PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 30 d. 09:21

Į labdaros valgyklą ateina ne tik maisto, bet ir gero žodžio

Utena

Angelų pievos“ labdaros valgyklos darbuotojos Nijolė Putnienė (kairėje) ir Angelė Mažeikienė teigia žinančios kiekvieno lankytojo gyvenimo skaudulius.

Daiva ČepėnienėŠaltinis: Utenos diena


336460

Ne visiems artėjančios šventės bus kupinos džiaugsmo ir džiugaus šurmulio prie vaišėmis nukrauto stalo. Stokojantiems duonos kąsnio išsigelbėjimu tampa VšĮ krizių centro „Angelų pieva“ labdaros valgykla. Ši valgykla Utenoje veikia nuo 2013 metų, jai vadovauja kunigas Saulius Kalvaitis. Ir nors mūsų šalyje pragyvenimo lygis auga, labdaringo maitinimo paslaugų poreikis nemąžta.

Lankytojų kontingentas įvairus

Labdaros valgyklos siela čia dirbanti Angelė Mažeikienė artėjant šventėms papasakojo apie kasdienį darbą dalijant maistą likimo nuskriaustiesiems ir pagalbos svarbą.

Valgyklos lankytojų kontingentas, anot pašnekovės, labai įvairus. Dažniausiai tai gyvenantys nepritekliuje vyresnio, pensinio amžiaus, vieniši žmonės, taip pat priklausomybių turintys asmenys, nuo karo pabėgusių ukrainiečių šeimos. Dauguma jų Utenos miesto gyventojai, dalis – atvykstantys maisto iš rajono seniūnijų.

Norėdami gauti labdaros valgykloje kas dieną gaminamo karšto maisto, asmenys su prašymais pirmiausia kreipiasi į Utenos rajono savivaldybės administraciją. Įvertinus jų pajamas, materialinę padėtį skiriami talonai, su kuriais atėję į labdaros valgyklą žmonės gali pavalgyti arba pasiimti maisto į namus.

„Kas dieną mūsų valgykloje maisto gauna 60 asmenų. Vieną pusmetį talonus gauna viena 60-ies asmenų grupė, kitą pusmetį – kita. Mes manome, kad tokia nustatyta tvarka nėra tinkama, nes tiems patiems žmonėms ir po pusės metų paramos maistu poreikis dažniausiai išlieka“, – apie talonų skyrimo tvarkos netobulumus kalbėjo A. Mažeikienė.

Čia atėjęs alkanas neišeis

Moteris pasakojo, kad labdaros valgykloje dirbančios darbuotojos gerai pažįsta kiekvieną čia ateinantį ir žino jų gyvenimo bėdas.

„Būna, kad ateina pavalgyti ir žmonės, neturintys talonų. Kartą sulaukėme rekordinio skaičiaus – per 90 lankytojų. Pasitaiko, kad pritrūkstame pagaminto maisto, bet niekada nebūna taip, kad paliktume žmogų alkaną. Visada turime dešrelių, išverdame košės, papjaustome salotų, visuomet turime išvirę daugiau sriubos. Suprantama, jeigu žinome, kad žmogus gauna pinigėlių, bet juos išleidžia netinkamai, tokiu atveju be talono nemaitiname, taip lyg paskatindami turimus pinigus naudoti tinkamai“, – kalbėjo A. Mažeikienė.

Patalpose, kur įsikūrusi labdaros valgykla, yra galimybė nusiprausti, išsiskalbti drabužius. Šiomis paslaugomis vieną pusmetį naudojasi viena 20-ies žmonių grupė, kitą pusmetį – kita. Vienas asmuo skalbtis drabužius ir praustis gali du kartus per mėnesį. Bet ir šiuo atveju daromos išimtys, tam tikrais atvejais žmonėms leidžiama dušu naudotis dažniau.

Kas dieną valgykloje iš viso pagaminama apie 130 porcijų maisto.

