PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 19 d. 13:19

Geriamojo vandens kontrolės rezultatai – problemos tik keliose vandenvietėse

Marijampolė

pixabay.com nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


60961

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), apibendrinusi viešai tiekiamo geriamojo vandens saugumo ir kokybės rodiklių tyrimus iš beveik 2 tūkst. vandenviečių visoje šalyje, informuoja, kad didžiojoje dalyje šalies vandenviečių tiekiamas geriamasis vanduo yra saugus ir kokybiškas. Padidinti arseno kiekiai nustatyti trijose vandenvietėse Marijampolės ir Jurbarko rajonuose.

Tuo tarpu Lazdijų rajono Balčių vandenvietės vandenyje atlikus pakartotinius tyrimus, įtarimai, kad arseno kiekis viršijo nustatytą normą, nepasitvirtino. Todėl leista atnaujinti šios vandenvietės vandens vartojimą maistui.

Apibendrinus tyrimų rezultatus, VMVT specialistai konstatavo, kad dar 14 šalies vandenviečių arseno kiekis neviršija nustatytos ribinės vertės, tačiau yra padidėjęs. Šiuo metu iš tokių vandenviečių tiekiamas vanduo yra saugus ir tinkamas vartoti maistui, tačiau tiekėjai įpareigoti vykdyti aktyvią vandens saugos ir kokybės rodiklių stebėseną ir fiksuoti visus galimus pokyčius.

Įvertinus, kad Raseinių rajono Ražaitėlių ir Šienlaukio vandenvietėse, net ir išgręžus naujus gręžinius arseno koncentracija vandenyje nežymiai didėja, VMVT ėmėsi papildomų priemonių. Buvo atlikti 24-ių Raseinių ir aplinkinių Jurbarko, Tauragės, Kelmės, Šilalės rajonų savivaldybių vandenviečių bei Raseinių rajono gyventojų privačių gręžinių vandens tyrimai. Visose tirtose vandenvietėse arseno kiekis neviršijo nustatytos normos. Didesnis nei leistinas šio teršalo kiekis nustatytas dviejuose privačiuose gręžiniuose, dar viename - beveik siekia ribinę vertę.

Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatyme nustatyta, kad geriamojo vandens tiekėjai atsako už tai, kad gyventojams tiekiamas geriamasis vanduo būtų saugus ir kokybiškas. Todėl visose vandenvietėse, net ir pačiose mažiausiose, privalu numatytu periodiškumu imti geriamojo vandens mėginius mikrobiologiniams, cheminiams ir jusliniams tyrimams. Savikontrolės tyrimų metu nustačius, kad vanduo gali neatitikti saugos ar kokybės reikalavimų, viešai tiekiamo geriamojo vandens tiekėjas privalo nedelsiant apie tai informuoti gyventojus bei aprūpinti juos kokybišku vandeniu iš alternatyvių šaltinių.

Analizuojant, kaip viešai tiekiamojo geriamojo vandens tiekėjai vykdo šias įstatymo prievoles, nustatyta, kad kai kuriose nedidelėse vandenvietėse buvo tiriami ne visi privalomi rodikliai arba jie tirti ne tokiu, koks numatytas, dažnumu. Pavyzdžiui, kai kuriose labai mažose vandenvietėse arsenas nebuvo tirtas kelerius metus iš eilės. Išlieka aktualios ir kitos geriamojo vandens saugos ir kokybės problemos. Pavyzdžiui, kai kurių geriamojo vandens tiekimo subjektų tiekiamame vandenyje yra per didelė geležies koncentracija. Kretingos, Skuodo, Kelmės, Klaipėdos, Šiaulių, Mažeikių, Raseinių ar Kaišiadorių rajonuose kai kurių vandenviečių tiekiamame vandenyje nustatomi didesni nei leistina fluoridų ar boro kiekiai.

„Saugus geriamasis vanduo yra būtinas ir gyvybiškai svarbus mūsų kasdieniame gyvenime. Geriamojo vandens tiekėjai privalo nuolat vykdyti vandens stebėseną. Deja, ne visi, ypač mažose vandenvietėse, elgiasi atsakingai. Pasitaiko atvejų, kad neatliekami būtini tyrimai, neinvestuojama į vandens gerinimo priemones. Susidūrėme su nauju iššūkiu - padidintu arseno kiekiu viešai tiekiamame vandenyje. Kadangi taršos arsenu šaltiniai kol kas nėra nustatyti, todėl drauge su vandens tiekėjais ieškome tinkamiausių sprendimų. Mums labai svarbu, kad gyventojus pasiektų tik geros kokybės vanduo, tiekiamas net ir iš mažiausių vandenviečių“, - komentavo VMVT direktorius Darius Remeika.

Įvertinus tyrimų rezultatus, VMVT įpareigojo vandens tiekėjus sustiprinti vandens rodiklių stebėseną bei dažniau atlikti laboratorinius tyrimus, investuoti į vandens gerinimo priemonių (filtrų, geležies pašalinimo įrenginių ir pan.) įrengimą.

ELTA