Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
E. Genio/LRT nuotr.
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja, Lietuvos anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojų draugijos pirmininkė Daiva DIDVALĖ „Bangai“ pasakojo apie šių dienų medikų kasdienybę. Pašnekovė pabrėžia, kad kovoje su COVID-19 labai svarbus visuomenės sąmoningumas ir karantino tvarkos laikymasis.
Kovai būtini žmogiškieji ištekliai
– Kaip kariai karo metu eina į mūšio lauką, taip medikai pandemijos metu stoja į pirmąsias fronto linijas?
– Dabar gydytojai ir slaugytojai pereina į visiškai izoliuotą veikimą – nuo šiol izoliuojamės ir nuo vienas kito. Siekiame, kad anesteziologai ir anestezijos slaugytojai iš skirtingų komandų nekontaktuotų vienas su kitu (arba kaip galima mažiau), nebent reikėtų gelbėti paciento gyvybę gaivinant. Šiuo momentu svarbiausia apgalvotai, numatant rezervą, saugoti žmogiškuosius išteklius.
Teko bendrauti ir su anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojais iš regioninių, rajoninių ligoninių – aktualijos irgi panašios – visiems medikams norisi maksimaliai apsisaugoti dirbant su COVID-19 infekuotais pacientais, jei jie pateks į jų ligonines. Kolegės dalijosi patirtimi, jog bandė dirbti su apsauginiais kombinezonais – sunkiai ištveriamas karštis, negalėjimas numalšinti troškulio yra tikrai darbą sunkinančios aplinkybės ir tik patvirtina ypatingai fiziškai sunkaus darbo teiginius iš viso pasaulio medikų.
Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojai – bendrosios praktikos slaugytojai, įgiję papildomus 960 valandų trukmės mokymus. Jiems suteikiama teisė dirbti intensyviosios terapijos skyriuose ir operacinėse užtikrinant saugią anesteziją komandoje su gydytoju anesteziologu-reanimatologu. Šie slaugytojai šalies gydymo įstaigose atsako už sunkios, nestabilios ar kritinės būklės pacientų slaugą, todėl ir šiuo pandemijos metu stos į pirmąsias gretas.
Drąsuoliams: tai nėra paprastas gripas
– Kaip manote, kas laukia mūsų artimiausiomis savaitėmis?
– Sunku prognozuoti. Ruošiamės sudėtingiausiam scenarijui – įstaigose planuojamos izoliacinės patalpos COVID-19 pacientams, šių pacientų saugūs transportavimo keliai, vedami deguonies įvadai. Paruoštos slaugos ir gydymo gairės, darbo vietos su išskirtinai šių pacientų slaugos priemonių komplektais. Personalas apmokomas, kaip taisyklingai apsirengti ir nusirengti asmens apsaugos priemones.
– Ar išties stinga apsauginių priemonių medikams?
– Šiuo metu turimas asmens apsaugos priemones naudojame itin apgalvotai ir taupiai, nes nežinome, kiek jų dar prireiks. Būtinų priemonių šiuo metu dar nestinga, tačiau manome, kad personalas jaustųsi saugiau, jei tikrai žinotų, kad niekada netrūks ateityje.
– Ligoninių vadovai sako, kad reikalinga bet kokia pagalba ir laukiamas kiekvienas savanoris. Ar pastebite, kad savanorių gretos didėja?
– Išties savanorių daugėja. Šiuo metu jie labai pasitarnauja kaip „filtras“ prie įėjimo į įstaigą – nuotoliniu termometru tikrinami visi įeinantys darbuotojai, lankytojai griežtai neįleidžiami. Karštojoje linijoje 1808 – taip pat gelbėja savanoriai.
– Sergančiųjų statistikoje vis daugėja ne įvežtinių, o šalies viduje užsikrėtusiųjų skaičius. Kaip manote, ar tai lemia neišvengiama realybė, ar lietuvių sąmoningumo stygius nesilaikant karantino taisyklių?
– Manau, dauguma galvoja, kad jiems tai negresia. Didelė visuomenės dalis mano, kad tai paprasčiausiais gripas. Norisi visų paklausti: jei tai paprastas gripas, ar visas pasaulis būtų paskelbęs kovą?
– Dalis jaunimo numoja į viruso plitimą ir yra įsitikinę, kad šių dienų situacija – išpūstas burbulas. Esą jauniems žmonėms virusas negresia, mat jie nepatenka į rizikos grupę.
– Kaip niekada visos amžiaus grupės esame vieni su kitais susiję perduodant užkratą, todėl kiekvienas griežtai privalome laikytis rekomendacijų, tik taip suvaldysime viruso perdavimą. Naudokitės visomis nuotolinio bendravimo priemonėmis!
Geriausia pagalba – sąmoningumas
– Kokia šiuo metu visuomenės pagalba reikalingiausia?
– Labai svarbu – sudrausminkite draugą, praeivį, kaimyną, kuris nesilaiko karantino tvarkos!
Svarbiausia visuomenės sąmoningumas. Rekomendacijų, kurių šiuo metu gausu žiniasklaidoje, laikymasis. Būtina gerai pagalvoti, ar tikrai reikia eiti iš namų. Einant į parduotuvę, vaistinę, kitas viešąsias vietas: dėvėti kaukę – medicininę, medžiaginę, šaliką – ką nors, kas pridengtų veidą. Saugotis ne tik pačiam, bet ir saugoti kitus. Nes net puikiai jausdamasis gali būti viruso nešiotojas. Dėvėkite apsaugines pirštines, jas nusimovę, dezinfekuokite rankas. Laikykitės saugaus atstumo, t. y. apie 2 metrus. Čiaudėdami ar kosėdami užsidenkite alkūne. Nelieskite veido rankomis viešose vietose ir, žinoma, dažnai plaukite rankas.
Būkite atsakingumo pavyzdys savo vaikui! Jiems neleiskite žaisti su draugais, nesibūriuokite vaikų žaidimų aikštelėse. Pasirūpinkite senoliais, neleiskite, nesant būtinybės, jiems eiti iš namų.
– Didžiąją dalį šalies gyventojų slegia nežinia ir baimė susirgti ar laiku atpažinti viruso požymius. Kada tikrai verta sunerimti ir kreiptis dėl tyrimo?
– Pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju. Taip pat būna tokie požymiai, kaip uoslės, skonio pojūčių dingimas, viduriavimas. Visų šių simptomų negalima ignoruoti, o būtina pasikonsultuoti. Kilus klausimams – skambinti į karštąją liniją 1808 visą parą visoje Lietuvoje nemokamai.