Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi Pexels.com nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Miežis – nemaloni ir nepuošianti, tačiau daugeliui gerai pažįstama infekcija, lydima pūlingo guzelio ant akies voko. Akies voko patinimas, lengvas skausmas bei paraudimas – ženklai, iš kurių atpažinsite šį nelauktą „svečią“. Šeimos gydytoja Izabelė Juškienė teigia, kad miežis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams dažniausiai atsiranda dėl akių lietimo nešvariomis rankomis ir pabrėžia, kad kartais gydymo namuose gali neužtekti.
„Nors pats miežis nėra tiesiogiai užkrečiamas, tačiau jį sukėlusią bakteriją galima pernešti kitam žmogui. Stafilokoko bakterija gyvena žmogaus ir daugumos gyvūnų gleivinėse bei ant odos. Įprastai ši bakterija nesukelia žmogui jokių problemų, tačiau patekusi į riebalines akies voko liaukas, ji gali sukelti skausmą, uždegimą bei miežio atsiradimą“, – pasakoja šeimos gydytoja.
Simptomai priklauso nuo miežio pobūdžio
Pagal tai, kurioje voko vietoje iškyla ir kokiais simptomais pasireiškia, miežis yra skirstomas į tris tipus: išorinį, vidinį ir šaltą.
„Išorinio tipo miežiai pasireiškia ūmiu pūlingu voko krašto riebalinės ar prakaito liaukos su blakstienos maišeliu uždegimu. Pacientui skauda tam tikrą voko krašto dalį, ji paburksta, parausta, tampa skausminga ir kieta. Po 3-4 dienų tarp blakstienų atsiranda gelsva viršūnėlė, kuriai pratrūkus pūliai išteka ir procesas nurimsta. Vidinio miežio simptomai – labai panašūs, tačiau miežis formuojasi ne voko krašte, o jo viduje. Procesas trunka ilgiau, gali padidėti paausių limfmazgiai, padidėti temperatūra“, – teigia I. Juškienė.
Atskirai medicinoje yra išskiriamas šaltas miežis. Tai – lėtinis voko kremzlės liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Šalto miežio pradžia yra lėta – akies voke atsiranda standus, su oda nesusijęs pakilimas, oda virš jo būna paslanki, neparaudusi, iš junginės pusės matomas pilkšvai rausvas iškilimas. Dažniausiai šaltas miežis auga lėtai, tačiau kartais gali pasiekti ir riešuto dydį.
Šeimos gydytoja atkreipia dėmesį, kad egzistuoja keletas rizikos veiksnių, didinančių riziką atsirasti miežiui. Tai – blefaritas (akies vokų kraštų sustorėjimas ir paraudimas), ankstesni miežiai bei lėtinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, onkologiniai susirgimai, odos infekcinės ligos bei specifiniai vaistai, skirti gydyti autoimunines ar onkologines ligas.
Tinkamas gydymas leis pasveikti greičiau
Visi, kam yra tekę susidurti su miežiu, žino, jog dažnu atveju tai nepavojinga liga, kurią galima sėkmingai išgydyti namų sąlygomis. Anot I. Juškienės, gydymą namuose reikėtų pradėti naudojant sausus, šiltus kompresus. Tai – veiksmingas būdas suskystinti liaukos sekretą, kad šis lengviau ištekėtų.
„Kompresai turėtų būti naudojami po 5-15 minučių, 4-6 kartus per dieną, dedant juos ant pažeisto voko. Tam gali būti naudojamas šiltas, virtas kiaušinis ar pašildytas druskos maišelis. Svarbiausia jokiu būdu ant akies nedėti drėgnų kompresų, nes dėl jų uždegimas gali dar smarkiau išplisti“, – patarimais dalinasi šeimos gydytoja.
Pasikonsultuokite su šeimos gydytoju
Jeigu gydantis namuose būklė nepagerėja ar įtariama, kad miežis gali komplikuotis vienu ar keletu pūlinių – būtina kreiptis į šeimos ar akių ligų gydytoją. Pradžioje pacientui gali būti skiriami antibiotikų lašai ar tepaliukai, o jiems nepadėjus gali tekti imtis rimtesnių priemonių.
„Jeigu įprastas gydymas neefektyvus, pacientui gali būti skiriami geriami, o išskirtiniais atvejais – į raumenis leidžiami antibiotikai, bendras stiprinantis gydymas. Susiformavus šaltam miežiui, dažnu atveju prireikia jo šalinimo operacijos“, – pasakoja šeimos gydytoja I. Juškienė.
Gydytoja įspėja, kad nors dažniausiai miežis atrodo kaip menka problema, tačiau jam ant akies voko laikantis neįprastai ilgai, gali grėsti itin nemalonios pasekmės.
„Sudėtingesniu atveju negydomas miežis gali lemti pažeistos voko krašto srities blakstienų iškritimą, po kurio jos nebeatauga, pastovų akių ašarojimą ar akių sausumo pojūtį, akies voko uždegimą. Itin didelis šaltas miežis, spaudžiantis rageną, gali sukelti ne tik skausmą, bet ir astigmatizmą ar toliaregystę. Na, o sudėtingiausia negydomo miežio komplikacija – apakimas“, – teigia gydytoja.
Efektyviausia prevencija – tinkama asmens higiena
Gydytojos teigimu, miežis gali atsirasti bet kuriam žmogui, jeigu susidaro palankios sąlygos infekcijai plisti. Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo tokių sąlygų ir miežio – tinkama asmens higiena bei stiprus imunitetas.
„Siekiant išvengti miežio reikėtų laikytis tokių taisyklių: neliesti akių nešvariomis rankomis, nesidalinti savo kosmetika ar rankšluosčiu su kitais žmonėmis, jei nešiojate kontaktinius lęšius – į akis juos dėti reikėtų tik prieš tai švariai nusiplovus rankas. Taip pat labai svarbu nuolat stiprinti savo imuninę sistemą, gerti vitaminus“, – dalinasi gydytoja I. Juškienė.