Gruodžio danguje kris meteorai, išsirikiuos planetos

Gruodžio danguje kris meteorai, išsirikiuos planetos
Vilnius
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Paskutinis metų mėnuo taip pat pasižymi ir ilgiausiomis metų naktimis, o papildomos tamsos valandos kaip tik pravers dėl būsimų astronominių įvykių.

Kasmetinis Geminidų meteorų lietus bus ne tik svarbiausias gruodžio mėnesio įvykis, bet ir vienas įspūdingiausių meteorų srautų per visus metus.

Gruodis taip pat dovanos paskutinį šių metų užtemimą, tačiau jį išvysti galės labai nedaug žmonių.

2021 m. gruodžio 4 d. per Antarktidą praslinks visiškas Saulės užtemimas. Pietiniuose Pietų Amerikos, Afrikos, Australijos ir Naujosios Zelandijos pakraščiuose gyvenantys žmonės patirs dalinį užtemimą.

Kiti svarbūs astronominiai šio mėnesio įvykiai jau bus matomi milijonams žmonių, pradedant vienu jų, kurį bus galima stebėti net iš ryškiausių miestų.

  1. Mėnulio, Jupiterio, Saturno ir Veneros išsirikiavimas (gruodžio 10 d.)

Beveik visą gruodžio mėnesį vakariniame danguje išsirikiuos ši planetų trijulė, tačiau antrąjį gruodžio penktadienį į vieną liniją su jomis atsistos ir Mėnulis.

Venera, Saturnas ir Jupiteris po saulėlydžio bus matomi pietvakarinėje dangaus pusėje ir jie atrodys pakankamai ryškūs, kad juos būtų galima matyti ir be teleskopo. Saturnas yra blankiausias iš jų trijų ir bus įsiterpęs tarp Jupiterio ir Veneros.

Tarp gruodžio 6 ir 9 d. arti planetų pasirodys ir Mėnulio pjautuvas, tačiau gruodžio 10 d. jis beveik tobulai išsilygiuos su planetomis.

Venera, Saturnas ir Jupiteris ryškiais vakarinio dangaus akcentais bus didesnę gruodžio mėnesio dalį, tačiau kiekvieną naktį nusileis vis anksčiau ir anksčiau.

2. Geminidų meteorų lietus (gruodžio 13–14 d.)

Jau už kampo mūsų laukia vienas įspūdingiausių visų metų meteorų srautų ir tie, kurie ištveria žvarbias gruodžio naktis, gali būti apdovanoti gražiu reginiu.

Geminidų pikas vyks pirmadienį, gruodžio 13-osios naktį ir ankstyvomis gruodžio 14-osios valandomis, tačiau ne tik meteorų antplūdis daro šį įvykį tokiu populiariu.

Tai vienas iš kelių kasmetinių meteorų lietų, kuris yra aktyvus ankstyvomis vakaro valandomis, tad nebūtina laukti vėlyvų valandų.

Esant idealioms sąlygoms, kasvalandinis jų srautas gali viršyti ir 100 meteorų per valandą, tačiau šiais metais jų stebėtojams reikėtų kiek pažaboti savo lūkesčius. Beveik pilnaties Mėnulio skleidžiama šviesa sumažins šį skaičių iki maždaug 30-40 meteorų per valandą.

Tačiau jei Geminidų metu laikysis debesuoti orai, liūdėti nereikėtų, nes dar nepasibaigus šiems metams turėsime ir daugiau progų pastebėti krentančias žvaigždes.

3. Meteorų srautas saulėgrįžos metu (gruodžio 21–22 d.)

Gruodžio mėnesio saulėgrįža į Šiaurinį pusrutulį atneš trumpiausią dieną ir ilgiausią metų naktį, o taip pat žymės oficialią astronominės žiemos pradžią.

Šiais metais saulėgrįža vyks ketvirtadienį, gruodžio 21 d.

Ilgiausia metų naktis suteiks papildomas valandas žvaigždžių stebėtojams pasimėgauti Ursidų meteorų lietumi.

„Ursidai dažnai yra nuvertinami dėl to, kad jų pikas išpuola visai prieš pat Kalėdas ir jų srautas yra gerokai mažesnis už Geminidų, kurie savo piką pasiekia savaitę anksčiau nei Ursidai,“ – savo tinklalapyje rašo „American Meteor Society“.

Ursidų meteorų lietaus metu matoma apie 10 meteorų per valandą ir kitaip nei Geminidų atveju, jie matomi tik antroje nakties pusėje.

Per ateinančius kelis mėnesius numatomas dar vienas meteorų lietus, tai yra Kvadrantidai, kurie piką pasiekia antrąją Naujųjų metų naktį. Per valandą pasirodo tik maždaug 20–30 meteorų.

Po Kvadrantidų dangaus stebėtojams kito meteorų srautų teks palaukti iki pat vėlyvo balandžio.

Beje, gali būti, kad naktiniame gruodžio danguje suspindės ir kometa.

Giedro ir įdomaus naktinio gruodžio dangaus!

Gismeteo.lt