Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Insultas kas keturias minutes pasiglemžia vieno žmogaus gyvybę visame pasaulyje. Niekas nėra saugus nuo šios ligos: rizikuoja vyrai ir moterys, pagyvenę ir labai jauni žmonės, tie, kurie vadovaujasi sveika gyvensena, ir tie, kurie nepaiso savo sveikatos. Kad sumažintumėte riziką, svarbu žinoti ankstyvuosius ligos požymius ir pasikonsultuoti su gydytoju, kai tik įtariate ligą sau ar artimiesiems.
Aukštas kraujo spaudimas
Reikšmingiausias insulto rizikos veiksnys yra aukštas kraujospūdis. Jūs net rizikuojate tuo momentu, jei jūsų „viršutinis“ spaudimas viršija 130 ir jei dvi savaites ar ilgiau jis išlieka 140 ir daugiau, skubiai kreipkitės į gydytoją ir imkitės priemonių. Be vaistų, norint normalizuoti kraujospūdį, svarbu sumažinti druskos vartojimą, mesti rūkyti ir vartoti alkoholį, sportuoti ir peržiūrėti dienos racioną, pašalinant iš jo lengvuosius angliavandenius, mononesočius riebalus ir maisto produktus, kurie padidina „blogojo“ cholesterolio kiekį.
Aukštas cholesterolio kiekis
Arterinės cholesterolio sankaupos gali sutrikdyti normalią kraujotaką, trukdyti normaliam kraujo tiekimui į smegenis ir galiausiai sukelti insultą. Saugus bendrojo cholesterolio lygis yra 200, o padidėjusi insulto rizika prasideda nuo skaičiaus 240. Ypač svarbu stebėti labai mažo tankio lipoproteinų (VLDL) kiekį – būtent jų perteklius lemia pavojingų apnašų nusėdimą ant kraujagyslių sienelių, todėl arterijos susiaurėja ir trukdo normaliai veikti. kraujotaka. Reguliariai tikrinkite ir stebėkite cholesterolio kiekį, taip pat stebėkite savo mitybą: padidėjus rodikliams, verta sumažinti cukraus, lengvųjų angliavandenių, sočiųjų riebalų suvartojimą. Verta valgyti riebesnę žuvį, alyvuogių aliejų, kitus produktus, kuriuose yra mononesočiųjų riebalų, taip pat kasdien rasti laiko ir galimybių fiziniam aktyvumui – bent pasivaikščiojimams.
Širdies ligos
Prieširdžių virpėjimas yra viena iš ligų, žymiai padidinančių insulto riziką. Bet ir kitos širdies ligos gali kelti pavojų. Verta pasitarti su gydytoju, galbūt jis manys, kad būtina skirti jums kraują skystinančių tablečių. Ir, žinoma, nepamirškite apie dietas ir vidutines širdies apkrovas – jos palaikys tiek širdies, tiek kraujagyslių sveikatą.
Cukrinis diabetas
2 tipo diabetas – savaime pavojinga liga ir gali sukelti papildomų komplikacijų. Taigi sergant cukriniu diabetu padidėja širdies, inkstų ir insulto rizika – tikimybė susirgti šia liga sergantiems cukriniu diabetu yra 1,5 karto didesnė. Todėl labai svarbu kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, vengiant pavojingų svyravimų ir laikytis sveikos mitybos. Ir labai svarbu mesti rūkyti – tai dar vienas veiksnys, didinantis ne tik insulto, bet ir diabeto riziką.
Piktnaudžiavimas alkoholiu
Kalbant apie insulto riziką, negali būti saugios alkoholio dozės: net nedidelis vyno kiekis ar stipresnis gėrimas gali labai padidinti šios pavojingos ligos riziką. Jei mes kalbame apie reguliarų vartojimą, tada insultas beveik neišvengiamas: moterims „raudonoji zona“ prasideda nuo vienos porcijos stipraus alkoholio kasdien, vyrams – su dviem.
Priklausomybė nuo dietinių gėrimų
Vieną gėrimo, pasaldinto dirbtiniu cukraus pakaitalu, porcija per dieną padidina insulto riziką tris kartus. Sultys ir gėrimai su cukrumi taip pat pavojingi širdies ir kraujagyslių sveikatai, tačiau jei pasirinksite, geriau teikti pirmenybę jiems – keista, kad „dietinių“ gėrimų rizika sveikatai yra kur kas rimtesnė. Tačiau geriausia rinktis vandenį ar pieną.
Rūkymas
Su kiekviena surūkoma cigarete insultas vis priartėja: rūkymas padidina „blogojo cholesterolio lygį, tuo pačiu sumažina „gerojo“ lygį. Dėl to kraujagyslės susiaurėja, o jų sienelės tampa ne tokios elastingos. Mesti rūkyti yra svarbiausia priemonė siekiant išvengti insulto. Geriau tai padaryti kuo greičiau.
Antsvoris
Jei jūsų kūno masės indeksas (KMI) viršija 30, greičiausiai rizikuojate: būtent nuo šio rodiklio prasideda nutukimas, o tai savo ruožtu padidina diabeto, padidėjusio kraujospūdžio ir cholesterolio išsivystymo riziką. Jei tai jūsų atvejis, atidžiai stebėkite savo sveikatą ir, jei įmanoma, stenkitės, kad KMI būtų normalus.
Pakaitinė hormonų terapija
Galutinis sprendimas dėl pakaitinės hormonų terapijos (PHT) saugumo menopauzės metu dar nepriimtas. Tačiau 2017 m. Šiaurės Amerikos menopauzės tyrimų draugijos inicijuotas tyrimas patvirtino, kad vartojant PHT padidėja insulto rizika. Todėl, prieš priimdami sprendimą pradėti terapiją, būtinai įvertinkite insulto riziką ir būtinai pasitarkite su gydytoju.
Stresas
Lėtinis stresas yra dar vienas veiksnys, žymiai padidinantis insulto riziką. Visų pirma taip yra todėl, kad streso metu kraujospūdis pakyla – todėl svarbu išmokti atsipalaiduoti ir palengvinti streso padarinius.
Kontracepcija
Geriamųjų kontraceptikų vartojimas, ypač kartu su tokiais veiksniais kaip rūkymas, aukštas kraujospūdis ar diabetas, taip pat padidina insulto riziką. Renkantis kontracepcijos metodą svarbu tai atsiminti ir jūs būtinai pasakykite gydytojui, jei sergate kokia nors liga, dėl kurios insultas jus gali užklupti netikėtai.
zinotilt-logo-1.png