Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle „Facebook“ verda arši diskusija dėl Vepriuose laikinai, karantino laikotarpiui, įkurdintų iš koronaviruso paliestos šiaurės Italijos grįžusių ukmergiškių.
Informuojame, kad keturi vyrai savivaldybei pavaldžiai Ukmergės švietimo pagalbos tarnybai priklausančioje Veprių stovyklavietėje apgyvendinti nuo vasario 29-osios iki kovo 14 dienos – 14 dienų laikotarpiui. Būtent tiek laiko iš viruso paveiktų šalių grįžusiems asmenims rekomenduojama praleisti karantine, saviizoliacijoje. Atvykėliams skirti du elektra apšildomi kambariai bei užtikrinta, kad į kitas stovyklos patalpas jie nepatektų. Vienam asmeniui numatyta paros apgyvendinimo kaina – 4,5 Eur (įkainiai patvirtinti Ukmergės rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 7-3, 2016 m. sausio 28 d.).
Šie ukmergiškiai patys bandė ieškoti, kur Ukmergės rajone galėtų išsinuomoti butą ar sodybą, bet, deja, jų paieškos buvo nesėkmingos. Neradę laikino būsto karantino laikotarpiui, vyrai kreipėsi pagalbos į Ukmergės rajono savivaldybės administraciją. Po ilgų diskusijų ir buvo suteiktas šis laikinas prieglobstis Vepriuose.
Atsakingai pareiškiame, kad Veprių stovyklavietėje įsikūrę asmenys neturėjo ir neturi jokio kontakto nei su artimaisiais, nei su stovyklos darbuotojais. Iš oro uosto į Veprius jie atvyko savu transportu. Jų šeimų nariai pasirūpino atgabenti daiktų, kurių vyrams prireiks karantino laikotarpiu. Taip pat artimieji jiems kasdien atgabena ir maistą.
„Norime pabrėžti, kad šiuo metu visi esame sveiki ir gerai jaučiamės. Esame sąmoningi piliečiai, todėl tikrai nekeliame vietiniams gyventojams jokios grėsmės – nekontaktuojame su jais, nežaidžiame krepšinio su vaikais, nevaikštome po miestelį, nesilankome parduotuvėje ar bažnyčioje. Tačiau kasdien stovyklavietės teritorijoje išeiname į lauką pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru ir pasportuoti, nes to daryti nedraudžiama.
Mūsų artimieji reguliariai atveža maistą ir palieka mums prie durų. Norime padėkoti Ukmergės rajono savivaldybės administracijai ir Veprių krašto gyventojams už suteiktą pagalbą ir supratingumą“, - teigė šiandien, vasario 5-ąją, pakalbinti „karantinuoti“ vyrai.
Kokios gi asmenų pareigos karantino laikotarpiu? Šį klausimą uždavėme Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistams.
„Iš paveiktų šalių grįžusiems asmenims rekomenduojama 14 dienų vengti socialinių kontaktų, neiti į darbą, parduotuves, kitas viešas erdves ir stebėti savo sveikatą. Per tą laikotarpį su šiais žmonėmis susisiekiama telefonu, teiraujamasi jų sveikatos būklės. Jie yra informuoti, kad pasireiškus karščiavimui, kosuliui ar kitiems kvėpavimo takų funkcijų sutrikimams, jie turi nedelsdami skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112.
Tai, kad žmogus grįžo iš paveiktos teritorijos dar nereiškia, kad jis yra užsikrėtęs, tačiau tokios tikimybės atmesti negalima. Kiekvienai užkrečiamajai ligai yra būdingas tam tikras inkubacinis periodas, t. y. laikotarpis nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios iki ligos simptomų išsivystymo. Dabartiniais duomenimis, COVID-19 infekcijos inkubacinio periodo trukmė gali būti iki 14 dienų. Todėl, siekiant laiku suteikti kvalifikuotą pagalbą ir taikyti tinkamas infekcijos kontrolės priemones, rekomenduojamas riziką užsikrėsti turėjusių asmenų stebėjimas“, - tokį atsakymą pateikė Lina Grinytė-Jauniškienė, NVSC Kokybės vadybos ir komunikacijos skyriaus patarėja.
Pasak jos, karantine esantys žmonės išeiti pakvėpuoti grynu oru, be abejo, gali. Juk lauke virusai neplinta. O saugus atstumas nuo žmonių turėtų būti ne mažiau kaip 2 metrai.
L. Grinytės- Jauniškienės paklausėme apie dar vieną svarbų dalyką - kada yra privaloma atlikti tyrimą dėl koronaviruso ir kokia šio tyrimo kaina?
Tyrimas atliekamas tik tiems žmonėms, kuriems pasireiškė karščiavimas, kvėpavimo sistemos funkcijų sutrikimai po apsilankymo paveiktose teritorijose arba po sąlyčio (artimą kontaktą) su sergančiu ar įtariamu sergant COVID-19. Vieno tokio tyrimo kaina yra 77,16 Eur.
SVARBU! IZOLIAVIMOSI LAIKOTARPIU REKOMENDUOJAMA:
✓nepalikti izoliavimosi vietos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos);
✓nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose ir kt.;
✓visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose;
✓kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius(atsiradus kosuliui, dusuliui, apsunkintam kvėpavimui);
✓jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą užsakyti į namus.