PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gruodžio 20 d. 08:14

Holokausto aukų atminimas įamžintas skulptūrine kompozicija

Joniškis

Sau­sio 27 die­ną čia bus kvie­čia­ma at­vyk­ti vi­suo­me­nė, ku­ri nė­ra abe­jin­ga įvy­kiams, pa­lie­tu­siems ne vie­ną žy­dų šei­mą. (Autorės nuotr.)

Eri­ka Vit­kaus­kie­nėŠaltinis: Etaplius.LT


335189

Šiaulių apskrityje sutvarkyta dar viena žydų žudynių vieta. Vilkiaušio miške (Joniškio r.) masinėje žudynių vietoje pastatyta skulptūrinė kompozicija „Atmintis“, kurią įgyvendino skulptorius Lukas Šiupšinskas ir jo komanda.

Joniškis prieš Antrąjį pasaulinį karą buvo žydiškas miestas – štetlas Yanishok su aktyvia žydų bendruomene. Istoriniuose šaltiniuose minima, jog 1924 m. Joniškio valsčiaus tarybos rinkimams buvo užregistruotos dvi žydų politinės organizacijos – Žydų bendruomenės partija ir Joniškio žydų kuopa.

Tuo metu Joniškyje gyveno 4 141 gyventojas, iš jų – 1 005 žydai. Jie aktyviai veikė visose miesto ekonominio gyvenimo srityse: vertėsi prekyba, plėtojo amatus ir smulkiuosius verslus, teikė gyventojams įvairias paslaugas – siuvimo, kirpimo, pavėžėjimo, fotografavimo ir kt. Po Holokausto viso to neliko. Apie Joniškio mieste buvusių žydų kultūrą byloja likęs architektūrinis paveldas ir neseniai sutvarkyta masinių žudynių vieta Vilkiaušyje.

Tragiškus įvykius mena „Atmintis“

Šių metų spalio mėnesį Vilkiaušio miške (Joniškio r.) masinė žydų žudynių vieta iš esmės pasikeitė. Tragiškus istorinio laikotarpio įvykius mena skulptūrinė kompozicija „Atmintis“, kurią įgyvendino skulptorius Lukas Šiupšinskas ir jo komanda. Kad idėja virstų kūnu, lėšų aplinkai sutvarkyti surado Joniškio r. savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistai.

Anksčiau miške masinę žydų žudynių vietą žymėjo tvorele aptverta teritorija, kurios centre buvo lauko riedulys. Tragiškos vietos link vedė akmenimis grįstas takas. Prieš išeidamas, lankytojas prie lauko riedulio palikdavo atsineštą akmenėlį. Žydų kultūroje toks veiksmas rodo, kad velionis nėra gyvųjų pamirštas, o prisimintas ir aplankytas.

„Skulptūrinė kompozicija vaizduoja betoninius blokus, įkastus į žemę ir ant jų padėtus objektus, kurie simbolizuoja asmeninius Joniškio žydų daiktus. Jie buvo pagrobti iš nužudytų asmenų ir ciniškai pardavinėjami turguje. Kiekvienas daiktas – tai tarsi asmens testamentas ir kadaise buvusio žmogaus atminimas, kuris buvo nuasmenintas bendrame kape“, – apie skulptūrinę kompoziciją kalbėjo jos autorius L. Šiupšinskas.

25 balti blokai su skirtingais bronziniais objektais (batai, skrybėlė, vaikiškas žaislas) tarsi iliustruoja jautrias, išgyvenimų kupinas, asmenines aukų istorijas.

„Mane inspiravo labai liūdnas ir groteskiškas momentas iš 1941 m. rugpjūčio mėnesio: „Jie pareikalavo nedelsiant įvykdyti Joniškio žydų egzekuciją. Joniškio policijos viršininkas sukvietė visus nuovados policininkus, įsakė suimti sinagogose laikomus žydus vyrus ir išvežti juos į Vilkiaušio mišką, esantį vos už šešių kilometrų nuo Joniškio. Tą dieną buvo sušaudyti ne mažiau kaip 148 vyrai žydai. Aukų drabužiai buvo sukrauti į sunkvežimius ir nuvežti į Joniškio policijai priklausančias patalpas. Vėliau nužudytų žydų daiktai buvo pardavinėjami miesto aikštėje“, – apie kūrybinį sprendimą pasakojo skulptorius.

