PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 2 d. 20:09

Ignalinoje aptartos paramos verslininkams galimybės

Ignalina

Vida GasparavičienėŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybės inf.


274566

Ignalinos rajono VVG ir Ignalinos miesto VVG kvietimu bendrai aptarti finansinės paramos Ignalinos rajono ir miesto verslininkams galimybes susidomėjo ir į susitikimą atvyko rajono verslininkai, asmenys, užsiimantys individualia veika, ir tik turintys idėjų savam verslui. Susitikime taip pat dalyvavo Ignalinos rajono savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, vicemerai Imantas Umbražiūnas ir Vaidotas Židanavičius.

Susitikimo temas pristatė Ignalinos rajono VVG Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Ligita Smagurauskienė, pakvietusi dalyvius atvirai diskusijai.

Pirmuoju klausimu pristatydama finansavimo perspektyvas projektams kaimo vietovėse 2024-2029 m. Ligita Smagurauskienė priminė, jog Ignalinos rajonas pretenduoja gauti 1,4 mln. Eur lėšų bendruomenių ir verslo projektams, bet laukia didelis darbas sukurti tinkamą strategiją, paruošti projektus, laimėti finansavimą. Aptarti projektų finansavimo procesai (kvietimas teikti paraiškas, paraiškų teikimas, tinkamumo vertinimas, naudos ir kokybės vertinimas, finansavimas), išsakyti VVG teritorijos poreikiai: didinti paslaugų gyventojams ir turistams kiekį ir įvairovę, gerinti esamų paslaugų kokybė; stiprinti smulkiuosius verslus, kurti ir išsaugoti darbo vietas, gerinti darbo sąlygas; gerinti socialinę įtrauktį, paslaugų prieinamumą; skatinti tvarų vystymąsi ir aplinką tausojančius veiksmus visose veiklos srityse; skatinti sidabrinės ekonomikos vystymąsi, puoselėti bendruomeniškumą ugdyti kompetencijas. Susirinkusiems buvo labai svarbu sužinoti ir apie planuojamos paramos intensyvumą, todėl detalizuotos paramos intensyvumo normos, taikomos vienam projektui įgyvendinti (nuo 40 iki 90 proc.). Kalbėta apie projektų kryptis, jų kiekį ir galimus paramos dydžius.

Atskirai aptarta ir šiuo metu rengiama žuvininkystės vietos plėtros strategija, kuriai įgyvendinti minėtu paramos laikotarpiu numatyta skirti daugiau nei 600 tūkst. eurų. Ligita Smagurauskienė padrąsino verslininkus, primindama, jog šioje strategijoje galimybių turi ne tik kas žvejoja ar augina žuvį. Sąvoka išplėsta iki mėlynosios ekonomikos, mėlynojo turizmo, o tai: ir veikla prie, ant vandens, ir net dirbiniai iš žuvų odos.

Priminta ir sumaniųjų kaimų kūrimo galimybė, kai, matydami kokią problemą, susiburia kaimo bendruomenė ir verslas, rašo bendrą projektą ir gauna finansavimą problemai išspręsti. Tam gali būti skirta iki 300 tūkst. Eur.

Ligita Smagurauskienė patikino, kad ateinančios europinės lėšos be abejonės užtikrins didesnes galimybes kurtis ir plėstis verslui, todėl padrąsino brandinti idėjas, imtis veiklos, kartu priminė, jog nacionaliniai rėmimo fondai eina per šakines ministerijas, todėl patarė dažniau sekti jų informaciją. Padrąsino ir tuos, kurių projektai gali būti kuriame nors etape atmesti: visada yra galimybė juos patobulinti, koreguoti, ištaisyti klaidas ir vėl kilti.

Pasidžiaugta, kad šiuo metu jau yra gauta 112 paraiškų ir informavo, jog rugsėjį vėl bus skelbiamas kvietimas teikti paraiškas.

Skaičiai verslininkų padrąsinimui: 2014-2020 metų laikotarpio vidutinė parama vienam projektui siekė 48,74 tūkst. Eur. Atsižvelgiant į didėjantį galimą paramos intensyvumą daugelyje investavimo sričių, vidutinė vietos projekto paramos suma, tikėtina, gali būti didesnė apie 15 proc. (56 tūkst. Eur). Atitinkamai numatomas atrinkti vietos projektų skaičius – apie 173 (kai įgyvendinama 11 VPS).

