Irkluotojas D. Bareika teisme pripažino kaltę dėl tėvo nužudymo

20231109lbal57455
Trakai
BNS Fotobanko nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

18-metis įvairių baidarių-kanojų čempionatų nugalėtojas Domas Bareika teisme visiškai pripažino savo kaltę dėl tėvo nužudymo.

Jaunuolis per posėdį Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį pareiškė, kad pirmas nori duoti parodymus, kartu su juo dar teisiamas jo 20-metis brolis Donatas Bareika.

„Savo kaltę pripažįstu visiškai, tačiau, gerbiamas teisme, noriu pasakyti, kad nesiruošiau nužudyti savo tėvo Tomo Bareikos ir nesiruošiau jo sudeginti“, – per posėdį sakė Domas Bareika. Jis vėliau dar patikino, kad nebuvo paruošę jokio plano dėl nusikaltimo prieš tėvą, norėjo tik jį sumušti.

Duodamas parodymus, Domas Bareika nužudytojo nevadino tėvu, o tik vardu ir pavarde – Tomas Bareika.

„Jis manęs nelaikė sūnumi, aš taip pat jo – tėvu“, – paaiškino jaunuolis.

Broliai kaltinami kovo 2-osios vakarą Trakuose, kieme prie namo Karaimų gatvėje, sudavę ne mažiau šešis smūgius kastuvu ir kirviu tėvui, konfliktas kilo dėl asmeninių santykių.

Paskui sūnūs tėvo kūną įkėlė į mikroautobusą, nuvežė prie Užutrakio dvaro, apipylė benzinu ir padegė.  

Duodamas parodymus Domas Bareika teismui pasakojo, kad tėvas norėjo jį nužudyti seniau, grasino jam, jo mamai, grasinimai buvo susiję su turtiniais reikalais, nekilnojamuoju turtu. 

„Maniau, kad vieną dieną kažkas iš mano šeimos mirs“, – sakė Domas Bareika.

Likus dienai iki įvykio tėvas sūnui pareiškė, kad šioje žemėje jis nevaikščios – grasino, kad išpjaus žarnas ir labai keikėsi.

„Dėl to labai išsigandau – jis ne kartą yra smurtavęs prie mano mamą, sesę, brolį, yra sumušęs močiutę, kaime mūsų akivaizdoje yra sumušęs žmogų. Žinojau, kad grasinimai buvo realūs“, – pasakojo kaltinamasis.

„Likus dienai iki nužudymo, vaikinui paskambino teta Jadvyga, ji skundėsi, kad T. Bareika ją terorizuoja, keikiasi, ji buvo labai išsigandusi, verkė. Aš ją nuraminau. Brolis girdėjo pokalbį, jis labai išsigando, jis pasiūlė Tomą sumušti, aš sutikau tai padaryti, nes bijojau dėl savo gyvybės“, – sakė Domas Bareika.

Teisėjai pasiteiravo Domo Bareikos, kodėl tėvas galėjo trokšti jo mirties.

„Jūs jo paklauskit, nežinau, jam nereikia priežasčių žudyti“ ,– atsakė Domas Bareika. 

Teisme jis pasakojo, kad su broliu nuvyko prie tėvo namo, Donatas Bareika pasakė, kad bent vienam reikia turėti įrankių, nes patys galim būti tėvo sumušti. Vaikinai pasiėmė kirvį, kastuvą ir kitų įrankių.

„Jo palaukėme ir mes jį užpuolėme, aš trenkiau jam ties juosmeniu, su kirvio kotu trenkiau, brolis tuo metu stovėjo, turėjo kastuvą, viskas vyko labai gretai. Tėvas bandė man suduoti, bet nepataikė. Užkliuvęs už slenksčio, nukrito nuo laiptų“, – teismui pasakojo Domas Bareika. Vaikinas teigė, kad suduodamas tėvui stengėsi, kad smūgiai nekliūtų į galvą.

„Nenorėjau jo užmušti“, – paaiškino Domas Bareika.

Vėliau jis suprato, kad tėvas negyvas – jis nejudėjo, sūnus neužčiuopė jo pulso.

„Brolis pasakė, kad reikia kažkur išvežti. Donatas visas drebėjo, jis nesugebėjo užvesti variklio“, – sakė Domas Bareika. Broliai ketino vežti tėvą į ligoninę, bet apsigalvojo – bijojo būti atpažinti.

Nužudytasis 49 metų T. Bareika buvo vienas iš Trakuose veikiančios kavinės „Karališkas sodas“ savininkų. Dalis šių patalpų priklausė T. Bareikai, o likusią dalį iš giminaitės Jadvygos Nedvickienės neseniai kaip dovaną buvo gavęs Donatas Bareika.

Manoma, kad itin sunkus nusikaltimas įvykdytas dėl nesutarimų tarp šeimos narių, tai gali būti susiję su turto klausimais.

Anksčiau teisme apklausti liudytojai pasakojo, kad tėvas žiauriai elgėsi su vaikais, pasak liudytojų, 11-kos ir 13-kos metų berniukus kartą tėvas nuvežė į kaimą, davė sunkias kuprines ir liepė 18 kilometrų pėsčiomis grįžti namo.

„Nuvežė už 20 kilometrų nuo Trakų, davė kuprines su 20 kilogramų bulvių, tėvas sakė: „Jei nors viena bulvė iškris, aš jus taip sup******** (keiksmažodis – BNS). Senelis mus išgelbėjo – jis atvežė, bet nei iki pat namų, nes ir jis jo bijojo“, – prisiminė Domas Bareika. 

