PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugpjūčio 15 d. 06:30

Gyvatvorė: kaip pasirinkti?

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


183900

Net viduramžiais Europos miestų gyvatvorės puošė didikų ir karalių sodus bei pilis. Jau tada buvo vertinamas jų estetinis patrauklumas ir patikimumas.

Gyvatvorės kūrimas bei priežiūra

Gyvatvorė – tai paprastas ir kartu neįprastas dekoro elementas, kuris vėl populiarėja tarp sodininkų mėgėjų. Kraštovaizdžio dizaineriai, taipogi, tokio tipo dekorus naudoja gana ilgą laiką.

Priklausomai nuo gyvatvorės formos ir aukščio, kurią norite sukurti savo sklype, jos formavimui turite pasirinkti tam tikrus augalus – tai kone svarbiausias momentas gyvatvorės kūrime.

Gyvatvorę sudarantys augalai gali būti sodinami viena, dviem ar trimis eilėmis. Tai priklauso nuo norimo gyvatvorės pločio, pasirinktų augalų ir šakų tankio.

Sodinant tris eilutes, paprastai naudojamos dvi ar daugiau augalų rūšių, sodinant juos šachmatų principu. Tokių gyvatvorių forma gali būti formuojama kerpant arba leidžiant jau laisvai augti. Būtent atsižvelgiant į tai ir yra pasirenkami vienokie ar kitokie augalai.

Karpomai gyvatvorei puikiai tinka eglės, tujos, kauleniai. Nekarpomai – kadagiai, alyvos, erškėčiai, hortenzijos ir pan.

Teisinga ir savalaikė priežiūra

Visus gyvus organizmus reikia prižiūrėti – augalai nėra išimtis. Kad jūsų gyvatvorė jus džiugintų daugelį metų, turite ja pasirūpinti. Priklausomai nuo pasodintų augalų, gyvatvorė karpoma kartą per metus (spygliuočiai augalai) arba du kartus (lapuočiai augalai). Geometrinės gyvatvorės (tai tokios gyvatvorės, kurios apkarpomos geometrinių figūrų ar kitokiomis pasirinktomis formomis) turėtų būti apkarpomos kai tik pradeda prarasti pasirinktą formą ir atskiros augalo šakos pradeda išsikišti iš bendros augalų linijos.

 

wooden-bench-3392273-960-720.jpg

Apsaugokite savo namus ir komfortą juose

Turbūt daugelis sutiks, kad gyvatvorė ne tik tampa tikra sklypo puošmena, bet ir leidžia palaikyti palankų mikroklimatą jūsų kieme, taip pat, tinkamai parinkti augalai, puikiai papildo bendrą kiemo, jame esančių pastatų bei dekoro elementų architektūrinį dizainą.

Taipogi, gyvatvorė daug organiškiau įsilieja į bendrą kraštovaizdžio dizainą, nei kitokio tipo tvoros, taip pat itin gerai apsaugo jūsų valdas nuo įvairių gyvūnų ar kitų nekviestų svečių apsilankymo. Be abejo, gyvatvorė leidžia pasislėpti ir nuo smalsių kaimynų akių.

Žinoma, jei jūs nesiekiate visiškai pasislėpti nuo aplinkinių žvilgsnių, niekas nedraudžia sukurti žemaūgę gyvatvorę, tam puikiai tinka įvairūs lapuočiai krūmai.

Tokia neaukšta gyvatvorė (0,5 – 1m aukščio) puikiai tinka ir norint padalinti sklypą į atskiras erdves.

Vis tik, renkantis sklypą juosiančią gyvatvorę, patariame rinktis šiek tiek aukštesnius augalus (apie 1,5m aukščio ar daugiau), nes jie geriau apsaugo kiemą nuo šalto vėjo, dulkių, saulės kaitros ar gatvės triukšmo. Tai tikras tylos, ramybės ir komforto saugotojas jūsų teritorijoje. Tam geriausiai tinka tujos, kadagiai ar paprastosios eglės. Nuosekliai karpant šiuos augalus, galima išgauti tankias „gyvasias“ sienas, pro kurias nepralys nei nekviesti svečiai, nei nelaukiami gyvūnėliai.

Grožis ir ne tik

Žvelgiant į puikiai prižiūrimą gyvatvorę akys negali atsidžiaugti natūraliu gamtos grožiu. Juk gyvatvorės atlieka ne tik gynėjo vaidmenį, bet ir džiugina uogų derliumi bei patraukia dėmesį gražiais žiedais (jei tai žydinčių augalų gyvatvorė – tam puikiai tinka hortenzijos ir pan.). O daugiapakopės, kelių eilučių gyvatvorės apskritai virsta meno kūriniu.

Geriau pasitikėti profesionalais

Jei nuspręsite savo sklypą apjuosti krūmų ir medžių gyvatvore, patariame dėl to kreiptis į specialistus. Jie padės tinkamai paruošti dirvą, pasirinkti tinkamus augalus, pasodinti juos tinkama seka palankiu metų laiku. Kraštovaizdžio specialistai taip pat gali padėti atlikti pirmąjį gyvatvorės formuojamąjį kirpimą. Be abejo, jei turite pakankamai žinių arba degate noru pats sukurti šį grožį savo kieme – nedvejokite, mėginkite, kurkite, bandykite ir jums tikrai pavyks.

Kalbant apie finansinę gyvatvorės kūrimo pusę – galima tik džiaugtis. Tokios tvoros „statyba“ kainuos kelis kartus pigiau nei plytinė, betoninė ar metalinė tvora. Be to, laikui bėgant jos nereikia dažyti ar kitaip papildomai į ją investuoti. Be to, tinkamai prižiūrint, tokia gyvatvorė bus patvaresnė ir džiugins jus savo grožiu ne vieną dešimtmetį.

https://www.kaipkada.lt/