ar teikti paslaugas, tuomet SOLVIT specialistai irgi gali padėti. Tačiau jei kyla bėdų su užsienio įmone, SOLVIT nesprendžia įmonių tarpusavio nesutarimų. Taip pat nėra sprendžiamos situacijos, kuomet ginčo šalys jau kreipėsi į teismą.
ES šalyse gyvenantys, dirbantys, studijuojantys, keliaujantys ar savo verslą kuriantys lietuviai aktyviai gina savo teises, o SOLVIT centro darbo efektyvumo rodiklis vis auga. Nors SOLVIT ginčų sprendimo būdas neteisminis, tačiau dauguma visų skundų išsprendžiama įmonės ar piliečio naudai.
2016 m. Lietuvos SOLVIT centre buvo nagrinėti 104 skundai, iš kurių 34 – SOLVIT kompetencijos bylos. Palyginti su 2015 m., SOLVIT kompetencijos bylų skaičius išaugo 17 proc.
2016 m. Lietuvos SOLVIT centras, bendradarbiaudamas su kitų ES šalių SOLVIT centrais, sprendė 28 bylas dėl problemų, kilusių Lietuvos piliečiams ir verslininkams kitose ES šalyse, ir 6 bylas dėl Lietuvos institucijų galimo netinkamo ES teisės taikymo. 2016 m., kaip ir ankstesniais metais, didesnę dalį skundų sudarė piliečių skundai, taip pat buvo išnagrinėti 5 verslo atstovų skundai.
solvit-full.jpg
Reklama