Teisiamųjų senelis Zenonas Bareika anksčiau teismui pasakojo, kad jo sūnus T. Bareika savo sūnui Donatui Bareikai buvo perrašęs dalį kavinės Trakuose. Kita dalis priklausė kitam asmeniui, po to, pasak senelio, vaikaičiai pradėjo reikalauti, kad jo sūnus jiems mokėtų nuomą. 

„Iki ketvirtos klasės vaikai labai gerai mokėsi, sūnus sakė, kad čia jo pažiba. Norėjo, kad licėjuje mokytųsi, bet egzaminų neišlaikė, ketino po vidurinės į Angliją mokytis siųsti. Visi vaikai sportavo. Jis gyrėsi, vaikais didžiavosi“, – teisme yra sakęs Z. Bareika.

Tuo metu, pasak Domo Bareikos, tėvas jokiose jo sporto varžybose nebuvo apsilankęs. 

Motina gyveno Vilniuje, o vaikai su tėvu nuo 1 iki 10 klasės, tėvas iš namų išvarė 18-metę dukrą pas motiną.

Pasak Z. Bareikos, Donatas prieš atlikdamas karinę tarnybą buvo išėjęs gyventi pas motiną, po kariuomenės taip pat grįžo pas ją. Donatas buvo pripažintas kaltu dėl melagingo liudijimo – apiplėšus jo tėvo automobilvežį, vaikinas davė melagingus parodymus, siekdamas padėti tėvui.

Tuo metu jaunesnysis sūnus Domas iki 2022 metų mokėsi Trakuose, paskui išvažiavo į Panevėžį sporto mokyklą.

Teisėjai Domo Bareikos teiravosi, kodėl jis nevyko gyventi pas mamą, nors tėvai su juo netinkamai elgėsi.

„Aš sportavau, neįsivaizdavau kito gyvenimo, sportas man buvo viskas, kitaip negalėjau“, – atsakė kaltinamasis.

Vaikai močiutei skundėsi, kad jie padeda, bet tėvas nemoka pinigų. Vienas dirbo indų plovėju, tėvas sumokėjo jam 5 tūkst. eurų po kariuomenės.

Teisme taip pat paaiškėjo, kad tarp nužudytojo T. Bareikos ir jo sūnų ir anksčiau buvo kilę konfliktų, kviesta policija, o Trakuose sūnums gyvenant su tėvu, gyvenamojoje vietoje buvo atjungta elektra – esą taip tėvas galėjo siekti, kad sūnūs išsikraustytų.

Domas Bareika teismui pasakojo, kad kai jam buvo 16-17 metų, tėvas jį išvarė iš savo namo, liepė eiti gyventi į kavinę, o paskui į pirtį, kur gyveno šunys. Ten nebuvo nei elektros nei vandens.

„Vakare paprašiau tėvo pernešti lovą. Jis grasino man atsuktuvu, pradėjo mane smaugti, numetė mane nuo laiptų, buvau praradęs sąmonę“, – prisiminė Domas Bareika.

Pasak jo, tėvas yra sulaužęs jo telefoną, tyčiojosi iš vaikino sveikatos problemų.

„Mes buvome reikalingi tik darbui“, – mano kaltinamasis. Jis pasakojo, kad padėdavo tėvui maišyti betoną, ardyti mašinas, tvarkyti aplinką, ruošti tešlą, kartais tėvas leisdavo vaikams neiti į mokyklą, kad jie jam dirbtų. 

Atsiprašė dėl įvykdyto nusikaltimo

Tuo metu kitas kaltinamasis, nužudytojo dar vienas sūnus Donatas Bareika savo parodymus pradėjo nuo atsiprašymo.

„Visų pirma, norėčiau atsiprašyti savo mamos, nes nenorėjau tiek skausmo sukelti“, – per teismo posėdį sakė Donatas Bareika.

Jis teigė kad viskas prasidėjo, kai teta Jadvyga jam perrašė savo namo dalį.

„Tomas tai sužinojęs laibai supyko ir dieną prieš įvykį jis sakė: „šiukšlės, išpjausiu jums žarnas“. Aš tuos grasinimus priėmiau rimtai, jis yra smurtavęs prieš kitus. Kitą dieną skambino teta Jadvyga, ji verkė, ji sakė, kad ją Tomas terorizuoja, ketina ją užmušti. (..). Aš pasakiau, kad reikia kažko imtis – pasiūliau Domui sumušti Tomą“, – teismui pasakojo Donatas Bareika.

Vaikinai nusprendė pasiimti įrankius, kad patys neliktų sumušti – tėvas buvo apie 1 metro 90 centimetrų ūgio ir svėrė apie 120 kilogramų.

Kovo 2-osios vakarą, apie 23.20 val., pareigūnai gavo pranešimą, kad Trakų mieste, Užtrakio gatvėje, automobilių stovėjimo aikštelėje, užgesinus degantį mikroautobusą „Ford Transit“, jo krovinių skyriuje rastas apdegęs vyriškos lyties nenustatytos tapatybės lavonas. 

Dėl šio nusikaltimo policijos pareigūnai sulaikė du vaikinus. Manoma, kad jie pagal iš anksto parengtą planą apie 22.05 val. Trakuose, namo kieme, nužudė savo 49 metų tėvą. Bandydami paslėpti nusikaltimą, jie kūną bandė sudeginti automobilyje, nuveždami į atokesnę aikštelę.

Vaikinai sulaikyti, kai bandė pasislėpti ir išvažiuoti iš Vilniaus miesto.

Vienas jų sulaikytas Vilniaus oro uoste, jis jau buvo įsigijęs lėktuvo bilietą į užsienio šalį, kitas sulaikytas Panevėžio mieste.