PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Spalio 28 d. 15:40

Grafų Zubovų atminimo vakare Ginkūnuose ir išskirtinis svečias – pianistas Rokas Zubovas

Šiauliai

Z. Ripinskio nuotr.

Zigmas RipinskisŠaltinis: Šiaulių rajono savivaldybė


326375

Ginkūnuose surengtas vakaras, skirtas krašto šviesuolių grafų Zubovų veiklai ir darbams prisiminti.

„Leiskimės į kelionę laiku, kurioje iš arčiau susipažinsime su šios garsios giminės palikimu ir jų neįkainojamu indėliu į Lietuvos istoriją. Zubovų šeima, palikusi ryškų pėdsaką Šiaulių krašte, dar šiandien stebina savo pasiekimais ir plačiašake visuomenine veikla”, – renginį pradėjo Rimvida Linauskienė, Šiaulių rajono savivaldybės V. Vitkausko viešosios bibliotekos Ginkūnų bibliotekininkė.

Grafų Zubovų giminė buvo viena kilmingiausių ir garsiausių Lietuvoje, tačiau jų lietuviškoji istorija iki šiol ne iki galo atskleista, daugelis jų gyvenimo ir veiklos aspektų dar nėra iki galo suprasti ir įvertinti.

Sofija ir Vladimiras Zubovai į Lietuvos istoriją įėjo kaip ypatingi šviesuoliai ir labdariai, steigę ir rėmę lietuviškas mokyklas, spaudos draudimo metais platinę lietuvišką literatūrą – taip remdami tautos kultūros ir švietimo sklaidą. Savo dvaruose jie organizavo slaptus Lietuvos šviesuolių susirinkimus, gegužines, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. Jų dėka buvo įkurta visuomeninė biblioteka, kuri tapo reikšmingu vietos bendruomenės švietimo centru.

Šiandien Ginkūnų dvaro rūmai, nors ir neturintys autentiško pavadinimo ar muziejaus statuso, išlieka svarbiu kultūros paveldo objektu. Ypatingai reikšminga yra tai, kad Sofijos ir Vladimiro Zubovų vardu pavadinta mokykla vis dar veikia, o netoli dvaro esanti Ginkūnų biblioteka ir skveras su šimtamečiais Zubovų sodintais medžiais, tampa erdve, kurioje įprasminamas Zubovų atminimas.

Įgyvendinant projektą „Ženklai, įprasminantys Zubovų paslaptį“ Ginkūnų biblioteka stengiasi išsaugoti šios šeimos palikimą, suteikdama galimybę visuomenei giliau susipažinti su Zubovų gyvenimu ir veikla. Virtualios parodos, prieinamos bibliotekos svetainėje ir skvero akmenyse su QR kodais, padeda atverti naujus šios šeimos istorijos klodus. Taip pat parengta istorinė ekspozicija, kurią padėjo sukurti „Aušros“ muziejaus istorikai ir vietos kraštotyrininkai.

Kūrybinės veiklos Ginkūnų bibliotekoje, organizuotos vaikams ir bendruomenei, praplėtė Zubovų paveldo pažinimą. Edukacinių užsiėmimų metu dalyviai išmoko vėduoklių kūrimo meno, o Zubovų atminties įkvėpti piešiniai buvo paversti įsegamais ženkliukais bei dovanų maišeliais. Šios kūrybinės veiklos padeda sujungti praeitį ir dabartį, skatinant jaunąją kartą atrasti ir gerbti savo krašto istoriją.

Nors laikui bėgant Ginkūnų dvaras keitėsi, Zubovų palikimas išlieka gyvas. Šiandien tai ne tik praeities liudininkai, bet ir vieta, kurioje susipina istorija ir dabartis. Šis kultūrinis objektas traukia ne tik vietos gyventojus, bet ir turistus, atvykstančius susipažinti su Lietuvos istorijos dalimi, kurią Zubovų šeima įrašė amžiams.

Renginio metu pranešimą „Zubovų veiklos pėdsakai Ginkūnuose” skaitė Ginkūnų bibliotekininkė Rimvida Linauskienė.

Visus labai sudomino ir sujaudino Vilmos Karinauskienės skaitytas pranešimas „Zubovų šeimos moterys ir jų misija Šiaulių krašte“, kuriame plačiai nušviesta Zubovų giminės istorija, geneologinis medis.

Apie Zubovų dvaro augalų pasaulį pasakojo ginkūniškė Nelda Šutaitė, Šiaulių technologijų mokymo centro mokytoja metodininkė.

Po pranešimų skambią dainą apie parką užtraukė Ginkūnų moterų ansamblis “Rasa”, vadovaujamas Birutės Andriukaitienės.

Pagrindinė renginio figūra – Zubovų giminės palikuonis, įžymus pianistas Rokas Zubovas, atvykęs į Ginkūnus su žmona Sonata. Rokas Zubovas pasidžiaugė, grafai Zubovai Ginkūnuose neužmirti, čia dar sklando geroji grafų Zubovų aura…

Rokas Zubovas fortepijonu skambino savo prosenelio K. M. Čiurlionio kūrybos ištrauką, o po gausių aplodismentų su mylima žmona Sonata keturiomis rankomis fortepijonu atliko K. M. Čiurlionio įžymiąją simfoniją “Miške”.

Renginio pabaigoje, pagal Zubovų tradiciją, visi vaišinosi pyragais ir kvapnia žolelių arbata.


Foto galerija:


#GINKŪNAI#ZUBOVAI#ATMINIMAS#PIANISTAS#ROKAS
#ZUBOVAS