PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Vasario 21 d. 14:14

Gydytojų apklausa: inovatyvūs vaistai prieinami tik mažai daliai pacientų

Vilnius

BNS nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


164872

Net 90 proc. apklaustų gydytojų mano, kad Lietuvos sveikatos sistema neleidžia arba nepakankamai leidžia taikyti individualizuotą gydymą. Tam trukdo ribotas inovatyvių vaistų prieinamumas, sudėtinga teisinė bazė ir reguliavimas, specialistų, specifinių diagnostinių testų, laiko, skirto bendrauti su pacientu, trūkumas. 

„Gydytojų pareiga – skirti tokį medikamentinį gydymą, kuris būtų orientuotas į geriausius gydymo rezultatus, tinkančius konkrečiam pacientui, t.y. atsižvelgti į individualaus paciento ligos eigą, gretutines ligas, psichologinius ir socialinius aspektus. Tai gali būti pasiekiama sudarant galimybes gydytojams skirti vaistinius preparatus, remiantis šiuolaikiniais mokslo įrodymais ir mažinant politinių, ekonominių kriterijų įtaką gydymo sprendimams“, – sako Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA)  direktorė Agnė Gaižauskienė.

Jos teigimu, premjerės Ingridos Šimonytės vedamos Vyriausybės programa sutampa su gydytojų poreikiais gerinti standartus ir gydymosi galimybes šalies pacientams, tai nuteikia pozityviai. Vilties suteikia ir jau atlikti pirmieji žingsniai – padidintas PSDF biudžetas, pranešta apie planuojamus vaistų kompensavimo pokyčius.

 „Šie sprendimai atitinka ir realius gydytojų bendruomenės poreikius, kuriuos išsiaiškinome vykdydami gydytojų apklausą. Niekas kitas geriau už medicinos darbuotojus nežino, kurias sritis, siekdami pacientų gerovės, turime tobulinti, todėl džiaugiamės, kad naujoji Vyriausybė ir gydytojų bendruomenė žvelgia ta pačia kryptimi“, – sako A. Gaižauskienė.

Gydymas – kaip pažangiose šalyse

82 proc. apklaustų gydytojų nurodė, kad tarptautinių ligų diagnostikos ir gydymo standartų integravimas yra būtinas siekiant grąžinti gydytojui teisę skirti tinkamiausią vaistą savo pacientui.

„Ligos ar sveikatos sutrikimo diagnostika ir gydymas Lietuvoje turi atitikti tarptautinių gairių, tarptautinių organizacijų patvirtintus protokolus, gydytojų tarptautinių profesinių draugijų parengtas ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijas bei algoritmus. Su tuo vienbalsiai sutiko ir apklausoje dalyvavusių skirtingų medicinos sričių atstovai – kardiologai, alergologai-imunologai, oftalmologai, neurologai, – sako A. Gaižauskienė.

Tarptautinių diagnostikos ir gydymo standartų integravimas į Lietuvos klinikinę praktiką yra būtina sąlyga, siekiant užtikrinti esminio gydytojų darbo principo įgyvendinimą – skirti pacientui labiausiai reikalingą, efektyvų ir saugų, pagal jo ligą bei klinikinius kriterijus parinktą kokybišką gydymą.

Gydytojų apklausa taip pat parodė poreikį gerinti inovatyvaus gydymo prieinamumą. Hematologų ir reumatologų nuomone, inovatyvių vaistų prieinamumas Lietuvoje stipriai vėluoja, o pusė apklaustųjų neurologų, endokrinologų, kardiologų, dermatologų ir alergologų mano, jog inovatyvūs vaistai prieinami tik mažai daliai pacientų.

IFPA užsakymu, gydytojų apklausą 2020 m. rugsėjį, atliko UAB „GuruMA“. Joje savo nuomonę, sveikatos sistemos tobulinimo klausimu, išsakė 39 atstovai iš 17 klinikinių sričių: gydytojai specialistai, terapinių sričių lyderiai, draugijų vadovai.

ELTA