Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Šią savaitę atsargiai, bet su viltimi pradedama kalbėti apie gerėjančią epidemiologinę situaciją Šiaulių regione. Sergamumo rodiklių mažėjimas fiksuojamas visoje apskrityje ir pagaliau nesiekia šalies vidurkio, bet atsipalaiduoti dar tikrai neverta.
Prieš metus, lapkričio viduryje, pandeminė situacija darėsi vis labiau įtempta: jau galiojo karantinas, buvo draudžiami visi renginiai, pamokos ir didžioji dalis darbų turėjo vykti nuotoliniu būdu, net ir lauke buvo draudžiama burtis didesnėmis žmonių grupėmis ir privaloma dėvėti kaukes. Šiaulių apskrityje buvo registruojamas tuo metu rekordinis susirgimų skaičius – 1 350, Šiaulių mieste – 900 atvejų per savaitę. Regione nuo COVID-19 per savaitę buvo registruotos 5 mirtys.
Pagerėjusi situacija Šiaulių regione
Simona Abromavičienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vadovė, teigia, kad sergamumo situacija Šiaulių regione yra pagerėjusi. Sergamumas praėjusią savaitę sumažėjo visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose ir nesiekia šalies vidurkio.
Labiausiai džiugina tai, kad atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, sumažėjo Šiaulių mieste (1098,3 atvejų) ir Joniškio r. savivaldybėje (919,2 atvejų).
Šalyje naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, šiuo metu siekia 1 196 atvejus. Šiaulių rajone – 700,3, Akmenės rajone – 1030,4, Kelmės rajone – 713, Pakruojo rajone – 1109, Radviliškio rajone – 743,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Didžiausias sergamumas apskrityje kol kas išlieka Šiaulių mieste ir Akmenės r. savivaldybėje.
Vidutiniškai naujų atvejų per savaitę Šiaulių apskrityje buvo 159, Šiaulių miesto savivaldybėje – 66, Šiaulių r. – 21, Akmenėje – 15, Joniškyje – 12, Kelmėje ir Radviliškyje – po 17 naujų atvejų. Taip pat registruoti 5 įvežtiniai atvejai: 2 iš Vokietijos, 1 iš Jungtinės Karalystės ir 2 iš Turkijos.
Didžiąją dalį užsikrėtimų vis dar sudaro užsikrėtimai šeimose (46,49 proc.), nežinomos užsikrėtimo aplinkybės (44,49 proc.) ir užsikrėtimai darbe (5,2 proc.).
Perpus sumažėjo bendras aktyvių protrūkių skaičius
Pasak S. Abromavičienės, Šiaulių apskrityje registruojami 56 aktyvūs protrūkiai, tai perpus mažiau nei buvo prieš savaitę – 108. Daugiausiai protrūkių registruota ugdymo įstaigose (55,3 proc.), gamybos įmonėse (13 proc.), asmens sveikatos priežiūros įstaigose (7 proc.). Praėjusią savaitę protrūkių neregistruota Radviliškio ir Pakruojo rajonuose.
Vaikų sergamumas sudaro 16,9 proc. nuo bendro atvejų skaičiaus. Daugiausiai sergančių vaikų yra 7–9 ir 10–14 metų amžiaus.
„Reikėtų džiaugtis atsargiai, nes dar tik savaitė praėjo nuo moksleivių grįžimo į ugdymo įstaigas, ne visos ugdymo įstaigos dar pradėjusios ugdymo procesą kontaktiniu būdu, todėl tie rodikliai kitą savaitę gali tikrai keistis, nesinorėtų, kad jie vėl labai stipriai šoktelėtų. Šiandien Šiaulių miesto savivaldybė respublikos kontekste jau nepatenka net į 20-tuką. Žinios tikrai teigiamos, bet nereikėtų atsipalaiduoti. Raginame visus, ypač vyresnio amžiaus, asmenis skiepytis, nes tai yra vienintelis būdas, kuris padeda apsisaugoti ir palengvinti ligos eigą susirgus. Taip pat nepamiršti visų kitų apsaugos priemonių: asmens higiena, kaukės, rankų dezinfekcija ir vengti nebūtinų kontaktų. Nes virusas vis dar yra ir niekur nedingo“, – sakė S. Abromavičienė.
Reanimacijoje – 15 pacientų
Česlova Špūrienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovė, džiaugiasi atsargiai – įtampa sumažėjo, pacientų gydoma iki 70. Per savaitgalį hospitalizuota tik 14 pacientų, izoliacinėse palatose karščiuojančių buvo 10–20, bet jau nebe 39, kaip buvo anksčiau.
„Reanimacijoje gydoma 15 pacientų (7 skiepyti, 8 neskiepyti). Per savaitgalį netekome 5 pacientų, visi jei buvo neskiepyti (44–87 metų). Šiuo metu ligoninėje gydomi 8 vaikai, 2 nėsčiosios ir 1 gimdyvė. Santaros klinikų Reanimacijos skyriuje guli 16-metis iš Šiaulių. Jo būklė šiuo metu pablogėjusi, bet gydymas tęsiamas, nes įprastai, kai užsitęsia sunki būsena, prasideda įvairios komplikacijos“, – sakė Č. Špūrienė.
Ši pandemijos banga – jaunų žmonių
Regione situacija taip pat gerėjanti. Mažeikių ligoninė sumažino 20 aktyvaus gydymo lovų, Šiauliuose sumažinta nuo 132 iki 108 lovų, normaliai funkciuonuoja Neurochirurgijos skyrius, po truputį plečiamos ir kitos paslaugos, tik pilna apimtimi dar negali dirbti dienos Chirurgijos skyrius, nes ten šiuo metu yra reanimacija.
Pasak Č. Špūrienės, sunkių atveju dar nemažai, aktyvaus gydymo skyriuose pacientų mažėja, bet reanimacijos dar pilnos. Šiai bangai būdinga tai, kad daugiau serga jaunų žmonių, jie įprastai ilgiau gydomi, yra atsparesni, o vyresni žmonės gydosi trumpiau, todėl ir kaita didesnė. Jauni žmonės serga ilgiau, dėl to jaučiama didesnė apkrova reanimacijos skyriuose.
Imunizuotų gyventojų skaičiui perkopus 70 proc., stabilizavosi ir situacija mieste
Viktorija Palčiauskienė, sveikatos skyriaus vedėja, teigia, kad praėjusią savaitę daugiausiai skiepijosi trečiąja vakcinos doze (1 269 žmonės). Iš viso Šiaulių mieste pasiskiepijusių yra 64,4 proc. gyventojų. Persirgusieji ir pasiskiepiję šiuo metu sudaro 73,2 proc.
Dalinai pasiskiepijusių praėjusią savaitę buvo 2,6 proc., tarp jų daugiausiai – vyresnio amžiaus (virš 80 metų) ir darbingo amžiaus žmonių (25–44 metų). Gana aktyviai pirmąja doze skiepijasi jauniausioji grupė – 12–15 metų amžiaus vaikai, ir 55–64 metų amžiaus žmonės.
Skiepytis galima visose gydymo įstaigose, registruojantis jose arba paskambinus tel. 1808, taip pat „Gintarinėje“ vaistinėje ir „Rezus.lt“ laboratorijoje.