Tradicija sėsti prie bendro stalo išnyko

„Angelų pievos“ labdaros valgykla bendradarbiauja su labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ Panevėžio, Utenos padaliniais, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Utenos skyriumi. Šios organizacijos paremia maisto produktais. Daržovių, vaisių neretai paaukoja ar jų pertekliumi pasidalija ir privatūs asmenys, ūkininkai. Žmonės taip pat atneša ir nebereikalingų drabužių.

„Žiemą būna sunkesnis laikotarpis, kartais tenka kreiptis į „Maisto banką“ Panevėžyje ir prašyti pagalbos. Jie niekada mūsų nepalieka bėdoje“, – atviravo A. Mažeikienė.

Utenos rajono savivaldybė šiai labdaros valgyklai skiria apie 5 tūkst. eurų per mėnesį (3 eurai asmeniui per dieną). Kas dieną labdaros valgykloje iš viso pagaminama apie 130 porcijų maisto. Čia taip pat ruošiamas maistas ir socialinės globos bei nakvynės namų gyventojams.

„Kiekvienam padaliniui meniu skirtingas. Sriubą dažniausiai verdame tą pačią visiems. Tačiau antri patiekalai būna skirtingi. Labdaros valgyklos lankytojams visada ruošiame salotas, gaminame daržovių troškinį su dešrelėmis, koldūnus, kotletus, šaltieną, plovą, makaronus su mėsa, silkę su bulvėmis, paukštienos kepsnelius, kepame plokštainį. Bulvių vienu kartu tenka suskusti daugiau nei keturis kibirus, o sriubos išverdame nuo 40 iki 60 litrų“, – pasakojo A. Mažeikienė.

Labdaros valgykloje darbuojasi dvi pamainos vadovės – A. Mažeikienė ir Lendrina Meškauskaitė, virėjos Rasa Kunigėlienė ir Nijolė Putnienė, dvi virtuvės darbuotojos ir būrelis savanorių.

Pašnekovė teigė, kad karantinas pakeitė ir šios įstaigos įpročius, todėl tradicija sėsti valgyti prie bendro stalo beveik išnyko. Dabar labdaros valgyklos lankytojai dažniau maistą nešasi į namus, o ten jį pasišildo ir suvalgo kada nori.

Benamių ir karo pabėgėlių dalia

Maisto pasiimti atėjusi ukrainietė Marija „Utenos dienai“ paatviravo apie sunkią karo pabėgėlės dalią. Moteris su anūkėmis ir proanūkiais, iš viso 10 asmenų šeima, į Lietuvą atvyko prieš dvejus metus.

„Maistą gaminame ir namie, bet to mums nepakanka. Maisto talonus anksčiau turėjo šeši mūsų šeimos nariai, dabar turime keturis talonus. Sunku gyventi ir galvoti apie ateitį. Man jau 86 metai, norime grįžti į savo tėvynę, į savo namus. Ten gyvenome geriau, pagalbos mūsų šeimai nereikėjo...“ – kalbėjo moteris.

Labdaros valgyklos lankytojas Milvydas graudinosi pasakodamas, kad prieš pusmetį neteko gyvenimo draugės, o tuo pat metu ir stogo virš galvos. Dabar vyras glaudžiasi pas bičiulį, o kartais nakvoja tiesiog daugiabučių laiptinėse. Sunkią benamio kasdienybę praskaidrina labdaros valgyklos darbuotojų rūpestis, sužvarbusią širdį sušildo geras žodis ir galimybė pavalgyti karšto maisto.

Net ir prieššventiniu laikotarpiu labdaros valgykloje laikas teka įprastu ritmu. Ištaigingų šventinių patiekalų likimo nuskriaustieji nelaukia. Tačiau, kaip sakė A. Mažeikienė, kiekvienas jų atėjęs į labdaros valgyklą prieš didžiąsias metų šventes gaus ne tik įprasto karšto maisto, bet ir iš širdies kunigo S. Kalvaičio dovanotą kalėdaitį bei maltiečių dovanėlę.

„Angelų pievos“ labdaros valgykla Utenoje veikia nuo 2013 m. (2019 m. valgykla persikėlė į naują vietą – Užpalių g. 95).

#UTENA#VALGYKLA#LABDARA