Inovatyvių vaistų prieinamumo tyrimas: Lietuva – viena paskutiniųjų Europoje

Lietuva
Freepik.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Atliktas inovatyvių vaistų prieinamumo ir laiko, per kurį pacientai gali gauti gydymą jais, tyrimas parodė, kad Lietuvos rezultatai rikiuojasi tarp blogiausiųjų Europoje. Inovatyvios farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (IFPA) direktorės Jūros Smilgaitės teigimu, iš 168 vaistų, kurie per pastaruosius penkerius metus buvo registruoti Europos Sąjungoje, tik 21 atsirado Lietuvos kompensuojamųjų vaistų sąrašuose.

„Europos Sąjunga siekia, kad jos visų šalių narių pacientams būtų užtikrinamos tolygios galimybės gauti reikalingą gydymą. Tačiau šiemet paskelbtas tyrimas rodo, jog šį tikslą pasiekti darosi vis sunkiau. Iš 168 vaistų, kurie per tyrimo periodą buvo registruoti Europos Sąjungoje, Lietuvoje kompensuojamųjų vaistų sąrašuose šių metų sausio 1 d. buvo vos 21 vaistas, Palyginimui, ES šalių vidurkis yra 76 vaistai“, – teigė J. Smilgaitė.
 
W.A.I.T. (Waiting to Access Innovative Therapies) 2022 tyrime buvo analizuojami duomenys apie 168 vaistus, kurie Europos vaistų agentūros (EVA) apibrėžti kaip inovatyvūs ir registruoti 2018–2021 metais. Jų prieinamumo laikas skaičiuojamas nuo vaisto registravimo datos iki tada, kai vaistas konkrečioje šalyje patenka į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, teigiama IFPA pranešime žiniasklaidai.
 
Lyginant bendrą situaciją su kitomis šalimis, daugiausiai inovatyvių vaistų – 147 – yra kompensuojami Vokietijos pacientams. Mažiau nei Lietuvoje į kompensuojamųjų vaistų sąrašą inovatyvius vaistus įtraukė tik viena ES šalis – Malta. Likusios sąrašo pabaigoje – ne Bendrijos narės: Serbija, Bosnija, Makedonija, Turkija ir Albanija.
 
Analizuojant laukimo laiką iki kompensavimo sprendimo, duomenys rodo, kad vidutiniškai naujas vaistas pacientus greičiausiai pasiekia Vokietijoje – per 47 dienas.
 
„Palyginimui, Europos vidurkis yra 442 dienos, būtent tiek laiko procesas užtrunka Estijoje. Tuo metu Latvijoje vidutinis vaisto laukimo laikas yra 382 dienos, o Lietuvoje – 536“, – pažymima pranešime.
 
Onkologiniams pacientams galimybės – mažai prieinamos
 
Tyrimas pristatytas analizuojant bendrą inovatyvių vaistų prieinamumą ir atskiras jų kategorijas, viena jų – onkologiniai vaistai.
 
Per pastaruosius penkerius metus Europos vaistų agentūroje buvo registruoti 46 inovatyvūs vaistai, skirti gydyti onkologines ligas. Iš jų pacientams Vokietijoje yra prieinami 45 vaistai, Europos vidurkis – 23, o Lietuvos pacientams kompensuojami vos 4 inovatyvūs onkologiniai vaistai. Šiame sąraše žemiau už Lietuvą rikiuojasi Albanija, Bosnija ir Malta, rašoma pranešime žiniasklaidai.
 
Tyrimo duomenimis, onkologinių vaistų laukimo laikas Lietuvoje yra ilgesnis, lyginant su visais kitais inovatyviais vaistais. Vidutinis laukimo laikas siekia 764 dienas. Šiek tiek ilgiau – tik Latvijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje.
 
Pacientų organizacijos sutinka, kad W.A.I.T. 2022 tyrimo duomenys patvirtina didžiulę inovatyvių vaistų prieinamumo problemą Lietuvoje.
 
„Suprantame, kad vaistai niekada nebus 100 proc. prieinami visiems, tačiau vietoje to, kad stebėtume kažkokį pagerėjimą, metai iš metų matome, jog situacija prastėja. Tuo metu, kai dalyvaujame valstybinėse struktūrose ir darbo grupėse ar skaitome žiniasklaidoje, jog viskas gerėja, atrodo, kad gyvename kitoje realybėje. Apklausus mūsų pacientus, apie 50 proc. pacientų vaistų prieinamumą Lietuvoje vertina blogai“, – sako Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė.
 
Rodo pirštu į nepakankamą finansavimą
 
Sveikatos sistemos dalyviams aptariant naujausius W.A.I.T. tyrimo rezultatus, daugiausiai dėmesio buvo skiriama diskusijai apie biudžeto planavimą ir efektyvų jo panaudojimą. Daugumos diskusijos dalyvių nuomone, siekiant priartėti prie bendro ES vidurkio, pirmasis žingsnis turėtų būti privalomojo sveikatos biudžeto didinimas, kurio iki šiol pasigendama.
Pasak prezidento patarėjo asmens ir visuomenės sveikatai klausimais Pauliaus Gradecko, priimant sprendimus dėl vaistų kompensavimo reikėtų atsižvelgti ne į jų įtaką biudžetui, o į išleidžiamų lėšų efektyvumą.
 
„Turbūt apskritai vaistams yra per mažai skiriama biudžeto. Ir šiuo atveju Sveikatos apsaugos ministerija turi nustatyti, koks yra mūsų kelias į geresnį kompensavimą, bei pasakyti, kiek lėšų reikia skirti vaistams“, – sako P. Gradeckas.
 
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentės Elenos Leontjevos nuomone, vertinant susiklosčiusią situaciją reikia ne tik planuoti efektyvius veiksmus, kurie padėtų pasiekti pokyčių sveikatos sistemoje, bet ir įvertinti, kas lėmė šį pablogėjimą.
 
„Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į teisėkūros procesus, valstybės funkcijas, kurios privalo būti tobulinamos, kad atitiktų visuomenės poreikius. Taip pat būtina atsigręžti į sveikatos sistemos finansavimą, kuris stipriai skiriasi nuo Europos vidurkio. Turime pasistengti didinti privalomąjį sveikatos biudžetą, tačiau kol kas nematome atliekamų veiksmų, kurie leistų tai padaryti“, – pranešime pažymi E. Leontjeva.
 
IFPA direktorės J. Smilgaitės teigimu, tam, kad Lietuva priartėtų prie ES inovatyvių vaistų prieinamumo pacientams vidurkio, būtina visiems šalies sveikatos apsaugos politikams ir sistemos dalyviams dirbti kartu  bei nedelsiant ieškoti efektyvių sprendimų.
 
Kiekvienais metais Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA) užsakymu tarptautinės sveikatos rinkos duomenų tyrimo kompanija IQVIA atlieka W.A.I.T. (Waiting to Access Innovative Therapies) tyrimą. Jis buvo atliktas remiantis pastarųjų penkerių metų (2018–2022 m.) duomenimis, surinktais iš 27 Europos Sąjungos narių ir 10 ne Bendrijos narių.
 
Lietuvoje tyrimo rezultatus pristatė Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA), kuri yra EFPIA narė. Su naujausio tyrimo rezultatais jau susipažino ir jį aptarė atstovai iš Prezidentūros, Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos bei pacientų, kitų visuomeninių ar verslo organizacijų nariai.