Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. PASILIAUSKO nuotr., "Suvalkietis"
Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Retam iš mūsų pavyksta nugyventi gyvenimą be ligų ir jų sukeltų problemų. Ne vienam teko slaugyti ligos patale ne vienerius metus gulėjusį namiškį, ne vienas ir pats sunkiai sirgome, ar mūsų draugus užklupusi liga privertė ieškoti slaugytojų pagalbos, kuri tokiais atvejais neįkainojama. Dar neseniai su pavydu žvelgėme į Olandijoje ar Švedijoje gyvenančius žmones, kuriuos ištikus sunkiai ligai iki pat išėjimo iš šios žemės namuose prižiūri slaugytojų brigada. Dabar galime pasidžiaugti, kad paliatyviosios slaugos paslaugos vis labiau prigyja ir Lietuvoje, daugiau sunkių ligonių turi galimybę baigti gyvenimą oriai, su kiek įmanoma mažiau skausmo, ne vieniši, ne apleisti.
Pagalba sunkiai sergantiems
Paliatyviosios pagalbos paslaugas Marijampolės regione, Kauno teritorinės ligonių kasos aptarnaujamoje teritorijoje, nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio pradėjo teikti Marijampolėje, Klaipėdos gatvėje, įsikūrusi viešoji įstaiga „Giedruma LT“. Įstaigai ligonių slauga – ne naujiena. Jau beveik dvejus metus Marijampolėje veikia tokiu pat pavadinimu įsikūrę globos namai. O nuo rudens teikiamos ligonių namuose paliatyviosios slaugos paslaugos. Šiuo metu „Giedrumos“ darbuotojai slaugo jau septynis Marijampolės savivaldybėje gyvenančius pacientus. Pasak slaugos namų direktorės, paliatyviosios slaugos padalinio vadovės Jurgitos Rimdžiuvienės, jų slaugomi ligoniai daugiausia serga sunkiomis onkologinėmis ligomis, inkstų ar plaučių nepakankamumu. Kiekvieną dieną link ligonių namų iš Klaipėdos gatvės išvažiuoja automobilis su medikų komanda. Itin sunkiai sergantiems žmonėms, kurių dažnas nepakyla iš lovos, teikiamos įvairios medicininės paslaugos. Ligonį apžiūri, sveikatos būklę įvertina, gydymą stebi gydytoja. Slaugytojos, jų padėjėjos rūpinasi, kad pacientui būtų suleisti vaistai, prireikus pastatomos lašinės ar atliekamas gleivių atsiurbimas, perrišamos žaizdos, prižiūrima, kad nepakylančiam iš lovos pacientui neatsirastų pragulų. Atliekami įvairūs tyrimai. Daroma elektrokardiograma, įprastiniai kraujo, šlapimo tyrimai. Prireikus pajungiamas deguonies kvėpavimo aparatas, matuojamas deguonies kiekis. „Teikiame beveik visas paslaugas, kurių tik prireikia mūsų slaugomiems ligoniams. Dėl tyrimų, kurių patys negalime atlikti, esame sudarę sutartis su laboratorija, pasirūpiname, kad atsakymai greitai pasiektų medikus. Tvarkome visą dokumentaciją, prireikus ligonį nuvežame pas specialistus“, – pasakojo slaugos namų „Giedruma“ direktorė Jurgita Rimdžiuvienė.
Pasak jos, vieni pacientai lankomi kasdien, kiti kas antrą ar trečią dieną, priklausomai, koks yra poreikis. Gydytojo vizitas numatytas iki keturių kartų per mėnesį, socialinio darbuotojo – iki aštuonių, slaugytojo vizitų skaičius neribojamas.
Teikiamos paslaugos ir sunkaus ligonio artimiesiems. Jie apmokomi, kaip slaugyti sergantįjį, kaip naudotis reikiama įranga, kaip susitaikyti su užklupusia nepagydoma liga. Prireikus medicininė įranga nuomojama.
