PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2024 m. Gruodžio 6 d. 08:30

Gimnazistų rankose šaukštai tampa papuošalais

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT


332521

Žinoma frazė „padėjo šaukštą“ paprastai reiškia šaukšto savininko išėjimą anapilin. Trims Šiaulių universitetinės gimnazijos (ŠUG) abiturientams ši frazė reiškia priešingą dalyką – prikėlimą naujam gyvenimui. Įkūrę mokyklinį verslą, jaunuoliai iš žmonių dovanotų šaukštų, šaukštelių, šakučių, peilių gamina papuošalus ir turi daugiau svajonių.

Ieško juvelyrinių staklių

„Gal kas nors savo namų stalčiuose turi nenaudojamų šaukštelių, šakučių ar peilių (su ornamentais), kuriuos galvoja išmesti, bet galėtų padovanoti ar parduoti už simbolinę kainą mums?“ – tokio turinio žinutė feisbuke pirmiausia galėjo reikšti, kad jauna šeima pradeda bendrą gyvenimą, o tuoktuvių proga niekas stalo įrankių rinkinio kažkodėl tradiciškai nepadovanojo.

Pasirodo, yra visai ne taip. Nenaudojamų įrankių ieško trys gimnazistai – mergina ir du vaikinai, kurie šiuos senutėlius daiktus naudoja papuošalams gaminti. Šie jaunuoliai – Monika Valiulytė, Nedas Truskauskas ir Mantvydas Preimontas.

Idėja, kad stalo įrankius galima panaudoti papuošalams gaminti, kilo Mantvydui. Interneto platformoje „TikTok“ jis pamatė užsienyje sukurtą filmuką, prasitarė draugams, kad gal verta taip meistrauti ir Lietuvoje.

Monika sako seniai pastebėjusi, kad daugelio žmonių namuose yra apsčiai stalo įrankių, kurių niekas niekada nenaudoja, nors įrankiai yra ir labai gražūs. Bičiuliai pasitarė ir nutarė pabandyti panašiai meistrauti, net įkurti savo verslą. Nes, pasak Monikos, yra tvaru įvairius senus daiktus, įrankius, prikelti kitam gyvenimui, suteikti jiems viltį būti panaudotais naujai.

Kaip tarė, taip ir padarė. Įkūrė bendrovę, ją užregistravo. Postūmiu tam tapo ir ekonomikos pamokose mokytojos išsakyta idėja.

Dabar Monika yra bendrovės prezidentė, Nedas rūpinasi projekto viešinimu socialiniuose tinkluose. Jis pasirūpino ir visa bendrovės įkūrimo dokumentacija. O Mantvydas yra idėjos generatorius ir pagrindinė fizinė jėga papuošalams gaminti.

„Mums labiau tinka sidabriniai šaukštai, nes šis metalas lengviau lankstomas nei nerūdijantis plienas“, – sako Nedas, akcentuodamas, kad jie dar neturi paties svarbiausio įrenginio – juvelyrinio prietaiso žiedams formuoti. Todėl kol kas naudoja tik reples, sriegį, guminį plaktuką.

„Gal atsirastų juvelyrų, kurie nebenaudoja juvelyrinių staklių žiedams lankstyti ir gali mums jas padovanoti“, – šypsosi jaunuoliai. Dovanos jie prašo todėl, kad jau patyrė žmonių geraširdiškumą. Feisbuke tuzinas šiauliečių, pamatę jų prašymą dovanoti stalo įrankių, atsiliepė ir aprūpino gimnazistus „žaliava“. Net mokyklos bibliotekininkė dešimt įrankių atnešė, išėmusi iš savo sklidino stalčiaus.

Iš šaukš­tų jau­nuo­liai kol kas ga­mi­na tik žie­dus, bet atei­ty­je ža­da ga­min­ti ir aus­ka­rus, apy­ran­kes, pa­ka­bu­kus, ak­se­sua­rus. Jau­nuo­liai dar tu­ri idė­ją – iš val­go­mo­jo šaukš­to ap­va­lios da­lies ga­min­ti bu­te­lių ati­da­ry­tu­vus. (A. Rutkausko nuotr.)

Tvarumas labai svarbu

Gimnazistai dažniausiai antradieniais susirenka vieno kurio nors namuose po pamokų ir darbuojasi. „Jei atrasime daug klientų, kurie nori įsigyti mūsų papuošalų, planuojame bendradarbiauti su juvelyrinių papuošalų parduotuvėmis, kurios dirbiniais prekiautų. Kol kas papuošalais ketiname prekiauti internete“, – viliasi Monika.

Iš šaukštų jaunuoliai dabar gamina tik žiedus, bet ateityje žada gaminti ir auskarus, apyrankes, pakabukus, aksesuarus. Gimnazistai dar turi idėją – iš valgomojo šaukšto apvalios dalies gaminti butelių atidarytuvus.

ŠUG mokiniai sako, kad tvarumas, ekologija jiems yra svarbus dalykas. Mantvydas tikina, kad jam labiau rūpi ne pelnas, o pati idėja daiktams suteikti antrą gyvenimą, gyventi tvariau.

Monika dalijasi, kad ir pati stengiasi gyventi taip, kad naudotų kuo mažiau plastikinių maišelių, kuo mažiau išmestų šiukšlių. Todėl tiems, kurie padovanos šaukštų, gimnazistai net žada suteikti nuolaidų, įsigyjant jų papuošalų.

Tiesa, jaunuoliai nenutyli, kad jų pradėtas tvarus verslas yra puiki galimybė pelnyti 0,5 balo, labai praversiančio stojant į aukštąsias mokyklas.

Gim­na­zis­tai Mo­ni­ka Va­liu­ly­tė, Ne­das Trus­kaus­kas ir Mant­vy­das Prei­mon­tas ieš­ko ne­nau­do­ja­mų sta­lo įran­kių, ku­riuos ke­ti­na pri­kel­ti nau­jam gy­ve­ni­mui. (A. Rutkausko nuotr.)

Kur abiturientai sieks mokytis? Mantvydas ketina pirmiausia atlikti karinę tarnybą, o tada studijuoti statybų inžineriją, Nedas – transporto priemonių inžineriją.

Monika turi labai daug svajonių, ketina studijuoti ekonomiką ir sako, kad jai verslo patirtis – ne naujiena. Gamino aliejinius kvepalus, o prieš kelerius metus su pusbroliu ir keliais jo draugais buvo susibūrę į „Gamtos dvelksmo“ komandą. Gamino hidrolatus, mieste už šią veiklą net buvo apdovanoti, pelnė I-ąją vietą.

„Mes net sakėme žmonėms, kad jei grąžins buteliuką nuo hidrolato, suteiksime nuolaidą. Tai buvo labai gera patirtis. Bandymas sukurti savo verslą suteikia labai daug naudingų žinių. Net ir tokių, kaip bendrauti komandoje. Juk būna, kai mintys išsiskiria, susipyksti. Norint kartu dirbti, reikia rasti būdų susitarti“, – sako mergina.

#GIMNAZISTAI#ŠIAULIAI#TVARUMAS#PAPUOŠALAI