PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Liepos 16 d. 18:30

Gydytojas Jonas Girskis: „Regos sutrikimai – ne kliūtis saugant fizinę sveikatą“

Šiauliai

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


239497

Ar šią akimirką sėdite? Spauskite dešinę koją prie grindų ir laikykite, kol suskaičiuosite iki 30. Taigi, 1, 2, 3... Neatleiskite! 12, 13, 14... Spauskite toliau! 29, 30. Puiku! Atsipalaiduokite. O dabar tą patį pratimą atlikite su kita koja. Kas atsitiko? Trumpam laikui apkrovėte tam tikras raumenų grupes. Jei šį pratimą atliksite kasdien po kelis kartus, kojų raumenys nenusilps.

Sportuoti paprasta ne visiems

Nors fizinis aktyvumas yra gyvybiškai svarbus sveikatai, deja, ne visiems jis lengvai prieinamas. „Tas, kam prabudus nuo veriančio stuburo skausmo sunku pajudėti ar atsisėsti, pajunta neapsakomą neviltį. Šeimos gydytoja pasiūlo vaistų nuo skausmo ir po 40 dienų specialisto konsultaciją. Liekame dviese – skausmas ir aš, – pasakoja regos negalią turinti Silvija (80 m.). – Paeiti sunku, nes skausmas per dešinės kojos blauzdą leidžiasi į pėdą, sąnarius, kiekvienas žingsnis prilygsta žygdarbiui, nors ir stengiesi saugotis.“

„Šiuolaikinio žmogaus gyvenimas yra fiziškai pasyvus. Prie to prisidėjo ir pandemija: daug laiko leidome namuose, neveikė sporto, laisvalaikio, kultūros įstaigos. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija rekomendavo gyventojams pasitelkti internete randamas fizinio aktyvumo pamokas, literatūrą. Deja, medžiaga vaizdo siužetų ar iliustruotų albumų pavidalu visiškai nepritaikyta turintiesiems regos negalią, – akcentuoja Audrius Meška, Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) vyriausiasis leidybinės veiklos kuratorius. – Tad kilo mintis sukurti projektą, kuriuo galėtume pagerinti neregių, silpnaregių aktyvaus laisvalaikio įgūdžius bei sumažinti jų informacinę ir socialinę atskirtį.“

Kaip iliustruotą sporto leidinį pritaikyti nereginčiam skaitytojui?

Lietuvoje gyvena beveik pusė milijono žmonių, kuriems dėl turimų negalių, sutrikimų ar ligų sunku skaityti įprastą spausdintą knygą. Tarp jų – ne tik neregiai ar silpnaregiai, bet ir disleksiją (skaitymo sutrikimą) turinys asmenys, žmonės, kuriems dėl fizinės ligos ar negalios sunku sėdėti, perversti puslapius, laikyti knygą rankose. Leidinių apie sportą poreikį LAB komandai suformulavo patys neregintys skaitytojai, kuriems dažnai sunku nuvykti į sporto klubą ar savarankiškai sportuoti namuose. Nors virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt), skirtoje visiems, negalintiems skaityti įprastai, saugoma daugiau nei 14 tūkst. prieinamo formato leidinių (dauguma jų – garsiniai), tarp jų knygų apie sportą iki šiol nebuvo.

„Norint padaryti, kad leidinys apie sportą būtų išties prieinamas regos negalią turinčiam skaitytojui, vien įgarsinimo dažnai neužtenka, – sako projekto vadovas Audrius Meška. – Leidiniai apie sportą paprastai iliustruojami nuotraukomis, schemomis, vaizduojančiomis tinkamus pratimų atlikimo būdus. Kad iliustracija taptų matoma neregiui, ji turi būti detaliai ir tiksliai aprašyta – tai vadinama garsiniu vaizdavimu.“

Dėl sporto iliustracijų specifikos garsinis vaizdavimas buvo kuriamas ekspertams surėmus pečius: VU Kauno fakulteto Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto docentė dr. Laura Niedzviegienė dirbo kartu su sporto ir sveikatingumo treneriais, kad net savarankiškai sportuodamas neregys ar silpnaregis galėtų tinkamai atlikti pratimus.

222.jpg

„Galvojau apie žmones, turinčius regos negalią, – kad žmogus knygą galėtų ne tik skaityti, bet ir girdėti“, – pristatydamas knygą kalbėjo gydytojas Jonas Girskis. (Rimvydo Barkausko nuotr.)

Susigrąžinti stuburo lankstumą ir gerą savijautą

Dėl negalios mažiau judantys neregiai ir vyresnio amžiaus žmonės, turintys regos sutrikimų, ypač laukė Stuburo gydymo centro įkūrėjo, neurologo, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo, manualinės terapijos specialisto Jono Girskio leidinio „Viskas apie stuburo gydymą“ pristatymo ir praktinio užsiėmimo LAB Šiauliuose.