Tikslas – pagelbėti sergančiajam
Paliatyvioji pagalba apima tiek medicinos, tiek socialinę ir psichologijos sritis, todėl šioje slaugos komandoje dirba ne vienas specialistas. Atsižvelgiant į paciento poreikius, pagalbą teikia gydytojas, slaugytojas, socialinis darbuotojas, psichologas ir kiti sveikatos priežiūros darbuotojai. „Liga keičia gyvenimą, atneša nerimą, skausmą, dvasinį pasimetimą. Paliatyviosios pagalbos tikslas yra pagelbėti sunkiai sergančiajam ir jo artimiesiems išlaikyti geriausią įmanomą gyvenimo kokybę, sprendžiant fizines, psichologines bei dvasines problemas“, – sako J. Rimdžiuvienė.
Paliatyviąja slauga dar naudojamasi mažai
Džiugu, kad Lietuvoje sergantys gyvenimą trumpinančia, nepagydoma, progresuojančia liga žmonės jau turi teisę gauti paliatyviąją pagalbą, kuri suteikiama visų amžiaus grupių pacientams. Atsižvelgiant į paciento bei jo šeimos poreikius ir paciento sveikatos būklę yra nustatoma teikiamų paslaugų trukmė ir mastas. Visos paslaugos nemokamos, už jas slaugytojų komandai apmoka teritorinė ligonių kasa.
Pasak J. Rimdžiuvienės, paliatyvioji pagalba neribojama, ji teikiama tol, kol ligoniui jos reikia. „Daug kas painioja ambulatorinę slaugą su paliatyviąja. Ambulatorinės paslaugos teikiamos 136 dienas per metus, paskui už jas tenka prisimokėti, paliatyvioji slauga trunka iki tol, kol jos reikia“, – sako įstaigos „Giedruma“ direktorė.
Pagalba teikiama bet kurios įstaigos pacientams
J. Rimdžiuvienės teigimu, jų įstaiga gali teikti pagalbą bet kurios įstaigos ar šeimos gydytojo pacientui, jeigu jis gyvena Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Vilkaviškio rajono savivaldybėse. Tai nereiškia, kad žmogus turi būti prisirašęs jų įstaigoje. Pacientas išlieka toje medicininėje įstaigoje, kur ir buvo, o paliatyvioji slauga jam teikiama papildomai. „Dar susiduriame su nežinojimu, kai ligonio gydytojas nenori jam skirti paliatyviosios slaugos, galvodamas, kad praras pacientą, už jo priežiūrą bus mokama kitai institucijai. Taip nėra. Žmogus lieka toje pačioje šeimos klinikoje, pas pasirinktą gydytoją, mes jam užtikriname tik paliatyviąją pagalbą namuose“, – sakė įstaigos „Giedruma“ vadovė.
Paliatyviosios pagalbos paslaugos skiriamos ligoniams, sergantiems gyvenimą trumpinančia, nepagydoma, progresuojančia liga, kurios bent vienas iš nurodytų progresavimo požymių yra raštiškai gydytojų konsiliumo ar gydytojų konsultacinės komisijos patvirtintas medicininėje dokumentacijoje. Paliatyviosios pagalbos paslaugoms gauti ligonį siunčia gydantis gydytojas.
J. Rimdžiuvienė pasakoja, kad ilgą laiką dirbo Šiaulių regione, kur paliatyviosios slaugos paslaugos namuose stipriai išvystytos, jomis naudojasi daugybė sunkiai sergančių žmonių. „Prieš metus man pasiūlė imtis šios srities Marijampolės regione. Nustebau, kad regionas toks turtingas, o paliatyvioji slauga namuose nėra išvystyta. Raginu pacientų artimuosius nebijoti kreiptis, išdrįsti ieškotis pagalbos. Juk tokios paslaugos padės ligoniui kiek galima ilgiau gyventi visavertį gyvenimą, padės ir jo artimiesiems. Kreipkitės į šeimos gydytoją, o gavę dokumentus, kad jums tokios paslaugos priklauso, susiekite su įstaiga „Giedruma LT“, kuri įsikūrusi Klaipėdos gatvėje 77.
Telefonas pasiteiravimui: 8 602 37469. Mums galite rašyti ir el. paštu: info@slaugau.lt.