PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Sausio 24 d. 09:36

Genetikas prof. A. Utkus: alkoholis žalingiausias 3-10 savaitę po pastojimo

Vilnius

ELTA nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


27153

Didžiausią žalą būsimam kūdikiui alkoholis daro 3-10 savaitę po pastojimo. Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekano, genetiko prof. Algimanto Utkaus, būtent tada formuojasi gyvybiškai svarbūs organai: širdis, akys, ausys, dantys, išoriniai lyties organai ir kt. Tačiau labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia būsimo kūdikio smegenis.

Pasak profesoriaus, pažeidimo laipsnis labai įvairus, ir jis neabejotinai priklauso nuo alkoholio kiekio, suvartoto nėštumo laikotarpiu.

„Yra ne tik protinė negalia, bet ir elgesio, emocijų, adaptacijos sutrikimų. Toks vaikas negeba koordinuoti savo veiklos, susikaupti ir panašiai. Matydamas tokius vaikučius, atkreipiu dėmesį į tai, kad jie labai domisi aplinka, visur pripuola, nori greitai viską apžiūrėti, bet nė ties vienu dalyku negali susikaupti ir kažką kryptingai veikti vienoje vietoje. Vaikui auganti šis elgesys kiek koreguojasi, bet problemų vis tiek išlieka“, - teigė trečiadienį sostinės menų inkubatoriuje „Galerija 555“ prasidėjusios socialinės akcijos #neVASSkink ekspertas prof. A. Utkus.

Kaip skelbė ELTA, socialinė akcija #neVASSkink ir kilnojamoji paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ tikslas - parodyti, kokią žalą kūdikiui sukelia nėštumo metu mamos vartojamas alkoholis. Specialiai šiai akcijai menininkė Vaida Tamoševičiūtė sukūrė performansą „Po širdim“.

„Vis dar gerai nesuvokdama ir nepažindama savo kūno ir jame įspaustų žaizdų reikšmės, tampi atsakinga už kitą. Tampi kito gyvybe ir pasauliu, nuo tavęs priklauso, koks jis bus žmogus ir kokią gyvenimo kokybę patirs. Kur prasideda ir kur baigiasi tavo kūnas ir tavo kraujas šiame pasaulyje, kuriame taip trūksta meilės ir taip per daug alkoholio kvapo?“ - retoriškai klausė menininkė, pasirodymui naudojusi ir tikros degtinės, ir tikro kraujo.

Pasak parodos kuratoriaus menininko Vytauto Tomaševičiaus, kai tenka kalbėti tokia opia tema, norisi ne saldaus, tiesmukiško ar bauginančio tono, o diskusijos ir giluminio supratimo.

„Menas gali ir turi kelti ne vien pasigėrėjimą. Būtent menas leidžia iš labai arti, o tuo pačiu - iš saugaus atstumo pažvelgti į tai, kas mums nepatinka, yra skausminga, nemalonu, ką stengiamės nuneigti ar ko nesuprantame. Tik tada, kai suprasime, kad VASS yra mūsų pačių žmogiškojo silpnumo lemta skaudi socialinė realybė, galėsime pradėti ieškoti sprendimų ir išeičių“, - teigė du autorine technika atliktus kūrinius specialiai šiai parodai sukūręs V. Tomaševičius.

Trumpinys VASS reiškia vaisiaus alkoholinio sindromo sutrikimą, o kartu yra ir populiaraus pirštų žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo.

„Kaip žinote, šio žaidimo baigtis laikoma atsitiktine, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Alkoholis - nenuspėjamas varžovas, jo vartojimas nėštumo metu - tai varžymasis su nelaime, žaidimas iš kūdikio sveikatos. Kadangi saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra, norime pabrėžti, jog nulis alkoholio reiškia ir nulį VASS rizikos“, - aiškino socialinės akcijos vadovė Loreta Majauskienė.

Socialinę akciją lydinti kilnojamoji meninė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ - tai pasakojimas apie VASS problemą vaizdais, simboliais, spalvomis, judesiu ir emocijomis.

Šalia pripažintų lietuvių kūrėjų - Vilmanto Marcinkevičiaus, Lino Liandzbergio, Aistės Gabrielės Černiūtės, Jolitos Skėrytės, Andriaus Ermino darbų parodoje galima išvysti padedančio menininko, konceptualios krypties atstovo Nojaus Marcinkevičiaus bei socialiai jautrias temas gvildenančios kaunietės menininkės Irutės Jaruševičiūtės fotografijų.

Paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ Vilniuje, meno inkubatoriuje „Galerija 555“, lankytojams atvira kiekvieną dieną nuo 7.00 iki 19.00 val.

Planuojama, kad iki birželio kilnojamoji paroda apkeliaus 10 skirtingų Lietuvos vietų.

ELTA

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama