REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 24 d. 10:00

Gyvūnų ženklinimas: veterinarijos gydytojai keikia biurokratizmą

Lazdijai

Laikinasis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Lazdijų skyriaus vadovas A. Marcinkus: „Tai pirmasis bandymas įvesti tvarką ir šioje srityje.“

Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt


217719

Pirmą kartą šalyje iki gegužės 1 dienos vyko privalomas šunų, kačių ir šeškų ženklinimas mikroschemomis. Kaip šis procesas klostėsi mūsų rajone?

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamento Lazdijų skyriaus laikinasis vedėjas Auridas Marcinkus tvirtino, kad gyvūnų ženklinimą Lazdijų rajone atliko 6 privatūs veterinarijos gydytojai.
„Iš viso iki šio mėnesio pradžios paženklinta 814 šunų, 206 katės ir nė vieno šeško. Ar tai daug, ar mažai – sunku vertinti, nes ženklinimas – nenutrūkstamas procesas. Ir toliau gims tokie augintiniai. Manau, tai pirmas bandymas įvesti tvarką ir šioje srityje, kad kuo mažiau gyvūnų valkatautų, o daugiau būtų suregistruotų, įvestų į specialų registrą, ir, esant reikalui, pagal čipą galima būtų išsiaiškinti, kieno tas lakstantis, pasiklydęs šuo ar katinas“, – sakė kalbintas A. Marcinkus.
Šventežerio seniūnijos seniūnė Aldona Burbienė, paklausta, kaip praėjo naminių gyvūnų ženklinimo procesas, tvirtino, kad didelio susidomėjimo nebuvo – kas norėjo, tas susitvarkė, seniūnija nusiskundimų nesulaukė: „Mes apie tai seniūnijos gyventojus informavome pakabinę skelbimus skelbimų lentose, ne vienam šunų ar kačių laikytojui pranešėme žodžiu ar telefonu. Pripažinsiu, anksčiau tokių beglobių valkataujančių šunų ir kačių tai vienoje, tai kitoje seniūnijos vietoje vis matydavau, tačiau dabar kurį laiką jų nėra.“    
Tuo tarpu kalbinti veterinarijos gydytojai, atlikę gyvūnų ženklinimą, negailėjo kritikos šio proceso organizavimui. Nenorėjusieji būti įvardinti tvirtino: jeigu būtų žinoję, kad augintinių ženklinimo procesas vyks taip sunkiai, reikės tiek daug pildyti dokumentų, ataskaitų, būtų tokios veiklos atsisakę.  
„Visų pirma tokiam ženklinimui nebuvo tinkamai pasiruošta, gyventojams trūko informacijos, savivaldybė irgi vėlavo sutvarkyti reikiamus dokumentus. Mane balandžio pabaigoje, likus tik savaitei iki ženklinimo pabaigos, su prašymais paženklinti augintinius telefono skambučiais užsipuolė, tiesiog ėmė atakuoti socialiai remtini rajono gyventojai, nes tik tuomet buvo išduotos pažymos, kad savivaldybė už tai sumokės. Likus tiek mažai laiko, buvo sudėtinga suspėti visus norimus augintinius suženklinti, dirbau nuo ryto iki vakaro. Suženklinti yra viena, tačiau labai daug laiko atima sutvarkyti, įforminti visus dokumentus, užpildyti specialias lenteles, išrašyti sąskaitas... Visa tai reikia pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai ir tik po to laukti, kol sumokės. Taigi biurokratizmo labai daug. Kiek lengviau buvo dirbti su tais žmonėmis, kurie patys susimokėdavo už gyvūnų ženklinimą. Beje, dar užvakar ir vakar skambino žmonės ir prašė manęs atvykti suženklinti augintinius. Žmonės skundėsi, kad nežinojo, jog tai galima buvo padaryti iki gegužės 1 d., todėl ir nespėjo. Dabar nežinau, ar pratęs terminą“, – situaciją atskleidė kalbinta viena veterinarijos gydytoja.
Ji tvirtino, kad Lazdijų rajone tikrai dar nemažai liko nesuženklintų gyvūnų, nes šiam procesui nebuvo pasiruošta, o gyventojai daug laiko šunų ir kačių: „Neatsistebiu, kai šeima gyvena iš socialinių pašalpų, akivaizdu – vargingai verčiasi, o sugeba išlaikyti tris šunis.“



REDAKCIJA REKOMENDUOJA