REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 19 d. 10:01

Gin­kū­nai kei­čia odą: gy­ven­to­jai spręs, ar tap­ti mies­te­liu

Šiauliai

Gyventojų nuomonė turės didelę įtaką galutiniam Šiaulių rajono savivaldybės tarybos sprendimui, tačiau ginkūniškiai apklausoje balsuoja vangiai. (Šiaulių rajono savivaldybė (Etaplius.lt) nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


168612

Šiau­lių pa­šo­nė­je esan­tys Gin­kū­nai pa­ten­ka į di­džiau­sių Lie­tu­vos kai­mų de­šim­tu­ką, ta­čiau ne­tru­kus ga­li tap­ti mies­te­liu. Vie­ni gy­ven­to­jai ti­ki­si, kad nau­jas sta­tu­sas ga­lė­tų iš es­mės pa­keis­ti Gin­kū­nų vei­dą, ki­tiems gi po­ky­čių ne­si­no­ri. O ar ap­skri­tai jų bū­tų?

Inicijavo ir savivaldybė

Dar praėjusių metų birželį Šiaulių rajono savivaldybės taryba pritarė siūlymui keisti Ginkūnų pavadinimą iš kaimo į miestelį. Minėtą siūlymą Tarybai pateikė Ginkūnų iniciatyvinė grupė. Tiesa, apie miestelio statuso suteikimą Ginkūnams užsiminta 2017–2019 m. Šiaulių rajono savivaldybės strateginiame veiklos plane. Siekti, kad Ginkūnams būtų suteiktas miestelio statusas, numatyta ir strateginiame plane 2017–2023 m.

Šiuo metu Ginkūnuose vyksta gyventojų apklausa dėl pavadinimo keitimo. Kaip teigia savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėja Vilija Vaičekauskienė, gyventojų nuomonė turės didelę įtaką galutiniam Tarybos sprendimui.

Tam, kad apklausa įvyktų, joje turi sudalyvauti bent 5 proc. balsavimo teisę turinčių Ginkūnų gyventojų. T. y. savo nuomonę turėtų pareikšti maždaug pusšimtis ginkūniškių. Vis tik Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė sako, kad kol kas apklausoje žmonės dalyvauja itin vangiai.

„Informacija apie vykstančią apklausą pateikta mūsų tinklalapyje, feisbuke, skelbimų lentoje, prie kiekvienos laiptinės durų. Gyventojai tikrai informuoti, bet galbūt jiems tai neaktualu? Yra netgi tokių, kuriems šita apklausa nepatinka, žmonės nori gyventi kaip gyvenę – kaime“, – pasakoja ji.

Seniūnė: priežastys daugiau psichologinės

„Etaplius“ savaitraštis ne kartą rašė apie Ginkūnuose kylančias problemas ir vietinės bendruomenės susipriešinimą. Anot seniūnės, panaši situacija klostosi ir dabar: vieni pasisako už, kiti prieš Ginkūnų statuso keitimą. V. Kvasienė mano, kad priežastys daugiau psichologinės – esą kai kurie gyventojai jautriai reaguoja į su kaimu siejamus stereotipus.

„Mano akimis, daugiau skirtumų, Ginkūnai bus kaimas ar miestelis, nėra. Tik psichologiniai momentai. Kiek bendravome su savivaldybės atstovais, skirstant lėšas, projektus, gyvenvietės statusas neturi reikšmės. Domėjausi ir pati: pagal Vidaus reikalų ministerijos informaciją, miestai, miesteliai ir kaimai tarpusavyje nekonkuruoja, gyventojams papildomų teisių nesuteikia“, – sako seniūnė.

Šiaulių rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėja V. Vaičekauskienė bei Investicijų skyriaus vedėja Ineta Navickaitė taip pat aiškina, kad Ginkūnų statuso pakeitimas ateities investicijoms įtakos neturės. „Kiek metų dirbu su projektais, Europos Sąjungos finansavimu, visuomet atsižvelgiama ne į gyvenvietės statusą, o gyventojų skaičių. Neįsivaizduoju, kokie galėtų būti privalumai, pakeitus statusą“, – sako  I. Navickaitė.

Įgeidis ar stimulas pokyčiams?

Ginkūnų Švedės seniūnaitijos seniūnaitės Emilijos Čeponės teigimu, šiuo metu vykstantis balsavimas – nedidelės grupės žmonių įgeidis.

„Keli žmonės bando spręsti klausimus, kurie aktualūs visiems 3 000 gyventojų. Šovė į galvą, kad reikia ne kaimo, o miestelio, ir dabar visi turime balsuoti. Nors iš esmės niekas nesikeis – būsime miestelis, ar kaimelis. Nebent kažkam didesnis prestižas pasakyti, kad gyvenu miestelyje, bet tiek man, tiek mano seniūnaitijos gyventojams gera ir Ginkūnų kaime“, – sako E. Čeponė.

Rasos seniūnaitijos seniūnaitis Remigijus Mikočionis mano, jog naujas statusas galėtų tapti reikšmingų pokyčių atspirtimi.

„Esu gimęs ir augęs Ginkūnuose, dabar čia gyvenu. Daugybę metų buvo kalbama, kad mus prisijungs Šiauliai, bet tas jungimasis taip ir neįvyko. Vadinasi, reikia judėti toliau ir tapti miesteliu. Miestelio statusas suteikia pridėtinę moralinę vertę ir ne tik. Pažiūrėkite į kur kas mažiau gyventojų turinčius Šiaulių rajono miestelius – kad ir tuos pačius Meškuičius. Centrinė Meškuičių dalis sutvarkyta, o mes Ginkūnuose centrinės dalies, galima sakyti, iš viso neturime. Ką bekalbėti apie normalius šaligatvius, viešąsias erdves, sporto sales ir t. t.“ – apgailestauja R. Mikočionis.

Šiaulių rajono savivaldybės strateginiame plėtros plane 2017–2023 m. numatyta kompleksiškai atnaujinti savivaldybei priklausančių miestelių viešąją infrastruktūrą, pritaikyti ją bendruomeniniams, rekreaciniams bei verslo poreikiams, atnaujinti ir plėtoti viešąsias miestelių erdves. Anot R. Mikočionio, dabar Ginkūnai į šiuos planus nepatenka, mat yra ne miestelis, o kaimas. Seniūnaitis įsitikinęs, kad naujo statuso įgijimas šią problemą išspręstų ir Ginkūnams būtų skiriama daugiau dėmesio.

Apklausa dėl Ginkūnų pavadinimo keitimo vyks iki 2021 m. balandžio 30 d.

s1000-918-picture-2c11fd07e1a1cc0f85d1023bd4424001.jpg

NT eks­per­tas: svar­bu ne gy­ven­vie­tės sta­tu­sas, o inf­rast­ruk­tū­ra

Puse lūpų kalbama, kad Ginkūnus miesteliu paversti norima ir dėl neva išaugsiančių nekilnojamojo turto kainų. Esą tai aktualu savininkams, Ginkūnuose turintiems ne vieną ir ne du sklypus. Vis tik „RE/MAX“ NT brokeris Justas Niauronis sako, kad kainoms įtakos turi ne gyvenamosios vietos statusas, o čia kuriama infrastruktūra.

– Kaimas ar miestelis – kainų pokyčiams impulso nėra. Štai jeigu Ginkūnai taptų miestu, kainos, tikėtina, šiek tiek kilstelėtų. Bet atsirastų problemų dėl konkrečios pirkėjų grupės –  jaunų šeimų, kurios, įsigydamos nekilnojamąjį turtą rajone, gauna valstybinių subsidijų. Neretai tenka padėti tokioms šeimoms tvarkyti reikiamus dokumentus.

Pagrindinė nekilnojamojo turto vertė slypi ne gyvenvietės statuse, o infrastruktūroje. Puikus pavyzdys –  kone prestižiniu tampantis Pailių kaimas, esantis prie pat Šiaulių ribos, turintis išasfaltuotą pagrindinę gatvę, miesto komunikacijas. Koks gi skirtumas – gyveni kaime ar miestelyje, jeigu neturi gero privažiavimo, stotelių, galimybės įsivesti komunikacijų, darželių, mokyklų, parduotuvių ir t. t.

Ginkūnai – patraukli vietovė, turinti įdomių ir rinkoje patrauklių objektų, nepaisant kaimo ar miestelio statuso. Klientai ypač domisi Ginkūnuose esančiais naujos statybos namų kvartalais, kurie yra netoli vandens telkinių, Salduvės parko, – nekilnojamojo turto kainos čia nemenkos.

Pastebiu, kad karantino metu populiarėja sėslesniam ir ramesniam gyvenimui tinkami miesteliai bei kaimeliai, geriau įrengti sodo nameliai. Tokį nekilnojamąjį turtą dabar parduoti tikimybė šiek tiek didesnė. Žinoma, jeigu jis atitinka rinkos kainą, nes godumas visuomet veda į pražūtį. Karantino laikotarpiu kaip ir visuomet patarčiau gerai apgalvoti, kur investuosite už nekilnojamąjį turtą gautus pinigus. Parduoti vien dėl pardavimo, dėl to, kad dabar geros kainos, – nuodėmė. Juk pinigai greitai nuvertėja.

 

remax-logo.png

Varpo g. 22, Šiauliai
+370 640 63 417
justas.niauronis@remax.lt
www.remax.lt

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA