Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Nors Respublikinės Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus diabetinės pėdos priežiūros kabinetas ir Diabeto mokyklėlė antrojo karantino metu nestabdė savo veiklos, pacientų pastebimai sumažėjo. Cukriniu diabetu sergantys žmonės neslepia, kad juos stabdė baimė užsikrėsti pavojingu coronavirusu. Dabar, kai dauguma pacientų paskiepyti nuo COVID-19 ligos, tikimasi, kad grįš ne tik buvę pacientai, bet ir tie, kurie dėl ligos neišvengė vienos sunkiausių lėtinių cukrinio diabeto komplikacijų – diabetinės pėdos.
60e5918ee5b50.jpg
Pėdos būklė blogėja
Sergantiems cukriniu diabetu specialistai pataria ypač didelį dėmesį skirti kojų priežiūrai, nes dėl galimos neuropatijos – visiško arba dalinio jautrumo netekimo, dažnas nejaučia odos pažeidimų ir padėti tokiam žmogui tampa dar sunkiau. Diabetinės pėdos kabineto slaugytoja diabetologė Gitana Jonaitienė sako, kad dažniausi pacientai – 60-90 metų žmonės, dažniausiai turintys antsvorio, daug metų sergantys cukriniu diabetu ir neišvengę sunkios komplikacijos – diabetinės pėdos. Tai yra infekcija ir išopėjimas arba giliųjų audinių pažeidimas, atsirandantis pėdoje dėl neuropatinių arba kojų kraujagyslių pakenkimo.
Apmaudu, kai dėl delsimo pėdos būklė pablogėjusi. „Pacientai sako, kad bijojo susirgti covidu, buvo ir tokių, kurie persirgo COVID-19 ir prisidėjo dar ir cukrinis diabetas“, - sako medikė.
Dėl pėdos problemų žmonės pirmiausia turi kreiptis į šeimos gydytoją, kuris ir išrašo siuntimą diabetinės pėdos priežiūrai. Turėdamas siuntimą, pacientas registruojasi procedūrai. Šiuo metu galima užsiregistruoti liepos pabaigai, tačiau į Diabeto mokyklėlę, kur pacientai grįžta dar lėčiau, užsiregistruoti galima jau kitai dienai.
Nuolatiniai diabetinės pėdos kabineto pacientai – ir Aukštelkės pensionato globotiniai. Savaitės pradžioje atvyko pirmieji šeši pacientai. Slaugytoja diabetologė G. Jonaitienė pastebėjo, kad atvyko nauji pacientai. Juos lydinti darbuotoja sakė, kad dažnas cukriniu diabetu sirgęs garbingo amžiaus senolis susirgo covidu ir neišgyveno.
Pacientams, turintiems šeimos gydytojo siuntimą, diabetinės pėdos priežiūros kabinete suteikiama kvalifikuota slaugytojo diabetologo konsultacija keturis kartus metuose. Pagal poreikį atliekama reikiama diabetinės pėdos priežiūra. Diabeto mokyklėlėje ir diabetinės pėdos priežiūros kabinete teikiamos paslaugos finansuojamos iš PSD fondo, tad pacientui nemokamos.
Pėdos pakitimai specifiniai
Sergančiojo cukriniu diabetu pėdų pakitimai yra labai specifiniai, todėl negali tokiais asmenimis rūpintis specialaus pasiruošimo neturintys pedikiūrininkai ar artimieji, kurie naudoja tik paprastas žirklutes. Pasak G. Jonaitienės, diabetinės pėdos priežiūrai reikia ne tik daug dėmesio, bet ir ypač didelių išlaidų bei pasirengimo.
Bendrosios praktikos slaugytojos – diabetologės Gitana Jonaitienė ir Vida Grincienė dalyvavo specialiuose kursuose, kur mokėsi diabetinės pėdos priežiūros paslapčių. Dažniausiai diabetinės pėdos varginamam žmogui tenka šalinti nuospaudas, šlifuoti pėdos audinius bei sukietėjusius nagus, karpyti įaugusius nagus. Specialistės stengiasi nuploninti nagus taip, kad kitą kartą pats pacientas galėtų juos nusikirpti.
Diabetinės pėdos kabinete yra įrengtas specialus šlifavimo aparatas, diabetinės pėdos priežiūrai reikalingos specialios žirklės, dildės, antgaliai šlifavimo aparatui. Visi jie yra sterilizuojami, tad naudojami daugelį kartų.
Respublikinės Šiaulių ligoninėje įrengtas šiuolaikiškus reikalavimus atitinkantis diabetinės pėdos priežiūros kabinetas. Jame yra podiatrinė daugiafunkcinė kėdė pacientui, mobili kėdė slaugytojui diabetologui, didinamasis stiklas su cirkuliarine apšvietimo lempa, mobilus instrumentų staliukas, podiatrinė šlifavimo įranga; šlifavimo galvučių (frezų) rinkinys: nagams šlifuoti (daugkartinių su maža galvute ir su didele galvute); padams šlifuoti: laikiklis ir antgaliai (vienkartiniai arba daugkartiniai); replės nagams kirpti, replės įaugusiems nagams kirpti, replės sustorėjusiems nagams kirpti, nagų dildės (nagų kampams valyti), skalpelių (ašmenų) laikiklis, vienkartinių skalpelių, tvarsliavos ir medikamentų opų priežiūrai, kamertonas, monofilamentai (neuropatijai tirti).
Į diabetinės pėdos priežiūros kabinetą atvyksta pacientai iš visos Šiaulių apskrities. Specialistės pataria nedelsti, nes viena sunkiausių lėtinių cukrinio diabeto komplikacijų, dažniausiai pasibaigianti invalidumu, savaime nepraeis.