PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Birželio 15 d. 17:15

Inovatyvi įranga Kauno klinikose padeda diagnozuoti onkologines ligas

Kaunas

LSMU nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


178708

Pirmą kartą Baltijos šalyse Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninėje Kauno klinikose atlikta sarginio limfmazgio, esančio pažasties srityje, biopsija, panaudojant intraoperacinę išplėstosios realybės (angl. Augmented reality) navigacinę sistemą.

Kauno klinikų Radiologijos klinikos Branduolinės medicinos skyriaus vadovas doc. Donatas Vajauskas teigia, kad procedūros tikslas – per trumpą laiką surasti sarginį limfmazgį ir pašalinti tik tą limfmazgį, kuris įtariama, kad yra pažeistas.

„Procedūros metu aplink naviką suleidžiamas radiofarmacinis preparatas, kuris per kelias minutes nukeliauja į sarginį limfmazgį. Intraoperacinės išplėstosios realybės navigacinės sistemos pagalba suradus sarginio limfmazgio buvimo vietą, navigacine sistema sukuriamas trimatis vaizdas, kurį operuodamas stebi chirurgas“, – aiškina docentas.

Iki šiol sarginio limfmazgio, kuriame gali būti išplitusios navikinės ląstelės, biopsijos buvo atliekamos remiantis anksčiau užfiksuotais radiologiniais vaizdais ir intraoperacinio daviklio garsinio signalo intensyvumu. Pasak Kauno klinikų atstovės Jovitos Gudelevičiūtės, nauja įranga suteikia galimybę sarginį limfmazgį surasti ne tik remiantis garsiniu signalu, bet ir matyti jo buvimo vietą, kelią ir atstumą iki limfmazgio visos operacijos metu. Tikimasi, kad ši sistema leis biopsijas atlikti tiksliau ir padės sumažinti įvairių komplikacijų riziką.

Sarginio limfmazgio biopsija atliekama pacientams, diagnozuojant onkologines ligas, jų išplitimą, nustatant gydymo galimybes bei reikalingų tyrimų dažnį. Šios sudėtingos procedūros reikalauja didelio profesionalumo, nes sarginiai limfmazgiai žmogaus organizme išsidėstę galvos, kaklo, pažasties ir kirkšnies srityse prie lengvai pažeidžiamų struktūrų, pavyzdžiui, kaklo kraujagyslių ar peties rezginio nervo, kuriuos įprastos operacijos metu galima netyčia pažeisti.

„Jų struktūra beveik nesiskiria nuo šalia esančių audinių, todėl kartais operuojant pacientą gydytojui sunku juos atpažinti, o operacija užtrunka ilgiau. Siekiant sumažinti įmanomų komplikacijų riziką ir palengvinti pooperacinį laikotarpį, būtina sarginių limfmazgių vietą nustatyti kuo tiksliau“, – aiškina Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovas prof. Rytis Rimdeika. Jo teigimu, galimybė atlikti operacijas, naudojantis intraoperacine išplėstosios realybės navigacine sistema, leis chirurgui tiksliau pamatyti, kurioje vietoje yra limfmazgis, kaupiantis metastazuojančias ląsteles. - „Šių procedūrų metu galėsime pašalinti ne visus tos srities limfmazgius, o tik tą, kuriame yra svarbi informacija tolesniam histologiniam tyrimui. Tokiu būdu sumažinama rizika, kad pacientui ateityje kils limfotakos sutrikimų. Naudojantis šia įranga, tuo pačiu sumažės rizika, kad aplink limfmazgį išsidėstę audiniai ar nervai bus pažeisti.“

Kauno klinikose per metus atliekama per 400 sarginio limfmazgių biopsijų. Intraoperacinė išplėstosios realybės navigacinė sistema suteikė galimybę šias procedūras patikslinti, atlikti jas greičiau nei įprastų chirurginių operacijų metu ir padėti išvengti patiriamų komplikacijų, - pabrėžia LSMU ligoninės Kauno klinikų atstovė J. Gudelevičiūtė.

ELTA