REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Vasario 7 d. 17:59

Į gimtą miestą – su koncertine programa Meilės dienai

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


203845

Trys jaunosios klasikinės muzikos atlikėjos: Agnė Buškevičiūtė, Živilė Kudirkaitė ir Gintarė Kaminskaitė, šv. Valentino dieną Šiauliams dovanos koncertą, įkvėptą Šiaurės gamtos peizažų. Violončelininkė Gintarė yra kilusi iš Kuršėnų miesto, tačiau Šiauliuose ji praleido visą savo paauglystę, todėl apie šį miestą atsiliepia sentimentaliai.


Foto galerija:

6201315c70e74.jpg
6201315cd799c.jpg

„Šiauliai man yra ypatinga vieta ir ten širdis ima plakti greičiau. Regis, ant kiekvieno kampo esti kažkokių prisiminimų. Studijuodama Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje kasdien eidavau bulvaru į mokyklą. Šis maršrutas man yra iki šiol itin mielas. Tam tikra prasme, Šiauliai man yra svajonių ir vilčių miestas, nes gyvendama ten kūriau planus, ko norėčiau iš gyvenimo toliau. Ten galutinai supratau, kad norėčiau būti atlikėja ir ėmiau intensyviai dirbti ta linkme. Turiu mėgstamų vietų, kurias aplankydama kaskart jaučiuosi tarsi grįžčiau prie savo šaknų.“

Violončelę atlikėja pasirinko savo pirmosios mokytojos deka.

„Tai, kad pasirinkau būti violončelininke yra mano pirmosios violončelės mokytojos Lidijos Bražaitės nuopelnas. Atsimenu, kad vaikystėje norėjau lankyti muzikos mokyklą, tačiau svajonių instrumento neturėjau. Tad galima sakyti, kad violončelė nebuvo mano sąmoningas pasirinkimas, tačiau esu itin dėkinga likimui, kad viskas taip pasisuko. Jei pradėčiau šiandien vėl, neabejotinai vis tiek rinkčiausi violončelę.“

Gintarė Kaminskaitė yra Lietuvos Muzikos ir teatro akademijos doktorantė. Pasirinkusi tęsti violončelės studijas mergina jauniesiems atlikėjams pataria klausyti savo nuojautos.

„Atvirai pasakius, niekada negalvojau, kad eisiu šituo keliu. Doktorantūrą nusprendžiau pasirinkti paskutiniaisiais magistro studijų metais, pajutusi, kad noriu sau intelektualinio iššūkio. Gyvenime dažniausiai pasitikiu nuojauta ir tuo metu ji sakė „pirmyn!“. To linkėčiau ir pradedančiam atlikėjui – pasikliauti vidiniu balsu. Jei širdyje gyvena jausmas, kad be muzikos negali gyventi, tai juo vertėtų tikėti. Ir atvirkščiai, jei nesi užtikrintas, be šitos aistros bus be galo sunku kasdien užsispyrusiai dirbti. O darbo reikia tikrai daug.“

Operos solistė Agnė Buškevičiūtė yra žinoma televizijos žiūrovams, kaip muzikinio projekto „Žvaigždžių duetai“ nugalėtoja, o klasikinės muzikos mylėtojams pažįstama solistė iš Operų „Figaro vedybos“, „Pilėnai“, „Meilės eliksyras“ ir kt. Atlikėja teigia, kad vasario 14-osios dienos programa gimė labai organiškai.

„Iš pradžių turėjome mintį atlikti tik J. Sibelijaus dainas, tačiau dauguma šio kompozitoriaus dainų nors ir apie meilę, bet apie kiek liūdnesnę, dramatiškesnę jos pusę, o ir pati data – šv. Valentino diena, organiškai diktavo mums kitokią programą. Kadangi abi su pianiste Živile Kudirkaite mėgstame miuziklus, operetes, pagalvojome, kad šiai progai mūsų pasirinkti kūriniai labai tiks (tiek dėl pačio kūrinių turinio, tiek dėl kuriamos nuotaikos). Viskas susidėliojo labai paprastai ir organiškai.“

Kompozitoraus J. Sibelijaus kūryba atlikėja Agnė Buškevičiūtė domisi jau gana seniai, todėl išskirdama pagrindinius bruožus, atlikėja pabrėžia mitologiją kaip kompozitoriaus įkvėpimo šaltinį.

„Oi..Apie J. Sibelijaus kūrybą galėčiau kalbėti dienų dienas. Jo muzika labai mane įkvepia. J. Sibelijus tikrai išskirtinis kompozitorius. Didelį dėmesį jis skyrė dainų tekstams, kurie labai emocionalūs. Tikrai netrūksta skausmo, dramos, pykčio, bet viskas itin gilu, jokio paviršutiniškumo. Taip pat kompozitorius savo muziką grindė karelų folkloru ir kūrybinių temų sėmėsi iš Suomijos nacionalinio mitinio epoKalevala. Gamtos garsai ir mitai buvo vienas iš pagrindinių įkvėpimų jo dainoms. Kompozitorius dažnai būdavo siejamas su panteizmu – jis tikėjo, jog visata, gamta ir muzika yra šventos esybės (todėl ir dainų tekstuose dažnai atsiranda nimfos ar kitokie mitologiniai veikėjai, daug gamtos elementų), o pačioje muzikoje girdisi ryškus šiaurietiškas koloritas, kuris buvo sukuriamas specifine muzikos kalba ir instrumentuote. J. Sibelijaus forma neturi ryškaus schematiškumo, joje galima rasti daug asimetriškumo ir patrauklaus netaisyklingumo.“

Operos solistė išskiria du savo mėgstamiausius kompozitorius: J. Sibelijus ir G. Gershwinas.

„Nors jie abu labai skirtingi, tačiau itin tinkantys mano temperamentui. Jų kūrybą gerai jaučiu, lengva interpretuoti, atrodo tiesiog labai aiškiai žinau kaip turiu skambėti su jų kūriniais, o ir pačius tuos kūrinius man atlikti tiesiog labai gera. Tačiau iš tiesų stengiuosi neturėti to mėgstamiausio, mylimiausio kompozitoriaus. Kai pradedu dirbti su vis kito kompozitoriaus kūriniais, aš juos labai ilgai ir kruopščiai šlifuoju, daug gilinuosi į pačią kūrybą, į kiekvieną detalę, todėl visada kiekvieno kompozitorius kūryboje atrandu mane žavinčių ir įkvepiančių dalykų.“

Atlikėjai Agnei Buškevičiūtei bene sunkiausia būtų įsivaizduoti, ar muzika galėtų egzistuoti be meilės.

„Nuoširdi meilė – pati galingiausia jėga. Meilė yra kūryba. Meilė iššaukia visų jausmų paletę – nuo pakylėjimo iki didelio skausmo. Todėl labai sunku įsivaizduoti, kokia būtų muzika be meilės. Galbūt ne tokia pilnavertė ir gebanti paliesti giliausias sielos kerteles.“



REDAKCIJA REKOMENDUOJA