PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Balandžio 17 d. 20:54

Gydytoja E. Pajėdienė: suprastėjusi miego kokybė gali kelti riziką susirgti sunkiomis ligomis

Panevėžys

LSMU Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja neurologė E. Pajėdienė. Kauno klinikų nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


212993

Laikydamiesi gero miego rekomendacijų, žmonės gali ne tik sugrįžti į norimą miego ritmą, pagerinti jo kokybę nakties metu, bet ir išsaugoti sveikatą. Mat prasta miego kokybė gali kelti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, metabolinėmis bei kai kuriomis onkologinėmis ligomis.

Tai primindama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų Neurologijos klinikos gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė sako: „Miego ritmas – labai svarbus žmonėms, o geras ir kokybiškas poilsis priklauso nuo daugybės veiksnių, apie kuriuos kartais net nesusimąstome. Reguliariam miego ir būdravimo ritmui netgi svarbu, ar pirmoje dienos pusėje pakankamai laiko praleidome natūralioje šviesoje, kaip reguliariai maitinomės, judėjome ir kiek streso patyrėme.“

Norintiems išsaugoti kokybišką miego ritmą Kauno klinikų gydytojai neurologai rekomenduoja eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Laikantis pastovaus miego ritmo, lengviau užmigti ir pabusti tuo pačiu metu, pakankamai bei kokybiškai išsimiegant kiekvieną naktį.

„Užmigti rekomenduojama iki 23 valandos, nes tokiu metu įprastai pradeda skirtis miegą skatinantis hormonas melatoninas. Vidutiniškai per parą suaugusiam žmogui miegoti rekomenduojama apie 7–9 valandas“, – teigia E. Pajėdienė.

Anot jos, užtikrinti tinkamą poilsį gali padėti ir prieš miegą susikurti raminantys ritualai, pavyzdžiui, gulėjimas šiltoje vonioje, pieno ar žolelių arbatos gėrimas, ramios muzikos klausymas, meditacija, kvėpavimo pratimai ar knygos skaitymas. Prieš miegą derėtų vengti negatyvaus ir gąsdinamo informacinio turinio. Taip pat miego higienai svarbi ir miegamojo aplinka, kuri turi būti išvėdinta, vėsi, pritemdyta, tyli ir neperkrauta daiktais. Nepatariama prabudus viduryje nakties žvilgčioti į laikrodį, nes prabudimas nepageidaujamu paros metu gali sukelti nerimą ir neigiamas emocijas.

Gydytoja priduria, kad, atsigulus į lovą, nereikėtų dirbti, o elektroninius prietaisus vertėtų palikti kitoje patalpoje. „Jei lovoje dirbsime, valgysime ir pramogausime, tada nebeliks psichologinės bei fiziologinės sąsajos, kad joje užmigsime, kokybiškai išsimiegosime ir prabusime pailsėję. Vakarieniaujant reikėtų rinktis lengvesnį maistą: varškę, avižų košę, kalakutieną, avietes, bananus, graikinius riešutus, gerti žolelių arbatas. Taip mūsų organizmas galės lengviau pasiruošti poilsiui.

Patartina prieš miegą vengti intensyviai sportuoti. Nors fizinio aktyvumo nauda miego kokybei ir neabejotina, tačiau labai intensyvus ir vėlyvas sportas gali reikšmingai padidinti kraujospūdį, kūno temperatūrą, adrenalino ir kortizolio kiekį kraujyje, kurie ir trukdys lengvai užmigti“, – tikina neurologė E. Pajėdienė.

Kauno klinikų pranešime dar priduriama, kad greta visų šių gydytojų patarimų, kurių verta paisyti, kokybiškai išsimiegoti gali padėti reguliari dienotvarkė ir jos laikymasis. Pastebima, kad geram nakties miegui svarbios ne tik veiklos ir įpročiai prieš miegą, bet ir elgsena visos dienos metu.

ELTA