PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2017 m. Lapkričio 18 d. 15:51

Į savęs pažinimą – piešiant fraktalus (FOTO)

Šiauliai

Ugnės Liaudanskytės nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


20574

Daugelis savo gyvenime nori permainų. Vieni trokšta jausti emocinį stabilumą, dvasinę pilnatvę, atsikratyti ydų ar išsiropšti iš bėdų liūno. Kitų norai žemiškesni: dažnas svajoja apie banguojančios jūros krantus ar geresnę finansinę padėtį. Iš tiesų sėkmę į savo gyvenimą galite prisivilioti ir piešdami, sako dailininkė Gintarė Rauckienė, šiauliečius mokanti dar menkai pažįstamo fraktalų piešimo. Esą, kuo labiau nemokate piešti – tuo didesnės galimybės atsiskleisti.


Foto galerija:

dsc-0005.jpg
dsc-0017.jpg
dsc-0024.jpg
dsc-0032.jpg
dsc-0035.jpg
dsc-0045.jpg

papildoma-foto.jpg

Į fraktalų piešimą pasinėrė po netekties

Gintarė Rauckienė į Šiaulius atvyko iš gimtojo Panevėžio. Šiaulių universitete moteris įgijo dailės ir technologijų pedagogikos specialybę, mokėsi grafikos magistrantūroje. Turbūt nereikėtų stebėtis, kad visas menininkės gyvenimas paskendęs kūrybos plotmėse. „Tapiau, piešiau mandalas, kūriau grafinius darbus. Tačiau ne paslaptis, kad gilesnių prasmių žmogus pradeda ieškoti ištikus bėdai“, – apie tai, kaip fraktalų piešimas atsirado jos gyvenime, pradeda pasakoti menininkė.

Po skausmingos artimo žmogaus netekties duobėje atsidūrusi moteris privalėjo rasti ramybę: „Netikėtai feisbuke pamačiau Laimą Barborą Pauliukėnę, savo fraktalų piešimo mokytoją. Ji tuo metu vedė seminarus, į kuriuos aš ir įsitraukiau.“

Iš pradžių savąjį skausmą malšinusi menininkė suprato, kad fraktalų piešimas turi didžiulę neapčiuopiamą galią: „Piešiant gimsta labai daug minčių, pradedi save analizuoti ir jausti vidinę ramybę. Fraktalai išlaisvina.“

Baigusi specialius fraktalų piešimo mokymus G. Rauckienė šią veiklą atvežė į Šiaulius. Jau kuris laikas dailininkė veda praktinius užsiėmimus per seminarus, individualius susitikimus, mokyklose.

Fraktalas – pasąmoninis piešinys

Pats terminas „fraktalas“ kilęs iš lotyniško žodžio „fractus“, reiškiančio „sudarytas iš dalių“. Fraktalinis piešimo metodas pirmą kartą buvo pritaikytas
1991 m. Jo autorė – psichologė T. Z. Polujachtova. Ji žinoma kaip universalių metodikų kūrėja sveikatinimo ir biotechnologijų srityse. Šis metodas turi raktą, pagal kurį galime iššifruoti piešinyje užkoduotą informaciją. Ją mums suteikia piešinio linijos, pasirinktos spalvos.

Fraktalų piešimas – tai metodika, kurią naudodami mes gauname informacijos apie save. Pats fraktalas iš šalies kiek primena chaosą, tačiau tuo stebėtis nereikėtų – piešimo procesas vyksta užsimerkus. Tokiu būdu, pasak pašnekovės, paleidžiamos visos galvoje šmėžuojančios mintys, o mūsų pasąmonė piešiant susijungia su praeitimi ar net ateitimi.

untitled-1.jpg

Fraktalų piešinys, kaip sako ramybe spinduliuojanti pašnekovė G. Rauckienė, it veidrodis: „Užsimerkę piešiame linijų raizgalynę, kurią po to nuspalvojame. Pieštukus traukiame taip pat užsimerkę. Net ir mažiausia piešinio detalė mums gali kažką atskleisti apie piešinio autorių.“

Pavyzdžiui, jeigu jūsų piešinys itin mažas – galbūt esate užsisklendęs. Jeigu jūsų nupiešta figūra yra viršutinėje lapo dalyje – turbūt esate svajoklis ar tiesiog idėjų žmogus. Kiekviena piešinyje esanti detalė – kilpa, spiralė, apskritimas – apie jus byloja skirtingus dalykus. Tiesa, bene daugiausia informacijos pagal specialų metodikos raktą iššifruojama iš spalvų.

