PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2020 m. Gruodžio 10 d. 11:26

Gydytojas A. Šimkus apie žaidimą šachmatais: „Tai bus geriausia smegenų mankšta“

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


157768

Šachmatai – tai intelektualaus sporto šaka. Panašūs į šachmatus žaidimai egzistavo jau prieš 5000 metų. Manoma, kad šachmatai buvo išrasti Šiaurės Vakarų Indijoje (Pendžabe) VI amžiuje, vėliau išplito arabų pasaulyje, Kinijoje, o Europą pasiekė VII amžiuje.

Tai dviejų varžovų žaidimas, kurio tikslas - paskelbti priešininko karaliui matą. Šachas – tokia būsena, kai tiesiogiai puolamas priešininko karalius, t.y. jį nukirsti kėsinasi kokia nors figūra; o matas – tokia būsena, kai priešininkui paskelbtas šachas, nuo kurio apsiginti nebeįmanoma.

Taigi šachmatai yra tartum karinis žaidimas, turįs mokslo, meno ir sporto elementų. Šachmatais žaisdavo garsūs praeities valstybių vadovai, tame tarpe Napoleonas Bonapartas. Šachmatai Lietuvoje buvo žinomi jau nuo XIV a. Šachmatų figūrėlių rasta Trakų, Kauno, Klaipėdos piliavietėse, Dubingiuose, Kernavės ir Punios piliakalniuose. 1922 m. pirmuoju Lietuvos čempionu tapo aviatorius Antanas Gustaitis, o pirmasis profesionalus Lietuvos šachmatininkas – Vladas Mikėnas.

Paskutiniaisiais dešimtmečiais šachmatų populiarumas sumažėjo daugiausia dėl to, kad atsirado labai stiprios kompiuterinės šachmatų programos, kurioms prilygti negali net stipriausi šachmatų didmeistriai. Kita vertus, dėl kompiuterinių programų labai pakilo bendras šachmatų žaidimo lygis.

Klasikinius šachmatus, kurių partijos kartais užtrunka labai ilgai, dažnai keičia dinamiškesni greitieji ar labai greiti „blic‘o“ (žaibo) šachmatai. Priešinga šachmatų atšaka – šachmatai susirašinėjant (korespondenciniai šachmatai), kuriuose partija trunka net iki kelių metų. Čia, norint laimėti, reikia daryti jau ne gerus, bet geriausius galimus ėjimus. Šių šachmatų Europos čempionate trečią vietą esu laimėjęs ir aš.

Šachmatai moko planuoti, lavina loginį mąstymą, jo greitį, vaizduotę, atmintį, dėmesį, kantrybę, ištvermę. Ne veltui geriausi šachmatininkai nemažai dėmesio skiria ir fiziniam pasirengimui. Juk fizinis krūvis gerina ir smegenų veiklą.

Šachmatais žaisti tinka kūrybiškiems, mėgstantiems tiksliuosius mokslus, dėmesingiems, geros ir greitos orientacijos žmonėms. Nepatartina šachmatais žaisti pernelyg jautriems, silpnesnių nervų žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, sergantiems širdies, psichikos ligomis.

Pažymėtina, kad per daug laiko praleisti prie šachmatų lentos yra kenksminga nervų sistemai, širdžiai. Jei nesiekiate ypatingų aukštumų šachmatuose, jais žaiskite saikingai, ir tai bus geriausia smegenų mankšta. Jie gali padėti atitolinti Alzheimerio, Parkinsono ir kitų su organizmo senėjimu susijusių ligų vystymąsi.

Jonavos kūno kultūros ir sporto centro
sporto medicinos gydytojas
Andrius Šimkus