Apie galimybes verslą turintiems ar jį planuojantiems Ignalinoje kalbėjo Ignalinos miesto VVG vadovė Joana Lichadziauskienė, akcentuodama socialinių projektų prioritetus, Turi būti atkreiptas dėmesys į vyresnio amžiaus, neįgalius žmones. Senstančiame mieste vis populiaresnės tampa paslaugos į namus, rūpestis vyresniųjų mokymu, kultūrine veikla. Joana Lichadziauskienė pabrėžė, jog dabar yra strategijos kūrimo etape, konsultuojasi su gyventojais, išgrynina jų poreikius, todėl labai kvietė susirinkusius dalyvauti apklausoje ir užpildyti Ignalinos miesto VVG skelbiamą anketą. Strategija yra rengiama Ignalinos žmonėms, kad gyventojai, įvairios jų grupės, kurios neturi galimybių, jas gautų. Sėkmės atveju, projektus galės teikti Ignalinos mieste registruotos ir/ar čia veiklą vykdančios įmonės. Apie finansavimą galima bus kalbėti nebent kitų metų antrajame ketvirtyje.

Socialinių projektų svarbos temą pratęsė Ignalinos rajono savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, primindamas, jog savivaldybės vykdomi projektai yra derinami su strateginiu planu. Meras kalbėjo apie savivaldybės galimybes padėti verslui, džiaugėsi tais, kurių nereikia raginti, kurie turi idėjų, patys yra iniciatyvūs. Kartu priminė, kad kiekviena profesija yra labai prasminga ir reikalinga, o esant specialistų stygiui, paragino „kiekvienam sidabriniam deimantui rasti tinkamą vietą“. Kartu buvo pasidžiaugta, jog popandeminiu laikotarpiu į rajoną dirbti (dažniausiai – nuotoliniu būdu) atvažiavo nemažai jaunų žmonių.

– Tai – nauja kokybė, – sakė meras. – Būtina išnaudoti tą potencialą.

Meras taip pat kalbėjo apie būtinumą suaktyvinti turistų srautą, plėsti infrastruktūrą, kad žmonės čia atvyktų ne kelioms valandoms, o liktų ir nakvoti. Tam reikia viešbučio.

– Dvidešimt milijonų ateina į rajoną, – sakė meras, primindamas, kad laukia ir dideli darbai.

Paklaustas apie galimybę padėti verslui laisvomis patalpomis, žemės sklypais, meras informavo apie pokyčius nuo ateinančių metų sausio 1 dienos, kai žemės tvarkymo reikalai mieste bus perduoti savivaldybei, kartu priminė, jog „šiai dienai sklypų yra“.

Išsamiau, pasakojimą iliustruodamas skaičiais, smulkaus ir vidutinio verslo paramos galimybes Ignalinos rajone pristatė savivaldybės administracijos Investicijų, planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėjas Rytis Kajėnas.

Apie dar vieną galimybę kalbėjo ir Kauno technologijų universiteto docentė, projekto SUSRUR (Turizmo srities MVĮ scenarijai link tvarumo ir atsparumo kaimo ir atokiose vietovėse) ekspertė. Rimantė Hopenienė. Projektas startavo šių metų sausį ir tęsis iki 2025 metų gruodžio 31 dienos. Jis jau vykdomas Airijoje, Ispanijoje, Austrijoje, Rumunijoje, Graikijoje. Pirmasis projekto etapas, apimantis mokymus, baigiasi rugpjūčio 2 dieną. Antruoju etapu bus priimamos paraiškos inovacijų diegimui, kelionėms. Pagrindinis projekto tikslas – užtikrinti turizmo smulkaus ir vidutinio verslo tvarumą ir atsparumą atokiose šalių vietovėse. ES finansuoja projektą, kurio metu turizmo verslo įmonės kviečiamos ugdyti kompetencijas ir įgyti žinių, vystant tvarumo ir inovacinę praktiką bei strategijas, stiprinančias konkurencingumą po COVID-19 pandemijos. Rimantė Hopenienė kvietė jungtis prie projekto, bendradarbiauti, plėsti akiratį ir pažinčių ratą.

Ligita Smagurauskienė dar kartą dėkojo visiems susirinkusiems, skatino domėtis jų teikiama informacija. Pasinaudojusi proga, informavo, kad, atsižvelgdama į poreikį, Ignalinos rajono VVG biure (Ateities g. 23, Ignalinoje) kuria atvirą vietą darbui – Bendradarbystės erdvę (su reikalinga įranga, konsultacijomis bei praktine pagalba), kur VVG nariai galėtų tvarkytis savo organizacijų dokumentaciją, gauti pagalbą teikiant paraiškas, ataskaitas, deklaracijas įvairiausioms tarnyboms. Tereikia registruotis konsultacijoms, rezervuoti savarankiško darbo laiką telefonu +37062081580 arba vvg@ignalina.lt ar tiesiog užeiti į biurą antrame aukšte.

Po informatyvaus pasitarimo verslininkams kilo nemažai klausimų, tad pokalbiai užsitęsė prie kavos puodelio.