PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 8 d. 15:05

IAE ieškos, kas už 24 mln. eurų pasiūlys reaktorių išmontavimo būdą

Utena

IAE nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


106125

Nuo 2010-ųjų nebeveikianti ir uždaroma Ignalinos atominė elektrinė (IAE) ieškos, kas už preliminarią 24,2 mln. eurų kainą pasiūlys būdą ir suprojektuos, kaip išmontuoti du joje veikusius branduolinius reaktorius.

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pastatytų tuomet galingiausių pasaulyje rusiškų RBMK tipo reaktorių dar niekas nėra ardęs, todėl Lietuvai tai ypatingas projektas.

„Tai yra pagrindinis reaktorių išmontavimo projektas. Tai, kas vyko iki šiol, buvo paprastesni išmontavimo darbai, lengviau prieinami, mažiau užterštose zonose, o reaktorių išmontavimas yra pagrindinė ir sunkiausia darbo dalis“, – BNS sakė IAE vadovas Audrius Kamienas.

Siekdama pritraukti kuo daugiau potencialių tiekėjų, IAE šią savaitę paskelbė apie būsimą projektuotojų ir konsultantų konkursą – jį planuojama skelbti gruodžio 19 dieną. Konkurso laimėtojas iki 2023 metų vidurio turės parengti koncepciją, kaip išmontuoti pirmojo ir antrojo reaktorių įrenginius.

Pirmą reaktorių numatoma pradėti išmontuoti 2027 metais, antrąjį – 2029-aisiais. Šiems darbams IAE skelbs atskirus konkursus.

A. Kamieno teigimu, išmontavus reaktorius, dalis atliekų bus skirta antriniam vartojimui, dalis nuguls į atliekynus.

„Branduolinio objekto išmontavimo pasekmė yra radioaktyvių atliekų susidarymas, įvairaus tipo, įvairaus aktyvumo. Tas radioaktyvias atliekas reikia surūšiuoti, kiek įmanoma išvalyti, ką įmanoma perduoti antriniam vartojimui, ko neįmanoma, padėti į atliekynus. Toks kelias toliau ir bus“, – sakė A. Kamienas.

Ignalinos AE artimiausiu metu turėtų paskelbti ir maždaug 100 mln. eurų preliminarios vertės radioaktyviųjų atliekų paviršinio atliekyno statybos ir įrengimo konkursą.

„Planuojame tą padaryti artimiausiu metu, bet gali būti, kad dėl techninių priežasčių būsime priversti nukelti į kitų metų pradžią, bet ne toliau“, – BNS sakė A. Kamienas.

Konkursas jau buvo paskelbtas šiemet kovą, tačiau rugpjūtį nutrauktas, nurodžius Viešųjų pirkimų tarnybai. Anot jos, konkurso metu buvo pakeistos jo sąlygos, todėl IAE turėjo jį nutraukti ir skelbti iš naujo.

Panaudotas branduolinis kuras iš reaktorių nuo 2017 metų iškraunamas į specialią saugyklą, joje šiuo metu yra 130 konteinerių. Dar 60 konteinerių į saugyklą bus patalpinta iki 2022 metų vidurio ir saugoma 50 metų.

Pasak IAE Komunikacijos vadovės Natalijos Survilos, pačiuose reaktoriuose kuro jau nebėra, tačiau jo dar yra kuro išlaikymo baseinuose.

Siekiant į reaktorių ardymo projektą pritraukti geriausius ekspertus ir didžiausią patirtį turinčias tarptautines įmones, pernai rudenį IAE vyko susitikimai su 46 įmonių atstovais iš Ispanijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Ukrainos, Vokietijos, Belgijos, Italijos, Rusijos, Japonijos, Švedijos, Latvijos ir Lietuvos.

Ignalinos AE jau įgyvendinti du dideli uždarymo projektai – pastatyta 190 mln. eurų vertės panaudoto branduolinio kuro saugykla bei 123 mln. eurų vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugykla. Jas statė bei įrengė Vokietijos bendrovių „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumas.

Šiuo metu išmontuota beveik trečdalis – virš 50 tūkst. tonų – IAE esančios įrangos ir konstrukcijų.

Lietuva uždaryti Vakaruose nesaugia laikytą Ignalinos AE įsipareigojo stodama į ES. Jėgainė galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai turėtų trukti iki 2038 metų.

2066 metais, baigus naudoti laikinas saugyklas, Lietuvai prireiks giluminio radioaktyvių atliekų atliekyno – preliminariais skaičiavimais, jis kainuos apie 2,5 mlrd. eurų. Šiuo metu tai yra vienintelis saugus tokių atliekų sutvarkymo būdas.

BNS