Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Tulpių kompozicija su girnapuse – prie vieno privataus namo Marijampolėje.Romo Linionio nuotrauka, "Suvalkietis"
Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt
Ne tik prie kaime esančių sodybų, bet ir prie namų miestuose populiarūs senoviniai, kaimiški darželiai, tradicinės neįmantrios gėlės.
Nostalgija ir tradicijų puoselėjimas
Pasiduodame ne tik nostalgijai, bet ir puoselėjame tradicijas. Vadinamieji senoviniai darželiai nereikalauja ypatingos priežiūros, ypač, jeigu pasitelkiame išradingumą, ir gėlynus arba alpinariumus sukomponuojame taip, kad prižiūrėti būtų gana paprasta. Grožis slypi paprastume ir išradingume.
Tiesa, senoviškas vežimaitis, prikrautas žydinčių augalų ar molio puodynė, kurioje raudonuoja pelargonijos, jau tampa kiek atgyvenusiais, banaliais akcentais. Vertingesnė puošmena – tradicinis lietuviškas darželis arba jo fragmentas. Galbūt sumodernintas, perkurtas savaip...
Tradiciniai lietuviški darželiai, pasirodo, atsirado ne taip ir seniai. Pasak gamtininkų, šios srities tyrinėtojų, tai galėjo įvykti XIX a. pradžioje, XVIII a. Beje, pirmiausia darželiai atsirado prie turtingesnių žmonių sodybų, dvarų, klebonijų, vienuolynų, o tik paskui juos ėmė sodinti paprasti žmonės.
Pirmieji darželiai nepasižymėjo žiedų gausa. Juose daugiausia būdavo auginami tie augalai, kurie labiausiai praversdavo buityje, pavyzdžiui, prieskoniai ar vaistažolės. Prieskoninių augalų darželiai prie namų ar sodybų labai populiarūs ir dabar.
Tai, kas buvo įprasta, dabar – naujai
Įsirengti visiškai tradicinį darželį – puiku, bet ne visi jaučia būtinybę. Galima duoti valią kūrybiškumui, tradiciją pateikti naujai, kurti savas kompozicijas, kuriose dominuotų, kaip dabar populiaru, labiau tradiciniai, negu egzotiniai augalai. Šiuo metu mums daug džiaugsmo teikia išsiskleidusių tulpių, žydinčių narcizų grožis...
Šiek tiek patarimų, kokias gėles sodinti prie namų ir sodybų, pateikia UAB „Kelranga“ apželdinimo meistrė Birutė Pakinkienė.
– Prisimenant tradicijas, kaimo sodybose ypač tinka bijūnai, piliarožės. O štai alpinariumuose pastaraisiais metais išpopuliarėjo viksvos, šliaužiantys augalai. Žydintys augalai komponuojami, kokie tik patinka ir dera – tai šeimininko skonio ir išradingumo reikalas. Gražiai atrodo nuo seno mums įprasti šiurpiniai gvazdikai, saulutės, – pasakoja meistrė.
Be to, pasak B. Pakinkienės, verta pagalvoti ir apie praktiškumą, rinktis atsparesnes gėles – dvimetes arba daugiametes, dekoratyviais lapais. Tradicinės įprastos tulpės, narcizai puošia ir džiugina ne mažiau, negu egzotiniai augalai.
Marijampolės savivaldybės administracijoje, Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriuje, dirbanti apželdinimo vyriausioji specialistė Violeta Sagaitienė prie namų ar sodybų įsirengiantiems alpinariumus taip pat pataria, kad juose nebūtinai turi dominuoti gėlės. Gražiai atrodo šliaužiantys augalai, samanos, tinka sodinti ir prieskoninius augalus, galbūt parinkti nedaug daugiamečių gėlių. Alpinariumuose ar gėlynų fragmentuose originaliai atrodo šalavijai, levandos, petunijos, serenčiai – tai nelepios gėlės.
Vertinantys išradingumą, kūrybiškumą geba nustebinti.
– Mano sodyboje darželis supiltas ant požeminio šulinio dangčio, jam tiktų pavadinimas „Kai labai trūksta laiko...“ – pasakoja marijampolietė Laima K. – Darželyje įkomponuoti akmenys, daug čiobrelių (juos sujudinus – labai pakvimpa), rausvalapių ir pilkų atspalvių samanų, kurios sužydi palaipsniui. Jau pradeda dygti ir aukštesni augalai. Visa tai organiškai įsilieja į aplinką. Nesu gėlininkė, bet gėles mėgstu. Jas sodinu ploteliais šalia akmenų. Gražiai kvepia ir žydi česnakiniai svogūnai, lelijos, suvalkietiškos tulpės ir ievos, bijūnai, irisai.
Miesto parkuose ir gėlynuose – taip pat tradicinės gėlės
V. Sagaitienė pasakoja, kad miesto parkus, gėlynus ir gėlines taip pat puoš daugiausia tradicinės gėlės. Grožis – kompozicijų išradingume. Šiuo metu dominuoja našlaitės. Vėliau jas keis begonijos, surfinijos, pelargonijos, šios gėlės komponuojamos su viksviniais, krūminiais augalais.
Kasmet įpratome džiaugtis išradingai gėlėmis apsodinu Vytauto parku. Jame būna ir šiek tiek retesnių augalų, kurie derinami pagal spalvas ir rūšis. Ir šiemet šiame parke žydės serenčiai, tunbergijos, surfinijos, levandų ploteliai. Nauja – mieste pasodinta raugerškių, lanksvos krūmų (šie jau papuošė atnaujinamą Pašešupio parką). Iš tiltų šiemet, ko gero, bus apželdinamas tik R. Juknevičiaus gatvės (jam parinktos svyrančios gėlės), nes esantis Vilkaviškio gatvėje pradėtas remontuoti.