PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 30 d. 11:10

Grupė Seimo narių siūlo Konstitucijoje likusią „invalidumo“ sąvoką keisti į „neįgalumo“

Kazlų Rūda

BNS/Fotobankas nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


210899

Grupė Seimo narių siūlo Konstitucijoje likusią „invalidumo“ sąvoką keisti į „neįgalumo“.

Dabartiniame Konstitucijos variante yra nuostata, kad „valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės ir kitais įstatymų numatytais atvejais“.

Pasak pataisą inicijavusios Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkės Monikos Ošmianskienės, sąvoka „invalidumas“ yra menkinanti ir žeminanti, pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje jos naudojimo jau atsisakyta. Projektą kartu su ja teikia kelios dešimtys Seimo narių iš skirtingų valdančiųjų ir opozicinių frakcijų.

„Sovietų Sąjungoje vadinti žmogų invalidu buvo teisėta ir normalu. Šiandien Lietuvoje invalidumo sąvoka yra įgavusi stiprią neigiamą konotaciją – žmogus yra tarsi klasifikuojamas kaip netinkamas. Vakarų Europos šalyse, rūpinantis žmogaus teisėmis, invalidumo sąvokos atsisakyta būtent dėl žmonių klasifikavimo netinkamais“, – sakoma pataisos aiškinamajame rašte.

Pažymima, kad nuo 2005 metų liepos 1 dienos įsigaliojus atnaujintam Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymui, sąvokos „invalidas“, „invalidumas“ nebevartojamos. Jas pakeitė naujos – „neįgalusis“, „neįgalumas“, „neįgalumo lygis“, „darbingumo lygis“.

„Terminai yra istoriškai determinuotos realybės ir kolektyvinės sąmonės atspindys. Todėl šio įstatymo projekto uždavinys yra pakeisti dar sovietmečiu vartotą menkinantį invalidumo terminą, pagarbesniu – neįgalumo terminu“, – teigia iniciatoriai.

 

BNS