Artėja ilgiausias dalinis Mėnulio užtemimas per 600 metų

Artėja ilgiausias dalinis Mėnulio užtemimas per 600 metų
Vilnius
Freepik.com nuotr.
Etaplius.lt Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lapkričio 19 d. rytą įvyksiantis antrasis šiemet Mėnulio užtemimas bus ilgiausias per beveik 600 metų. Truks jis 6 valandas 2 minutes! Kitas toks bus maždaug po 700 metų. Deja, Lietuvoje šį penktadienį spėsime išvysti tik šešėlinę jo fazę.

 

Ilgiausias, bet Lietuvoje nematomas

Nors šis užtemimas bus dalinis, tačiau jo metu į Žemės šešėlį mūsų palydovas panirs net 97 procentų.

Prasidės jis 8 val. 2 min. (Lietuvos laiku) pusšešėliniu užtemimu vakarinėje Europos dalyje. Todėl mes jo galbūt net nematysime, nebent Mėnuliui leidžiantis pusšešėlinio užtemimo pradžią ties horizontu žvelgiant į šiaurės vakarus iki 8 valandos 6 minutės bus įmanoma stebėti tik pajūryje ar aukštoje vietovėje.

O nuo 9 val. 18 min. prasidėsianti dalinio užtemimo fazė piką pasieks 11 val. 02 min. 12 val. 47 min. baigsis dalinis užtemimas, o 14 val. 03 min. ir pusšešėlinis. Deja, visa tai Lietuvoje vyks žemiau horizonto – todėl nebematysime.

Visas užtemimo fazes bus galima stebėti Šiaurės Amerikoje, o dalines – Europoje (užtemimo pradžia), Rytų Azijoje ir Australijoje (užtemimo pabaiga).

Toks ilgas, daugiau nei šešias valandas trunkantis ir net už daugelį pilnų užtemimų ilgesnis, dalinis Mėnulio užtemimas paskutinį kartą buvo prieš 581 metus XV amžiuje: 1440 vasario 18d. Kad įsivaizduotumėm, kaip tai seniai – tai maždaug tada, kai inkai statė Maču Pikču miestą (dabartinėje Peru teritorijoje).

Kitas tokio pat ilgio dalinis Mėnulio užtemimas bus tik po kone 700 metų, t. y. 2669 metų vasario 8 d.

Keli įdomūs istoriniai 1440 metų faktai:

1440 m. inkų pastatytas senovės miestas Maču Pikču, kurio gyventojai po šimtmečio (1532 m.) paslaptingai išnyko po ispanų konkistadorų invazijos.

1440 m. vokietis Johanas Gutenbergas išrado knygų spausdinimo aparatą. Spausdinimo presu greitai buvo pasiūlyta juo spausdinti popierinius pinigus – taip jų gamyba tapo greitesnė ir pigesnė. Pats vieno svarbiausių žmonijai išradėjas mirė skurde, sulaukęs 70 metų.

1440 m. kovo 20 d. (mėnuo po ilgojo užtemimo) buvo nužudytas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovas Žygimantas Kęstutaitis. Po Žygimanto nužudymo Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais tapdavo Lenkijos karalių Jogailaičių dinastijos atstovai. LDK nustojo egzistuoti 1795 m. po trečiojo padalinimo.

1440 m. sausio 22 d. (mėnuo iki ilgojo užtemimo) gimė Rusijos caras Ivanas III, rūsčiais užkariavimais lėmęs daugelio šalių į Vakarus ir Rytus istoriją.

1440 m. prasidėjo santykinis klimato atšilimas, atvedęs prie žemės ūkio pakilimo Europoje.

1440 m. prasidėjo mongolų Aukso Ordos irimas.