Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
L. Gedvilaitė-Sakalauskienė. Seno miesto sienos, 2024
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
„Grafikės Laimos Gedvilaitės-Sakalauskienės kūrybinis kelias prasidėjo prieš pusę amžiaus. Menininkė atstovauja dailininkų kartą, kuri praėjusio amžiaus aštuntą dešimtmetį klojo Klaipėdos šiuolaikinės dailės pagrindus. Nuolatinis poreikis eksperimentuoti, meistriškumo siekis visada skatino grafikę gilintis į ne tik įprastas oforto, akvatintos, sausosios adatos, bet ir į mišrias bei autorines technikas, o juodai baltos grafikos raiška vedė prie spalvingumo, padėjo atrasti akvarelę.
Parodoje „Sienos“ grafikė eksponuoja pastaraisiais metais sukurtus darbus, kuriuose plastinės ir spalvinės raiškos paieškos itin organiškai siejasi su autorės kūrybai būdingais egzistenciniais aspektais. Parodos „Sienos“ leitmotyvu tapo L. Gedvilaitės-Sakalauskienės jau keliolika metų plėtojama laiko tema, žmogiškosios būties trapumas, sąsajos su praeitimi. Šiuokart grafikė netikėtai provokuoja, pamatinius gyvenimo prasmės aspektus sugretindama su grafičiais, judriu ir nepastoviu gatvės menu.
Paroda atskleidžia autorės gebėjimą subtiliai apjungti ir perpinti kūriniuose du ir daugiau sluoksnių: tai, kas įvardijama kaip stabili tradicija, pagrindas ir tai, kas laikina, nepastovu, nuolat kinta. Realistinio ir abstrahuoto vaizdo dermės L. Gedvilaitės-Sakalauskienės kūriniuose intriguoja, kuria emocinę įtampą, atveria už nedailių formų, nuojautų ir nepasakytų žodžių slypintį gilų realybės išgyvenimo jausmą.“
Dailininkė L. Gedvilaitė-Sakalauskienė apie parodą: „Sienos mano kūryboje – ne atskirties, bet atminties objektas. Namų sienos, statinių likučiai, būsto sienos, tarp kurių gyventa, svajota, kurta – čia visur yra likę daugybės rankų prisilietimų. Dažnai pastatų fragmentai man asocijuojasi su konkrečiu žmogumi, jo gyvenimu. Apie tai ir pasakoju kūriniuose, įvesdama portretus.
Viena iš buvimo čia ir dabar įprasminimo formų šiuolaikiniame pasaulyje yra grafičiai, ypač populiarūs tarp jaunimo. Tačiau jais išpieštos sienos neretai kelia aplinkinių pasipiktinimą. Ar taikartų konfliktas? Grafičių sienos tikrai aktyvios, radikalios, gebančios slopinti kitokios būties simptomus. Ar galima tuos du skirtingus būvius suderinti, rasti jungtis tarp to, kas buvo, yra dabar ir gal bus. Man visada buvo svarbu tyrinėti ir atskleisti realybės daugiasluoksniškumą. Dar 1996 m. oforto akvatintos technika sukūriau estampą „Grafitti“, 2005 m. mišria technika – diptiką „Pilka kaip siena kasdienybė“, o pastaraisiais metais nuliejau keletą akvarelių šia tema.
Darbai, kuriuos eksponuosiu šioje parodoje, yra sukurti mišria technika. Ant monotipijos ar iškilia spauda atspausdintos „sienos“ naudoju gyvą betarpišką piešinį, tarsi formuodama tą patį nepabaigiamą grafitį, kaip gyvų prisilietimų fiksaciją.“
Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė (g. 1950 m., Šakių r.) – Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narė. 1961–1968 m. mokėsi Vilniaus M. K. Čiurlionio vidurinėje meno mokykloje. 1974 m. Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar – Vilniaus dailės akademija) įgijo dailininkės grafikės specialybę. 1975–2013 m. Klaipėdos vaikų dailės mokykloje (dabar – Adomo Brako dailės mokykla) dirbo piešimo ir grafikos mokytoja metodininke. Nuo 1975 m. aktyviai dalyvauja bendrose apžvalginėse, teminėse parodose, kūrybiniuose projektuose ir pleneruose Klaipėdoje, kituose Lietuvos miestuose ir užsienyje. Jos kūriniai buvo eksponuoti ilgalaikėje retrospektyvinėje parodoje „Trys Klaipėdos dailės dešimtmečiai“ (LNDM Prano Domšaičio galerija, 2004–2010 m.). Menininkė yra surengusi 10 personalinių grafikos parodų, dalyvavusi 75 bendrose parodose. Gyvena ir kuria Klaipėdoje.
Bibliotekos darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais 10–19 val., šeštadieniais 10–17 val. Sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis nedirba.
Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie skelbiami įvairiose medijos priemonėse renginio viešinimo tikslais.