„Kiekviena spalva turi savo energiją, savo aprašymą. Jeigu fraktale vyrauja kuri nors viena spalva, tai mes šalia teigiamų savybių galime nagrinėti, ko mūsų gyvenime per daug. Svarbu ir tai, kaip spalvos išsidėsčiusios. Kiekvienas spalvos derinys mums suteikia papildomos informacijos“, – pasakoja dailininkė.

Tiesa, menininkė pabrėžia, kad tie, kurie neturi jokių sąsajų su akademiniu piešimu, nuspalvina bene tiksliausius, daugiausia apie save papasakojančius fraktalus. Savo ruožtu dailininkai neretai sukčiauja. To galbūt nė nesuprasdami derina spalvas, prisiriša prie žinomų geometrinių formų.

Piešiame kažko trokšdami

Fraktalų piešimo metodika – labai įvairi. Visų pirma piešiamas įprastinis diagnostinis fraktalas, galintis šį bei tą atskleisti apie piešinio autorių. O štai jeigu jaučiamas poreikis gerinti savo būseną ar koreguoti iškilusias problemas, piešiami korekciniai fraktalai. Tai – 21 fraktalo ciklas, piešiamas apie mėnesį. G. Rauckienė teigia, kad žmonės, išbandę šį saviugdos metodą, tampa pozityvesni, labiau savimi pasitikintys, o svarbiausia – išsprendžia savo problemas ar net išsigydo ligas, tokias kaip depresija.

Ir tai – ne pabaiga. „Per fraktalus mes galime gerinti santykius, taip pat galime keisti charakterio savybes. Galime pritraukti materialinių gėrybių. Piešdami net galime prišaukti norimus įvykius ir gerinti savo emocinę būseną“, – vardija G. Rauckienė.

Patirties sėmėsi dirbdama su žmonėmis

Visa tai dailininkė sužinojo piešdama su daugybe skirtingų žmonių. Ir nors, kaip pati sako, sudėtingų atvejų, kuomet žmogui it žemė iš po kojų slystų, nebuvo, keletą įdomių istorijų G. Rauckienė prisiminė.

„Kartą piešė grupė 7–14 metų mergaičių. Kelių piešiniai labai išsiskyrė – buvo tamsūs, kilpuoti, maži. Vėliau paaiškėjo, kad jos iš vaikų namų. Aš to nežinojau“, – sako ji.

Į dailininkės studiją neseniai buvo atvykusios kelios žavingos moterys, švenčiančios vienos jų gimtadienį. Esą fraktalų piešimą neretai daugelis išbando kaip pramogą ar naują potyrį. Tiesa, tąkart šventę aptemdė pačios jubiliatės piešinys.

„Jos fraktalas buvo toks niūrus, tamsus. Aš mačiau, kaip ji nuliūdo, juk visi nori tų gražių spalvų, o dar ir gimtadienis. Bet po užsiėmimo moteris atskleidė, kad jos savijauta kur kas geresnė. Ji tiesiog išliejo visas emocijas ir nuoskaudas į lapą“, – pasakoja pašnekovė ir priduria, kad būtent tai daryti – atiduoti visas slegiančias emocijas – ir ragina savo mokinius.

Fraktalų piešimo poveikį G. Rauckienė pajuto ir savo kailiu. „Per fraktalą gali pritraukti tas geras būsenas. Aš štai ir atostogas nusipiešiau“, – spalvingą savo piešinį, kuriame banguoja jūros krantas, o chaotiškame spalvų labirinte galima įžvelgti palmės lapus, rodo menininkė. Savo troškimus galima pavaizduoti lape net ir užsimerkus, teigia G. Rauckienė. Esą finansinė padėtis šeimoje tuo metu nebuvo pati geriausia, tačiau šis piešinys galbūt pritraukė didžiulį troškimą – po poros mėnesių šeima netikėtai išvyko atostogauti.

„Labai svarbi yra minties galia. Aš labai tuo tikiu. Bet niekada nereikėtų pamiršti padėkoti už tai, kas tau duota. Man tai – labai svarbu. Aš už viską: ir gera, ir bloga, dėkoju kiekvieną dieną“, – šypsosi G. Rauckienė.