Nugaros skausmas yra vienas iš dažniausių negalavimų, užklumpančių tiek jaunus, tiek vyresnio amžiaus žmones. Nuolat juntamas jis neleidžia susikoncentruoti ties kasdieniais, regis, pačiais paprasčiausiais darbais.

„Mano knyga nėra nei pati išmintingiausia, nei geriausia. Ji parašyta tam, kad žmogus pats galėtų suvokti savo negalavimus, kurie atsiranda kūne, ir juos laiku apčiuopti. Kaip ištirti vieną ar kitą raumenį, kaip grąžinti tą skolą raumeniui, kaip pratempti, jam sutrumpėjus? Galvojau apie žmones, turinčius regos negalią, – kad knygą galėtų ne tik skaityti, bet ir girdėti“, – pristatydamas knygą kalbėjo gydytojas J. Girskis.

Į renginį LAB komanda kvietė visus: tuos, kurie jau turi stuburo srities funkcinių sutrikimų, ir tuos, kuriems aktuali profilaktika. Juk kiekvieno poreikiai individualūs. Vieni, kaip Silvija, nori pamiršti nuolat lydintį skausmą, kiti – išmokti pajusti raumenis bei visą kūną, susigrąžinti stuburo lankstumą ir gerą savijautą. Dalyviai turėjo išskirtinę galimybę praktiškai išbandyti stuburo pratimus kartu su gydytoju Jonu Girskiu.

„Yra labai gražus posakis: kur trumpa, ten trūksta. Jeigu jums pradėjo skaudėti nugarą ir tai įvyko pirmą kartą, žinokite, kad kažkuris raumuo jau nebeturi rezervų ir prarado elastingumą. Sistema jau pradėjo trikti ir jūs turite ieškoti priežasčių, kodėl taip atsitiko“, – pratybų metu aiškino gydytojas J. Girskis.

„Buvo sunku patikėti, kad mano stuburui gali padėti mankšta“

Prasmingai praleidę laiką kartu, išklausę ne tik turiningą knygos pristatymą, bet ir įgavę suvokimą, kaip sprendžiamos problemos organizme ir kaip galima sau padėti, skaitytojai ilgai nesiskirstė ir noriai dalijosi savo patirtimis.

„Pradžioje buvo sunku patikėti, kad mano stuburui gali padėti mankšta, kai net vaistai nebepadeda. Dalyvavau, deja, nuotoliu, neteko gyvai pabendrauti su gydytoju, bet sužinojau daug naudingų patarimų. Ėmiau nagrinėti, kokie pratimai, kokie judesiai stiprina nugaros raumenis, nekenkdami stuburui, – patirtimi dalijasi Silvija. – Mankštos pratimus darau pagal Jono Girskio knygą.“

Prieinamo formato knyga džiaugiasi ir Danutė (74 m.): „Kai ima varginti nugaros negalavimai, sunku rasti specialistą, dirbantį kompleksiškai, apimant tiek sąnarius, tiek raumenis. Ir dar sunkiau, kai nebeturi regėjimo. Galit įsivaizduoti mano džiaugsmą, kai sužinojau, jog bibliotekoje organizuojamas daktaro Jono Girskio knygos „Viskas apie stuburo gydymą“ pristatymas ir net mankštos praktika! Aš, jau ilgą laiką dėl prastos regos niekur neišvykstanti, turėjau galimybę pasikonsultuoti su vienu geriausių specialistų šalyje! Ir knyga išleista man prieinamu formatu.“

Kai kuriems renginio dalyviams tereikėjo tik lengvo paskatinimo: „Šiandien sužinojau, kad gan teisingai savarankiškai mankštinausi, ir gavau patarimų, kaip toliau stiprinti savo kūną“ (Rima,
63 m.). Silvijai (30 m.) susitikimas su gydytoju – tikras įkvėpimas: „Esu silpnaregė, anksčiau aktyviai sportuodavau, bet kažkaip palengva pradėjo varginti nugaros skausmai. Vargstu su jais jau keletą metų. Atėjau į renginį, nes sužinojau, kad į biblioteką atvažiuoja geras šios srities specialistas. Toliau bandysiu savarankiškai daryti pratimus, nes galėsiu naudotis į virtualią biblioteką ELVIS įkelta garsine Jono Girskio knyga.“

Nuolat besimankštinantys žmonės dažniau būna geros nuotaikos, sportas gerina smegenų veiklą ir imunitetą, savijautą, ištvermę, padeda užsimiršti. Šiandien yra nauja diena. Net jei kažkas anksčiau buvo negerai – šiandien yra nauja galimybė pradėti. Kad ir nuo 30 + 30 paspaudimų koja. Dar ir dar. Žingsnis po žingsnio.

Jei jums ar jūsų artimiesiems taip pat sunku skaityti įprastas knygas dėl regėjimo ar fizinės sveikatos sutrikimų, paskambinkite garsinių knygų bibliotekai ELVIS (8 667 80 541). ELVIS ištekliai – nemokami.

Projektas „Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis.

Lietuvos aklųjų bibliotekos Šiaulių padalinio informacija