REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Liepos 7 d. 13:14

Gelgaudiškio dvare – fotoparoda „Lietuvos piliakalniai“

Šakiai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


8780

Iki rugpjūčio vidurio Gelgaudiškio dvare (Šakių r.) viešės ketvirtadienį atidaryta Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Lietuvos piliakalniai“, skirta Lietuvos valstybės dienai.

Pristatydama šią parodą, jos organizatorė „Aukso pjūvio“ galerija priminė, kad kone dešimtmetį A. Švenčionis skiria savo laiką bei jėgas Lietuvos piliakalnių vaizdų įamžinimui fotografijose ir yra užfiksavęs didžiąją jų dalį. Šios jo fotografijos turi ne tik istorinę bei mokslinę, bet ir meninę vertę. Ji juntama kiekviename kadre, kuriame stengiamasi ne tik pateikti istoriškai reikšmingą vietovę, bet ir pabrėžti ją supančias detales, ne visada pastebimas plika akimi. Fotografas tam renkasi skirtingus rakursus, kuriuose fotoobjektyvu „apčiuopiami“ įvairūs gamtos reiškiniai. Vienur dominuoja dangaus kūnų kuriamos šviesos „misterijos“, išryškinančios unikalią vietovės aurą, kitur susitelkiama į tam tikras detales - pievas, žolynus.

Menotyrininkė Miglė Morkūnaitė teigia, kad kūriniuose svarbi ir piliakalnį supanti aplinka, jo kontekstas, stipriai lemiantys galutinį fotografijoje įamžintą vaizdinį. Reikšminga dar tai, kad parodoje fotografijų ekspoziciją lydi ir unikaliai pateiktos piliakalnių legendos, padavimai - ant medinės lentos pritvirtinti bičių vaško korių lakštai, o ant jų - rankų darbo popierius su tekstais.

„Galima teigti, kad toks eksponavimo būdas yra šiuolaikiško požiūrio nulemtas, archaika spinduliuojančių tradicijų išsaugojimas ir atskleidimas. Tiek pačios idėjos, tiek ir medžiagiškumo prasme (verta prisiminti, jog lietuviai senojoje karyboje vašką itin gausiai naudojo kovoms skirtų metalinių ginklų (pvz., patrankų) liejyboje, rankų darbo popieriuje buvo fiksuojama karo eiga, baigtis bei panašiai). Be to, tai leidžia mums prisiminti ne tik Lietuvos istorijos faktus, bet ir tautosaką, kurioje skleidžiasi tiek daug senosios mūsų protėvių išminties, vaizduotės, tikėjimo paslapčių. Dera pasidžiaugti, jog Albertas Švenčionis istorinių žinių, susijusių legendų, padavimų klausimą derina su kūryba. Autentiškai bei vizualiai patraukliai eksponuodamas savo kūrinius, jis pačia patraukliausia forma (per meno kūrinį) skatina domėtis šalies istorija, jos raida, kas, be jokios abejonės, ugdo mumyse patriotiškumo jausmą“, - pabrėžė menotyrininkė.

2017-uosius metus Lietuvos Seimas paskelbė piliakalnių metais.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA