PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 18 d. 10:11

Gydymo įstaiga grąžino neteisėtai paimtus pinigus iš paciento

Telšiai

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


76258

Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) atliko patikrinimą, gavusi Plungės gyventojo skundą, jog privačioje pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (ASPĮ) jam reikėjo sumokėti už nepilnamečiams šeimos nariams atliktą C-reaktyvinio baltymo (CRB) kraujo tyrimą. Patikrinimo metu Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus specialistai nustatė, kad mokestis už kraujo tyrimą iš žmogaus paimtas neteisėtai ir įpareigojo įstaigą grąžinti pinigus plungiškiui.

Patikrinę skunde nurodytų nepilnamečių pacientų ambulatorines asmens sveikatos istorijas, kontrolieriai nustatė, kad karščiuojančių pacientų diagnozėms patikslinti buvo paskirti bendrasis kraujo tyrimas ir CRB tyrimas. Nors abu šie tyrimai kompensuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, už CRB kraujo tyrimą gyventojo paprašyta papildomai susimokėti iš savo kišenės.

„Šeimos gydytoja privalo ligas įtarti, diagnozuoti ir gydyti bei diagnozei patikslinti, jei reikia, atlikti CRB kraujo tyrimą. Už CRB tyrimą, atliekamą pirminėje sveikatos priežiūros įstaigoje, gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos, todėl iš gyventojų už šį tyrimą negali būti imamas papildomas mokestis“, – paaiškina Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.

Šiaulių teritorinė ligonių kasa primena, kad valstybės laiduojama asmens sveikatos priežiūra Lietuvos sveikatos sistemos įstaigose teikiama nemokamai (kompensuoja ligonių kasos), už šios priežiūros paslaugas iš paciento negali būti reikalaujama papildomo mokesčio. Gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu pirminės ambulatorinės, o gavusiems šeimos gydytojo siuntimą – ir stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos teikiami nemokamai. Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigoje žmogus turi būti informuotas apie galimybę gauti iš PSDF biudžeto apmokamas paslaugas, o jo pasirinkimas gauti mokamą paslaugą turi būti patvirtinamas paciento parašu paciento medicinos dokumentuose.

Svarbu žinoti, kad pacientas, pasirašęs medicinos dokumentuose, jog pageidauja gauti paslaugą ir sutinka už ją mokėti, pinigų iš gydymo įstaigos nebegalės atsiimti. Pacientas turėtų paprašyti kasos kvito ir nepasirašyti sutikimo mokėti už paslaugą, tokiu atveju pinigus galima atgauti.

Gydymo įstaiga privalo matomoje vietoje skelbti informaciją pacientams, už ką ir kiek reikia primokėti, o įstaigos vadovas – patvirtinti mokamų paslaugų tvarką ir kainyną.

„Kai pacientai dėl mokėjimų teisėtumo kreipiasi į gydymo įstaigos administraciją, gydymo įstaiga skundus nagrinėja vietoje ir grąžina pinigus. Jeigu įstaigos administracija nesutinka grąžinti pinigų, galima kreiptis į teritorinę ligonių kasą, kuri išnagrinės paciento skundą ir, jeigu mokėjimas nepagrįstas, įpareigos įstaigą grąžinti lėšas“, – informuoja Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.

Žmonėms, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, svarbu žinoti, kad negali būti reikalaujama mokėti už tai, už ką gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos. Todėl, kai prašoma už ką nors susimokėti, patariama išsiaiškinti, kodėl. Reikėtų klausti gydytojo, o neišsiaiškinus kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jei atsakymas netenkina, kreiptis į TLK.

Primename, kad prisijungęs prie Elektroninių valdžios vartų sistemos www.epaslaugos.lt, pacientas gali sužinoti, kokios ir kada jam buvo suteiktos stacionaro, medicininės reabilitacijos, ambulatorinio gydymo paslaugos, kokie vaistai išrašyti, kiek PSDF biudžeto lėšų kainavo gydymas ar vaistai, kokios galutinės diagnozės buvo nustatytos.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija