Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Foto Plunksna“ nuotr.
Enrika ValančiūtėŠaltinis: Etaplius.LT
Į vyresnius vaikus būsimi globėjai tarsi nesižvalgo
Po Lietuvą jau metus keliaujanti paroda „Užauginti žmogų“ visuomenei pristato 15 šeimų, kurių viena yra ir iš Šiaulių regiono, t. y. Kelmės, istorijas. Jų išskirtinumas tas, kad fotografijose užfiksuoti globėjai savo namų duris atvėrė ne mažiems vaikučiams, o jau paaugusiems – tiems, kurie dažniausiai neva būna jau per dideli priimti į šeimą.
„Vis dar yra nemažai neigiamų nuostatų apie globą, o tai apsunkina žmonių apsisprendimą globoti vaikus. Šiandien Lietuvoje 1 162 vaikai vis dar gyvena institucijose. Ir ypač daug vaikų – 977 – yra 10 metų ir vyresni. Vis dar matome, kad žmonės nesiryžta globoti vyresnių vaikų“, – liūdną tendenciją pastebi vykdomos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM „Vaikai yra vaikai“ tinklo iniciatyvos atstovė Deimantė Andriuškevičiūtė.
Pašnekovė sako, kad pagrindinė parodos idėja – skleisti gerąją globos patirtį, dalytis įvairių globojančių šeimų iš Lietuvos gyvenimo akimirkomis, jų kasdienybe, auginant vyresnius vaikus. „Norėjome parodyti tas šeimas, kurios į namus priėmė vyresnius vaikus – tuos, kurie, atrodo, yra mažiau pamatomi mūsų bendruomenės ir visuomenės“, – fotosesijų mintį pristato Deimantė.
Žinoma, taip pat šia gražia paroda norima tiesiog priminti visuomenei apie globos svarbą, paraginti įsileisti į savo širdis ir namus vaikus, kurie tikisi turėti mylinčią šeimą. D. Andriuškevičiūtė džiaugiasi, kad jiems labai pasisekė ir įtikinėti globėjų nusifotografuoti su savo šeima ilgai nereikėjo: „Globėjai mato kalbėjimo ir savo pavyzdžio rodymo prasmę. Tikrai sulaukėme labai šiltų reakcijų, galbūt nedrąsiai, bet pakankamai noriai įsileido mus ir turime tikrai labai įdomių istorijų. Buvo labai įdomu pamatyti, kaip žmonės priima tą sprendimą, kiek užtrunka, kokios kamuoja baimės ir kokie po to apdovanojimai juos ištinka. Tai labai šilti ir nuoširdūs žmonės, kurie suprato idėją nešti žinutę apie globą ir galbūt kažką įkvėpti priimti sprendimą globoti.“
Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centro Globos centro atstovė Jurgita Žaliūkienė sako, kad nors ir daugiau šeimų nusprendžia globoti, tačiau atvirai kalbėti ir dalytis savo istorija ryžtasi ne visi: „Galbūt todėl, kad globa vis dar yra stigmatizuojamas reiškinys. Nes kai prašai globėjų papasakoti savo istorijas, jie vis atsako, kad nenori, bijo dėl vaikų, nenori apkalbų ir pan. Bet juk turėtum didžiuotis, darydamas tokį gerą darbą!“
Po Lietuvą jau metus keliaujanti paroda „Užauginti žmogų“ visuomenei pristato 15 šeimų, globojančių vyresnius vaikus, istorijas. („Foto Plunksna“ nuotr.)
Paroda Šiauliuose – simbolinėje vietoje
Parodos pavadinimas, pasak Deimantės, pasirodė nešantis stiprią žinutę: „Labai svarbus ryšys, meilė vaikui. Ir kokia svarbi misija yra vaiką priimti į namus, tapti jam namais ir užauginti žmogų! Man atrodo, labai gražiai tie globėjai augina žmones ir Lietuvą.“
Dvejus metus fotografuota globėjų paroda į Šiaulius atvyksta jau aplankiusi nemažai Lietuvos miestų: Vilnių, Zarasus, Palangą, Neringą, Šilutę, Kelmę, Pagėgius, Marijampolę, Alytaus rajoną. „Dešimtasis miestas bus Šiauliai“, – sako parodos iniciatorė, „Vaikai yra vaikai“ tinklo atstovė.
Deimantei antrina paroda Šiauliuose besirūpinanti J. Žaliūkienė. Anot jos, parodos idėja yra keisti nuostatas apie globą. „Kaip bebūtų gaila, globa vis dar apipinta įvairiais mitais iki šių dienų: kad tai neva tik dėl pinigų, kad tai labai sudėtingas procesas, kad labai sunku su tais vaikais, kad jie tarsi kažkokie kitokie nei visi kiti vaikai, kad jų genai labai blogi ir pan…“ – dėl visuomenės požiūrio apgailestauja Jurgita ir priduria norinti, kad žmonėms globa asocijuotųsi su gėriu.
Beje, kaip pastebi pašnekovė, iki Naujųjų metų Saulės mieste eksponuojamai parodai parinkta erdvė – net labai simbolinė, nes Venclauskių namai ypač tinka globos idėjai puoselėti. „Galvoju, kad būtent mes, šiauliečiai, turime kuo didžiuotis. Turime tokią istorinę asmenybę kaip Stanislava Venclauskienė, kuri ir buvo vadinama Šiaulių motina. Ji apie 120 vaikų globojo, padėjo jiems išsimokslinti, išleido į gyvenimą, – primena šiaulietė. – Juk tai yra labai gerai: dalytis savo šeima, savo namais ir padėti tiems vaikams užaugti, būti šalia, duoti jiems dar vieną galimybę, kad galėtų patikėti suaugusiaisiais, savimi ir pasauliu – kad jis vis dėlto gražus ir teikiantis daug galimybių.“
Deimantė Andriuškevičiūtė. (D. Andriuškevičiūtės asmeninio archyvo nuotr.)
Jaunimas mąsto kitaip
Tiek Deimantė, tiek Jurgita patvirtina, kad globos tema vis labiau gvildenama visuomenėje, o į ją visiškai kitomis akimis žvelgia jaunimas. „Vis daugiau jaunų šeimų apsisprendžia globoti paauglius“, – džiaugiasi Deimantė.
„Mes einame ir bendraujame su ugdymo įstaigomis, mokyklomis, šviečiame visuomenę, kad šiek tiek keistųsi požiūris. Ir auginame būsimus globėjus. Tai nėra lengvas apsisprendimas, ateinantis greitai. Jis brandinamas kurį laiką. Bet išties jaučiame, kad požiūris keičiasi ir ypač jaunimo. Jie jau supranta globos svarbą – kuo daugiau vaikų bus laimingesni, tuo visuomenė bus laimingesnė, keisis, augs ir bręs“, – antrina J. Žaliūkienė.
Jurgita Žaliukienė. (E. Sasnauskaitės nuotr.)
Vakaras, skirtas globėjams
Gruodžio 1-ąją, parodos atidarymo dieną, Venclauskių namuose vyks ir globėjų apdovanojimai. Juos skirs ir teiks Šiaulių miesto savivaldybės atstovai. Pasak Jurgitos, tai proga padėkoti globėjams už jų prasmingą darbą.
„Apdovanojimus teiksime pirmus metus, bet daug metų organizuodavome globėjams skirtus renginius ir teikdavome padėkas. O šiemet bus apdovanojama ir dėkojama už bendradarbiavimą, už atvirą dalijimąsi savo istorija, už ilgametę patirtį globojant ir pan.“ – vardija globos centro atstovė.
Ji teigia, kad Šiauliuose išties stengiamasi suburti globėjus, egzistuoja įvairios savipagalbos grupės, kur galima pasidalyti savo džiaugsmais ir iššūkiais. Bendruomenė nėra didelė, bet Šiauliuose veikiantys globos centrai skatina globėjus burtis ir bendrauti.