PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Birželio 18 d. 14:00

IAE vadovas: atominėje jėgainėje jau išmontuota 41 proc. visos įrangos

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA


305319

Vykdant iki 2038 metų truksiančius Ignalinos atominės elektrinės (IAE) eksploatavimo nutraukimo darbus, šiuo metu yra išmontuota 41 proc. arba 73 tūkst. tonų elektrinės įrangos, skelbia IAE vadovas Linas Baužys. Anot jo, atominės jėgainės teritoriją šiuo uždarymu bus siekiama paversti aplinkos neteršiančia teritorija.

„Mūsų misija – kurti švarią, tvarią aplinką. Svarbiausia, kad tie monstrai (branduoliniai reaktoriai), kurie buvo pastatyti prieš 40 metų (būtų saugiau uždaryti), kad mes saugiai ir tvariai sutvarkytume (branduolinės atominės elektrinės) paveldą, (...) kad nepaliktume jo ateities kartoms. (...) Mūsų tikslas – maksimaliai sutvarkyti (teritoriją), kad ji taptų daug draugiškesnė“, – Visagine antradienį susirinkusiems žurnalistams sakė Linas Baužys.

„Kas unikalu – tokio RBMK tipo reaktorių išardymo niekas nėra daręs. Tokių reaktorių pasaulyje nėra daug, (tokio tipo reaktorių) turi tik Rusija ir Ukraina. (...) Sakome, kad ateityje galėtume tapti kompetencijų centru, nes būsime pirmieji, kurie išardysime tuos senuosius reaktorius“, – akcentavo jėgainės vadovas.

Pasak IAE vadovo, dar liko išmontuoti 107 tūkst. jėgainės įrangos, o iš viso iki jėgainės uždarymo iš viso turės būti išmontuota apie 180 tūkst. tonų įrangos. Šiuo metu uždaryti abu – 1-asis ir 2-asis – atominės jėgainės reaktorių blokai, o galutiniai jėgainės eksploatavimo nutraukimo darbai turėtų trukti iki 2038 metų.

Anot IAE Veiklos planavimo skyriaus vadovo Valdo Ledzinsko, šiuo metu jėgainės teritorijoje esančioje laikinoje branduolinio kuro saugykloje 190 statinių laikomos branduolinės atliekos šioje vietoje bus saugomos 50 metų, o vėliau bus perkeltos į giluminį atliekyną. Laikinoje saugykloje yra saugoma apie 1,6 tūkst. tonų branduolinio kuro – 75 proc. viso iš jėgainės eksploatavimo susidariusių branduolinių atliekų.

Giluminis atliekynas bus galutinė radioaktyvių IAE atliekų laikymo vieta, kurioje statinės su branduoliniu kuru bus palaidotos po žeme – gylyje nuo 270 m (metrų) iki 1 km (kilometro). Tokių iš betono ir geležies pagamintų statinių aukštis yra apie 4 metrai, o plotis – apie 1,5 metro.

Pasak V. Ledzinsko, saugoti tokį pavojingiausią branduolinį kurą reikia 1 milijoną metų. Todėl giluminiame atliekyne statinės su pavojingu kuru bus užpilamos betonu, o natūralūs geologiniai ir įrengti inžineriniai barjerai apsaugos, kad, viename jų įvykus pažeidimui, kiti atliktų apsauginio barjero funkciją.

Dar kovo mėnesį IAE paskelbė pradėjusi konsultacijas su 29 savivaldybėmis, kuriose tokie atliekynai galėtų būti įrengti. Tokių vietų kol kas numatyta 77. Šiuo metu vykdomi galimų vietų geologiniai tyrimai, kurie turėtų trukti apie 20 metų. Tokiam atliekynui reikės apie 200 ha (hektarų) ploto sklypo, o jo vietą planuojama parinkti iki 2047 metų.

Kaip aiškino L. Baužys, trumpaamžės labai mažai radioaktyvios atliekos saugomos iki 100 metų, mažai ar vidutiniškai radioakytvios atliekos bus saugomos 300 metų, o ypatingai taršios atliekos, kurios šiuo metu yra patalpintos laikinoje kuro saugykloje, bus perkeltos į giluminį atliekyną ir jame saugomos daugiau nei 1000 metų.

Pilnam elektrinės eksploatacijos nutraukimui numatyta 3,3 mlrd. eurų, iš jų jau yra panaudota 1,5 mlrd. eurų. 86 proc. – 552 mln. eurų – visų reikalingų lėšų skiria Europos Sąjunga (ES), likusią dalį – 77 mln. eurų arba 14 proc. IAE uždarymui reikalingų lėšų bus skiriama iš Lietuvos biudžeto.

Primenama, kad pirmasis Ignalinos atominės elektrinės blokas buvo sustabdytas 2004 m. gruodžio pabaigoje, antrasis blokas – 2009 m. gruodžio 31 d. Lietuva uždaryti atominę elektrinę priėmė įsipareigojo stodama į Europos Sąjungą ir NATO.

#IAE#LINAS#BAUŽYS#RADIOAKTYVIOS#ATLIEKOS
#ALFA_LIETUVA+