PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Liepos 8 d. 07:57

„Homanit“ gamykla Pagiriuose tikisi veiklą pradėti rudenį, bet gyventojai nepritaria

Vilnius

Įmonės nuotr.

Aurimas RagelisŠaltinis: BNS


308234

Šalia Vilniaus esančiuose Pagiriuose baigiama statyti Vokietijos kapitalo įmonės „Homanit Lietuva“ medžio plaušų plokščių gamykla veiklą tikisi pradėti rudenį, tačiau vietos gyventojai toliau tam nepritaria ir rengia protesto akcijas. Aplinkosaugininkai žada dar iki gamyklos veiklos pradžios akylai tikrinti, ar įmonė laikosi visų reikalavimų, o įmonė žada neteršti aplinkos labiau nei leidžiama.

„Dedame visas pastangas, kad formalios statybos užbaigimo procedūros būtų atliktos ir užbaigimo aktas būtų gautas kaip įmanoma greičiau (...). Tikimės, kad testiniu (testavimo – BNS) režimu pavyks pradėti veiklą jau šių metų rudenį“, – komentare BNS sakė „Homanit Lietuvos“ direktorius Sigitas Kilčauskas.

Anot jo, gavus statybos užbaigimo aktą įmonė galės kreiptis dėl veiklos pradžiai reikalingo Aplinkos apsaugos agentūros patikrinimo.

Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė sakė, kad prieš gamyklos veiklos pradžią vyktų speciali patikra, ar visi PAV ataskaitoje ir taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimo reikalavimai yra išpildyti.

„Aplinkosaugos institucijos principingai siekia, kad aplinkosauginiai reikalavimai būtų įvykdyti ir neleistina veikla būtų negalima. Todėl šiandien „Homanit“ gamykla ir neveikia“, – praėjusią savaitę teigė R. Radavičienė.

S. Kilčauskas BNS teigė, kad bendrovė pasiruošusi skirti didesnį dėmesį aplinkos monitoringui.

„Bendrovė negali ir negalės viršyti leistinų taršos normatyvų, o jei tai įvyktų, mums grėstų sankcijos ir netgi veiklos uždraudimas. Tuo rizikuoti tikrai negalime“, – BNS sakė „Homanit Lietuvos“ direktorius.

Vilniaus rajono mero patarėjas Kęstutis Butvydas sakė, kad bendrovei 2022 metais buvo išduotas statybos leidimas, tačiau vėliau, 2023 metais jos pateiktas prašymas ištaisyti klaidą leidime į jį įrašant papildomus statinius – medienos sandėliavimo ir kiemo aikšteles, tačiau jis buvo atmestas, nes klaidos aprašas neatitiko statybos projekto, pagal kurį buvo išduotas leidimas.

„Mūsų žiniomis, „Homanit Lietuvos“ atstovai pateikė Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prašymą išaiškinti dėl klaidos ištaisymo dokumentuose“, – komentare BNS teigė K. Butvydas.

Pagirių bendruomenės gyventojai „Homanit“ gamyklai nepritaria

Pagirių bendruomenės „Medeina“ pirmininkas Vytautas Vyskupaitis praėjusią savaitę teigė, kad fabrikas buvo pradėtas statyti, kai poveikio aplinkai vertinimas nebuvo prasidėjęs. Anot jo, pagal specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimą Pagirių vandenvietės teritorijoje negali būti naudojamos pavojingos cheminės medžiagos.

Bendruomenės gyventojas Fredas Laurinaitis spaudos konferencijoje Seime sakė, kad gamykla stovi viduryje gyvenvietės, prie pat mokyklos ir vaikų darželio, todėl kelia pavojų gyventojams.

Savo ruožtu Seimo socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas prašė ministerijų atsakyti, ar dideliems užsienio ir mažesniems Lietuvos investuotojams nėra taikomi dvigubi standartai.

„Kuo skiriasi didelė investicija užsieniečio ar lietuvio, kurie pastato nesilaikydami įstatymų? Ar čia dvigubi standartai, ar teisės viršenybė galioja tik Lietuvos piliečiams“, – sakė A. Sysas.

Pagirių bendruomenė anksčiau bandė stabdyti „Homanit Lietuvos“ gamyklos statybas, bet joms suteikus leidimą šio dokumento neginčijo.

„Homanit“, 2021 metų gruodį pradėjusi daugiau nei 215 mln. eurų vertės gamyklos statybą, kuri yra didžiausia investicija įmonės istorijoje, baigia statyti pagrindinį gamyklos bei sandėliavimo pastatą.

2025 metais įmonė taip pat planuoja statyti tyrimų centrą bei administracinį pastatą – juos pastačius bendros investicijos siektų apie 225 mln. eurų.

Praėjusį pirmadienį apie 20 Pagirių gyventojų buvo surengę piketą prie Aplinkos ministerijos, kur reikalavo stabdyti visų vandenviečių mažinimą, jų teršimą cheminėmis medžiagomis.

#GAMYKLA#RUDUO#GYVENTOJAI#DARBAS