PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 27 d. 13:44

Ignalina prisijungė prie pasaulinės akcijos „Mes prisimename”

Utena

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


115351

Sausio 27-ąją minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena ir 76-osios Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės. Suvokdami šio tragiško Lietuvos istorijos etapo reikšmę ir siekdami pagerbti žydų tautos aukų atminimą, Ignalinos rajono savivaldybė ir Ignalinos krašto muziejus sausio 27 dieną prisijungė prie pasaulinės akcijos „Mes prisimename“ – „We remember“.  

Savivaldybės meras Justas Rasikas ir mero pavaduotojas Juozas Rokas aplankė Ignalinoje esančias žydų kapines ir nužudymo vietas prie Ilgio ir prie Meškerinio ežerų. Buvo uždegtos žvakutes, padėti atminimo akmenėliai. Žydų  tragedijos atmintinas vietas aplankė ir muziejaus darbuotojai.

1945 metų sausio 27 dieną sovietų kariai išlaisvino Osvencimo (Aušvico) koncentracijos stovyklą. 2005 metais Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja tą dieną paskelbė Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena. Skaičiuojama, kad Osvencimo dujų kamerose žuvo daugiau nei milijonas žmonių, dauguma jų – žydai. Iš viso nacistinė Vokietija, jos sąjungininkai ir kolaborantai sunaikino per šešis milijonus žydų tautybės žmonių.

Ignalinoje žydai pradėjo kurtis XX a. pradžioje. 1939 metais miestelyje buvo 1538 gyventojai, dauguma jų – žydai. Jie turėjo dvi sinagogas, keletą parduotuvėlių. Ignalinos žydų kapinėse žmonės laidoti iki 1941 metų. Ignalinos rajone yra trejos žydų kapinės: Ignalinoje, Linkmenyse ir Dūkšto seniūnijos Tumalinos kaime. Tragiškų įvykių atminimą saugo ir dar trys žudynių vietos Sungirdų miške, Maksimonių kaimo palaukėje ir  Dvariškių miškelyje.

Holokausto aukų dieną prisimenami ne tik žuvusieji, bet ir žydus gelbėję didvyriai. Ignalinos krašto muziejaus darbuotojai  parengė straipsnį apie Juodagalvių šeimą, slėpusią ir gelbėjusią verslininką Samuelį Gilinskį, Ignalinoje turėjusį maisto ir pramoninių prekių parduotuvę.