PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Gruodžio 1 d. 12:27

Gruodžio 1-ąją minime Pasaulinę AIDS dieną

Šiauliai

Diana ŠiurkienėŠaltinis: Etaplius.lt


252747

Kiekvienais metais gruodžio 1-ąją pasaulis mini Pasaulinę AIDS dieną. Ši diena minima nuo 1988-ųjų metų. Žmonės visame pasaulyje vienijasi, kad parodytų paramą ŽIV užsikrėtusiems žmonėms ir prisimintų mirusius nuo su AIDS susijusių ligų. Tokiu būdu siekiama dar kartą priminti visuomenei apie ŽIV infekcijos grėsmes, paraginti išlaikyti budrumą, didinti informacijos sklaidą, formuoti brandesnį visuomenės požiūrį į ŽIV / AIDS ligą ir ja sergančiuosius.

Išankstiniais duomenimis, šiais metais (iki lapkričio 1 d.) Lietuvoje registruota 200 naujų ŽIV infekcijos atvejų, iš kurių 115 vyrų, ir 85 moterys.

Kasmet gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė kovos su AIDS diena skatina atvirai ir geranoriškai pažvelgti į daug prieštaravimų visuomenėje keliančią ligą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, iš viso (per visą ŽIV registravimo laikotarpį) Lietuvoje užregistruoti 3783 ŽIV užsikrėtę žmonės, iš kurių vyrų yra 3,5 karto daugiau nei moterų – atitinkamai 2934 vyrai ir 849 moterys (lapkričio 1 d. duomenimis).

Tiesa, per pastaruosius trejus metus (2019–2021 m.) sergamumo ŽIV rodiklis sumažėjo atitinkamai nuo 5,4 iki 4,3 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs, yra ŽIV testas. ŽIV testas dažniausiai atliekamas paėmus kraujo iš venos ar piršto. Antikūnai organizme randami ne iš karto po užsikrėtimo, o praėjus 3–4 savaitėms ar net keliems mėnesiams. Periodas nuo užsikrėtimo iki nustatyto kiekio antikūnų atsiradimo vadinamas inkubaciniu, arba „lango“ periodu.

Primename, kad ŽIV gali plisti: lytinių santykių metu, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs, per kraują – dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pavyzdžiui, vartojant narkotikus), perpilant kraują, atliekant invazines procedūras nesteriliais įrankiais. Taip pat užkrėsti ŽIV savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba žindant gali ir užsikrėtusi motina.

AIDS liga pirmą kartą nustatyta 1980 metais Kalifornijoje. Nuo tada vis dar nėra sukurta skiepų ar vaistų, galinčių ją pilnai išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą ir padedančių kovoti su ŽIV.