Gražus kultūrinis įvykis – menininkės Aldonos Jakubovskienės kūrybos paroda

resize_1200x900_thumbnail_pxl_20240119_142528109
Ignalina
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Ignalinos rajono savivaldybė

Ignalinos krašto muziejuje eksponuojama Ignalinos krašto menininkės Aldonos Jakubovskienės fotografijų ir akvarelių paroda „Rudens spalvos“.

Žinoma keramikė pastaraisiais metais ypač susižavėjo akvarele ir jau trečią kartą kviečia pasigrožėti šviesiomis, lyg minties skrydis lengvomis savo paveikslų spalvomis. Fotografijų paroda – irgi trečioji. Pirmoji „Tvoros“ surengta dar senajame Ignalinos etnocentre, jos tiksli data atminty išsitrynė, antroji „Žiemos formos“ – prieš dešimtmetį. Pernai akvarelių paroda vyko bibliotekoje gegužės mėnesį, per patį sodų žydėjimą. Šiemet pasirinktas baltu sniegu spindintis sausis. Metas, kuomet taip trūksta renginių, susitikimų, šviesos ir šilumos.

Su autore susitikome jos parodos pristatymo išvakarėse. Tik įėjus į salę, maloniai nustebino meniškas vaizdas: ant  drobių ir mažo formato drobelių perkeltų rudeninių medžių lapų fotografijų nuostabios spalvos ir jas atkartojančių akvarelių švelnus grožis. Iš viso eksponuojamos 23 foto drobės ir 13 akvarelių. Aldona sako, kad ją visada žavėjo akvarelių lengvumas, švelnumas, greito ir nepakartojamo potėpio akimirkos. Kaip ir fotografijos menas, kuris taip pat išsaugo akimirkas, užfiksuoja grožį, kuris tuoj pat keičiasi arba išnyksta.

Ši paroda, pasak autorės, širdyje nešiota, auginta, brandinta ir po truputį rinkta beveik trejus metus. Vis ieškota, kaip galima būtų įdomiai ir originaliai parodyti pačios gamtos rudenį kuriamą meną, su tikromis, „nesumeluotomis“ jo spalvomis, formomis ir nuotaikomis. Kokio nenusakomo grožio tie įvairių medžių lapai, kokia ryški jų būtis prieš pat išnykimą. Aldona tuos lapus rudenį rinko sodyboje Strigailiškyje. Šimtais jų prifotografavo. Obelų, vyšnių, kriaušių, slyvų, šilauogių, klevo, graikinio riešuto – visi savaip gražūs, net ir tie meniškai dilti ir skylėtis pradėję...

A. Jakubovskienė apie savo parodą sako: „Ruduo! Gražiausias rudens metas kai medžiai nusidažo ryškiausiomis spalvomis, o įvairiaspalviai lapai nukloja žemę. Kilo mintis per lapų grožį perteikti „Rudens spalvas“. Pradėjau rinkti gražiausius, įdomiausius lapus ir juos fotografuoti. Daugelis, pamatę nuotraukas, buvo nustebę, kad lapai gali būti tokie įvairūs ir ryškūs, išmarginti keisčiausiais raštais. Gamta vis dar gali mus nustebinti...“. Viename foto paveiksle užrašytos jautrios Aldonos eilės: „Oranžinis klevas, / oranžinis beržas, / oranžinė liepa, / oranžinis takas, / oranžiniai toliai. / Oranžinis gluosnis žiūri į vandenį./ Oranžinė ašara ant oranžinio lapo /, kai medžiai buvo žali, mirė mano mama...“.

Ne tiek daug Ignalina turi profesionalių menininkų, todėl kiekvieno jų viešas kūrybinis pasirodymas  bendruomenei tampa svarbiu kultūros įvykiu, proga šventiškai susitikti, pabendrauti, gerą žodį pasakyti. Aldonos paroda pasidžiaugti jos gerbėjai,  draugai ir šeima susirinko sausio 19-osios pavakary. Parodą ir kūrėją gražiai pristatė muziejininkė Agnė Galatiltienė. Muzikinę dovaną autorei  ir visiems susirinkusiems skyrė Indrė Gruodienė. Puikiomis akvarelėmis ir meniškomis fotografijomis džiaugėsi dailininkė Nijolė Trinkūnienė, rašytoja Gintarė Adomaitytė. Aldoną sveikino jos  bičiuliai, dukra Julija, sūnus Justinas ir du moters gyvenimo spindulėliai – anūkai Teodoras ir Danielius.

Kaip sakė Aldona, jos šeimoje visi šiek tiek buvo linkę prie meno. Mama kūrybiškos prigimties, tėtis – gabus ir nagingas stalius, brolis irgi auksines rankas ir įdomių kūrybinių minčių turėjo. Aldona ne iškart save kaip menininkę atrado, bandė tiksliuosius mokslus Vilniaus inžineriniame institute, bet išlaikius pirmuosius egzaminus metė. 1978 m. baigė Lietuvos valstybinį dailės institutą, kur įgijo dailininko keramiko specialybę. Daugiau nei dešimtmetį moteris dirbo Ignalinos statybinių medžiagų gamybiniame susivienijime dailininke.

Vėliau beveik 30 metų – tuometiniame Ignalinos kultūros ir sporto centre  keramikos būrelio vadove. Tai buvę gražūs, šviesūs aktyvios veiklos, bendravimo su vaikais, mokymo ir mokymosi metai. Menininkė tuomet ne tik mokė vaikus, rengė jų parodas, bet ir pati kūrė, pristatė 7 personalines keramikos parodas, dvi – fotografijų. Aldonai linkėta nesustoti ir dar nekart pradžiuginti Ignaliną savo kūrybos pristatymais.