Ignalinoje – geriausi Lietuvos spaudos fotografų darbai

Ignalinoje – geriausi Lietuvos spaudos fotografų darbai
Utena
Reporteris Elena Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ignalinos rajono kultūros centre įvyko parodos „Lietuvos spaudos fotografija“, veikiančios čia nuo lapkričio 3 dienos, pristatymas. Parodą, kuri jau džiugino Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus, Kauno meno galerijų lankytojus, ignaliniečiams dovanoja Ignalinos kredito unija.

Parodos pristatymas pradėtas smagia "Ringės" kapelos muzikantų melodija. Ignalinos rajono kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Marijona Lukaševičienė pasidžiaugė atėjusiais į parodą ignaliniečiais, Ignalinos rajono savivaldybės mero Justo Rasiko parodytu dėmesiu renginiui, pristatė parodos mecenatę – Ignalinos kredito unijos vadovę Violetą Čeponienę ir parodą į Ignaliną atvežusį Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentą Joną Staselį.

Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas, sveikindamas atėjusius, išreiškė viltį, kad ir pandemijos metu bus norinčių aplankyti šią parodą, pasidžiaugti Lietuvos spaudos fotografų darbais.

- Paroda tikrai įspūdinga, - sakė meras. – Kaskart, matydamas profesionalų darbus, stebiuosi jų gebėjimu pateikti unikalią akimirką, pagauti detales, kurios paprastą fotografiją paverčia menine, sukelia netikėtų minčių ir emocijų.

Meras dėkojo parodą į Ignaliną atvežusiam Jonui Staseliui, Ignalinos kredito unijos vadovei Violetai Čeponienei už šią ir visas kitas bendruomenę sutelkiančias veiklas, Ignalinos kultūros centro vadovams už dar vieną galimybę prisiliesti prie iškilių dalykų.

Nacionalinį konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ nuo 2002 metų rengė VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas, kuris nuo 2020 metų konkurso organizavimo įgaliojimus perdavė Lietuvos žurnalistų sąjungai ir jos „Spaudos fotografų“ skyriui bei Nacionalinei žurnalistų kūrėjų asociacijai.

Ilgametis Lietuvos spaudos fotografų klubo vadovas, kultūros prodiuserisJonas Staselis sakė, jog šiemet konkursas buvo surengtas jau dvidešimtą kartą,susidomėjimas šiuo konkursu didelis. Kasmet gaunama iki 5 tūkstančių nuotraukų (šiemet konkurse dalyvavo per 110 šalies fotografų, kurie pateikė beveik 3200 nuotraukų), kurios suskirstomos į atskiras temas (gyvenimas, kultūra, menas, gamta, sportas, kariuomenė ir t.t.), ir jau pagal jas tarptautinė komisija atrenka geriausius darbus. Laikomasi anonimiškumo principo, tad komisijai nėra žinomi fotografijų autoriai. Šiemet pirmą kartą fotografijų vertinimas vyko nuotoliniu būdu specialiai tam sukurtoje platformoje – balsavimui buvo skirta kiek daugiau nei dvi savaitės, o nugalėtojams išrinkti prireikė dar dviejų dienų diskusijų vaizdo konferencijos formatu.Po 10-12 kiekvienos temos geriausių fotografijų turi galimybę patekti į tų metų albumą „Lietuvos spaudos fotografija“, nugalėtojai pagerbiami „Auksinio kadro“ nominacija.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ siekia skatinti šalies fotožurnalistus ieškoti savito požiūrio atsakingai vizualiai informuojant visuomenę apie reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje bei pasaulyje.Vis dėlto pagrindinis reikalavimas spaudos fotografui – nenuklysti nuo realybės.

Jonas Staselis akcentavo, jog iš parodoje eksponuojamų fotografijų gal tik pusė ar net mažiau yra publikuota spaudoje. Taip nutinka dėl to, kad spauda, internetiniai puslapiai turi savą nuotraukų formatą, nuotraukos turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Menas išplečia ribas, laužo stereotipus.

- Pagrindinė idėja – kad atėję į parodą pajustų laikmečio pulsą, - sakė Jonas Staselis. – Fotografija yra laiko liudytoja. Šį susitikimą laikau švente jums ir mums.

Violeta Čeponienė trumpai pristatė idėją atvežti parodą į Ignaliną.

- Uždarymai, apribojimai labai išvargino žmones. Bet poreikis pamatyti, pažinti juk nedingo, - sakė ji. – Utenos skyriuje turime erdvę, kur rengiame parodas ir pastebime, kaip to reikia žmonėms. Tad ir gimė mintis, pasitarus su Marijona Lukaševičiene, bent taip paįvairinti ignaliniečių kasdieną. Kreipėmės į Joną, viską suderinom ir paroda - čia.

Violeta Čeponienė sakė auginanti idėją rengti ir Ignalinos fotografų konkursus, skatinti kūrybines mintis. Tam labai pritarė ir ignalinietė profesionali fotografė Rita Vasiljeva, aktyviai fotografuojanti Ignaliną ir vis negalinti ja atsigrožėti. (Ritos Vasiljevos nuotraukomis ir trumpais videofilmais galite pasigrožėti jos sukurtoje facebook paskyroje „Ignalinos spalvos“.)

Ignalinos rajono kultūros centre eksponuojami 82 Lietuvos spaudos fotografų darbai, dalis šios parodos darbų yra Ignalinos kredito unijos Utenos skyriuje. Jonas Staselis Ignalinai paliko ir albumą „Lietuvos spaudos fotografija“, kuriame yra dar daugiau geriausių spaudos fotografų darbų.

Paroda Ignalinos kultūros ir sporto centre (antrame aukšte) veiks visą lapkričio mėnesį, vėliau keliaus į Ignalinos rajono kultūros centro padalinius.