Gyvybės langelyje Kaune rasta dvejų metų mergaitė tebegyvena pas globėjus

eltos nuotr
Kaunas
ELTOS nuotr.
Ingrida Steniulienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Gyvybės langelyje, Kaune, pernai, gruodį rasta dvejų metų mergaitė toliau gyvena pas globėjus, tėvai dėl jos nesikreipė.

„Dėl gyvybės langelyje paliktos mergaitės situacija išlieka nepakitusi: tėvai į vaiko teisių gynėjus nesikreipė, o vaikas šiuo metu yra pas globėjus. Kol kas dėl vaiko dar nėra priimta jokių sprendimų“, – Eltą informavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Alina Žilinaitė.

Pasak jos, praėjus 3 mėnesiams po vaiko palikimo gyvybės langelyje, jei niekas nesikreipia dėl vaiko susigražinimo, jis gali būti įrašytas į galimų įvaikinti vaikų sąrašą. Tačiau tai dar nereiškia, kad vaikas jau kitą dieną bus įvaikintas.

„Kiekvienas atvejis yra individualus ir visuomet ieškoma geriausių sprendimų vaikui. Šiuo konkrečiu atveju vaikas dar nėra įrašytas į šį sąrašą“, – teigė A. Žilinaitė.

ELTA primena, kad mergaitė buvo rasta pernai, gruodžio 11 dieną, Kaune, ligoninėje, V. Putvinskio gatvėje įrengtame gyvybės langelyje. Tai buvo vyriausias Lietuvoje gyvybės langelyje paliktas vaikas nuo pat langelių įkūrimo 2009-siais.

Vėliau policija nustatė mažametės mamos tapatybę. Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, policija daugiau informacijos neviešino. Už naujagimio palikimą gyvybės langelyje atsakomybė nėra taikoma. Naujagimio palikimas yra anonimiškas.

Kaip anksčiau skelbė Kauno ligoninė, gyvybės langelyje nuskambėjus skambučiui, lopšyje rasta mergaitė. Ji buvo užklota pledu, tvarkingai aprengta, vaikštanti ir kalbanti. Tuomet mergaitė buvo perduota už tolesnę vaiko priežiūrą atsakingoms tarnyboms. Žiniasklaida skelbė, kad mergaitę palikęs žmogus raštelyje išdėstė sprendimo motyvus – esą nenori, kad mergaitė augtų netinkamoje aplinkoje, kur tvyro psichologinis smurtas, alkoholis, nepriteklius.

Gyvybės langelis yra speciali patalpa, į kurią įdėjus naujagimį ar vaiką, budintį personalą pasiekia signalas ir auklėtojos skubiai pasirūpina vaiku, kuriuo negali ar nenori rūpintis patys tėvai. Šiuo metu gyvybės langeliai Lietuvoje veikia maždaug dešimtyje įstaigų įvairiuose šalies miestuose.

Pernai gyvybės langeliuose buvo palikti penki vaikai. 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, nuo gyvybės langelių įsteigimo 2009-siais iki dabar juose buvo palikti 95 vaikai, 16 iš jų tėvai susigrąžino.