IOM Lietuva karo pabėgėliams iš Ukrainos padengs dalį būsto nuomos mokesčio

20220321ppel3014
Lietuva
BNS Fotobanko nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuras (IOM Lietuva) skirs lėšas karo pabėgėliams iš Ukrainos, kad jie iš dalies galėtų padengti būsto nuomos mokestį, antradienį pranešė organizacija.

IOM Lietuva kompensuos 70 proc. dviejų mėnesių nuomos kainos, nurodytos nuomos sutartyje, tačiau paramos suma neviršys 475 eurų per mėnesį (950 eurų iš viso). 

IOM Lietuva pranešė, kad antrą kartą skirs vienkartines išmokas karo pabėgėliams iš Ukrainos, kurie atvyko į Lietuvą po 2022 metų vasario 24 dieną jų gimtinėje prasidėjusio karo, kad iš dalies padengtų pirmojo ir paskutiniojo nuomos mėnesio mokestį.

„Ukrainiečiai Lietuvoje gyvena jau beveik dvejus metus, todėl natūralu, kad jie kuriasi gyvenimą mūsų šalyje. Tačiau finansai neretai tampa pagrindiniu iššūkiu. Todėl jau antrą kartą IOM Lietuva teiks pagalbą kompensuodama dalį nuomos mokesčio“, – teigia IOM Lietuva vadovas Eitvydas Bingelis.

Anot jo, prieš tai šia pagalba pasinaudojo daugiau nei 200 šeimų, o iš atliktų tyrimų matyti, kad net 73 proc. ukrainiečių patiria sunkumų ieškodami būsto ilgalaikei nuomai. 

Anot pernai pavasarį IOM Lietuva atlikto tyrimo, didžioji dalis ukrainiečių – 62 proc. nuomojasi būstą atviroje rinkoje. Lyginant su 2022 metais šis rodiklis išaugo 11 proc. – tuomet būstą nuomojosi pusė (51 proc.) ukrainiečių. Apie 12 proc. ukrainiečių nemokėjo už būsto nuomą, nes juos priėmė lietuvių šeimos. Dar dešimtadalis apsistojo pas draugus ar gimines. Beveik pusė respondentų (44 proc.) nurodė, kad jiems patiems pavyko rasti būstą, tačiau nelengva užsitikrinti ilgalaikę būsto nuomą.

Dėl kompensacijos už nuomą kviečiami kreiptis tėvai, vieni auginantys vieną ar daugiau vaikų, šeimos su trimis ir daugiau vaikų, nėščios moterys, asmenys, vyresni negu 60 metų, šeimos, kuriose yra asmenys su negalia.

Anot organizacijos, taip pat svarbu, kad asmenys turėtų leidimą gyventi Lietuvoje arba Migracijos departamento išduotą kortelę bei nuomos sutartį, pasirašytą ar pratęstą ne anksčiau kaip nuo 2023 metų spalio 1 dieną, ne trumpesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui. Nuomos sutartis turi būti registruota Registrų centre.

„Kaip organizacija siekiame padėti labiausiai pažeidžiamoms grupėms, žmonėms, kuriems itin sudėtinga susitvarkyti su kylančiais iššūkiais, todėl turime papildomų kriterijų, kad pagalba atitektų tiems, kam jos labiausiai reikia“, – sakė E. Bingelis.

Nuo plataus masto karo Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvyko beveik 83 tūkst. ukrainiečių karo pabėgėlių. Per pastaruosius metus įvairiomis pagalbos priemonėmis IOM Lietuva padėjo beveik 16 tūkst. karo pabėgėlių.