Dabar Vilkiaušyje daugiau kaip 500 masinių žudynių aukų atminimas yra įamžintas originalia, stabtelėti ir susimąstyti apie to laikmečio tragiškus įvykius kviečiančia, skulptūrine kompozicija „Atmintis“.

Skulp­tū­ri­nė kom­po­zi­ci­ja – be­to­ni­niai blo­kai, įkas­ti į že­mę ir ant jų pa­dė­ti ob­jek­tai, ku­rie sim­bo­li­zuo­ja as­me­ni­nius Jo­niš­kio žy­dų daik­tus. Jie bu­vo pa­grob­ti iš nu­žu­dy­tų as­me­nų ir ci­niš­kai par­da­vi­nė­ja­mi tur­gu­je. (Autorės nuotr.)

Tikėjimu ir ryžtu įgyvendinamos nevienadienės idėjos

Idėja tinkamai įamžinti žydų aukų giminaičių lankomą vietą kilo Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorei Rasai Ališauskienei. Masinės žydų žudynių vietos ar kapai yra lankomi visame pasaulyje gyvenančių asmenų. Kažkada baisios tragedijos paliesti žmonės buvo Joniškio miesto gyventojai. Jie čia kūrė, dirbo, gyveno. Todėl prieš keletą metų muziejaus direktorė, pasitarusi su savo darbuotojais, pateikė projektą Norvegų finansinio mechanizmo fondui. Tuomet projektas nebuvo finansuotas, bet aukų atminimo įamžinimo idėja liko gyva.

Buvo nutarta projektą išskaidyti. Jo svarbiausia dalimi tapo Holokausto vietos įamžinimas Vilkiaušio miške. Projektas „Joniškio Holokausto atminties vietos aktualizavimas įrengiant memorialą“ buvo pateiktas Lietuvos kultūros tarybai ir jam skirtas dalinis 20 tūkst. eurų finansavimas. 4 tūkst. eurų prisidėjo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus. Aplinkai sutvarkyti lėšų skyrė Joniškio r. savivaldybės administracija.

Skulptūrinė kompozicija galėjo stovėti jau praėjusiais metais, tačiau praūžusi audra paliko padarinių. Miško aikštelė buvo tvarkoma, valomos vėjovartos. Gamtos stichija pakoregavo planus, todėl skulptūrinė kompozicija buvo pastatyta šiemet.

Šio­je Vil­kiau­šio miš­ko vie­to­je 1941 m. rugp­jū­čio mėn. bu­vo nu­žu­dy­ti ir už­kas­ti ne ma­žiau kaip 148 žy­dai vy­rai, o 1941 m. rug­sė­jo mėn. nu­žu­dy­ti ir už­kas­ti ne ma­žiau kaip 355 žy­dai (vy­rai, mo­te­rys ir vai­kai). (Autorės nuotr.)

Skulptūrinė kompozicija bus pristatyta visuomenei

Skulptūrinę kompoziciją „Atmintis“ visuomenei planuojama pristatyti sausio 27-ąją, minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną.

„Mano ir viso muziejaus kolektyvo siekis – prisiminti Holokaustą, globaliai pažvelgti į šį istorijos įvykį. Ne formaliai su iškeltu akcijos šūkiu ,,Niekada daugiau!“ arba ,,Mes nepamirštame!“. Memorialą pristatyti visuomenei pasirinkome sausio 27-ąją. Žydų kultūros paveldo kelio asociacija mūsų minčiai pritarė ir palaikė“, – sakė Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorė
R. Ališauskienė.

Būsimo memorialo pristatymo visuomenei renginio organizatoriai tikisi aktyvaus vietinių gyventojų, svečių, asmenų, menančių tuos laikus, jaunimo dalyvavimo. Į renginį planuojama kviesti Norvegijos ir Izraelio ambasadų ir kitų šalių, Lietuvos žydų bendruomenės atstovus, Žydų kultūros paveldo kelio asociacijos narius, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojus.

#HOLOKAUSTAS#JONIŠKIS#ATMINIMAS