Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Na, parašykite kokį straipsnį. Gal kas žino, kaip visam laikui blakes išnaikinti?“ – pagalbos prašo šiaulietė Edita. (Freepik.com nuotr.)
Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT
Dezinfekuotojai atsisako važiuoti
„Jums nieko nemeluosiu, bet nei mano vardo, nei pavardės prašome neminėti. Juk čia tokia bėda – gėda žmogui pasakyti. Antri metai vargstu. Aklavietėje esu“, – guodžiasi šiaulietė Edita (vardas pakeistas).
Moteris dirba socialine darbuotoja ir įtaria, kad patalinių blakių parsivežė iš vienos globojamos močiutės, kurią lankydavo ir jos namuose ant vinies pasikabindavo liemenę. O kai močiutė buvo išvežta į globos namus, liemenę, matyt, parsinešė namo su visais bjauriaisiais parazitais.
„Vos tik blakes pastebėjau, viską namie išpūčiau su „Kobra“. Kaip ir dingo mėnesiui. Po kiek laiko vėl atsirado. Nėra daug, bet per savaitę po vieną vis atsiranda. Apėjau visus Šiaulius, visokias veterinarines vaistines, nuodų ieškodama. Patarė kviestis dezinfekavimo įmonę. Išsikviečiau“, – pasakoja moteris.
Kenkėjų naikintojai išdezinfekavo, išpurškė visą moters butą. Net išsikraustyti iš buto visa šeima kuriam laikui turėjo, už darbus įmonei sumokėjo 150 Eur. Iki pusmečio buvo ramu, o vėliau blakės vėl pasirodė.
„Šiauliuose dezinfekavimo įmonės nėra. Reikia skambinti į Vilnių, atvažiuoja darbininkai iš Panevėžio. Kai vėl jiems paskambinau, atsakė, kad nebeatvažiuos, nes nebegali padėti. XXI amžius, o aš su tokia bėda“, – baisisi Edita.
Iš dezinfekavimo įmonės moteris išgirdo patarimą, kad blakes galima išnaikinti karščiu. Trijų kambarių bute su dviem vaikais gyvenanti šiaulietė sako savaitę nemiegojusi: karštu lygintuvu tiesiog degino didelius visų lovų čiužinius, pagalves, antklodes – viską.
„Ir ką jūs sau galvojate? Po mėnesio blakių vėl atsirado. Blusas, tarakonus įmonės išnaikina, bet kas yra su blakėmis, aš nežinau. Kodėl jos tokios gyvybingos? Tragedija“, – aimanuoja moteris.
Bijo eiti miegoti
Edita prisimena vaikystę, kai Šiaulių butuose blakės nebuvo retas svečias. „Tada su „Kobra“ tėtis viską išpūtė ir jos dingo. O dabar specialistai juokiasi, kad blakėms „Kobra“ – lyg vaistai: joms dar geriau nuo šių nuodų“, – pro ašaras bando juokauti moteris ir prisipažįsta, kad visokiems purškalams didžiules sumas pinigų išleido. O kiek ašarų išliejo...
„Bijau eiti miegoti, arbatas visokias nuo nervų geriu. Pasaulio pabaiga. Kaip reikia gyventi?“ – neviltimi dalijasi šiaulietė.
Ji sako girdėjusi, kad blakės bijo šalčio ir karščio. Bet kaip namus atšaldyti tiek, kad jos žūtų? Per šalčius langus atidaryti? O kur patiems dėtis? O jei radiatoriai susproginės?
Tiesa, Edita užsimena, kad dviejų jos vaikų blakės nekandžioja. „Tik mane vieną. Bijau eiti miegoti. Dar galvoju, jog blakės namuose dėl to, kad šunį, katę turime. Gal dėl jų viskas?“ – klausia moteris. Niekur atsakymo, ar blakės mėgsta pulti ir gyvūnus, nesulaukė.
Ji sako nežinanti, gal blakės ateina iš kaimynų butų. Apie tokius dalykus su kitais bijo kalbėti. Bute pasidaryti kapitalinio remonto neišgali – neturi tiek pinigų...
„Jau norėjau televizijos laidą į pagalbą kviestis. Praradau viltį. Prieš kelis mėnesius esu bendrajame koridoriuje užuodusi dichlofoso kvapą. Bet gal žmonės nuo tarakonų purškė, negi imsi ir paprastai paklausi, ar blakių turi“, – svarsto šiaulietė.
Edita iš sesers sako išgirdusi, jog gal yra apsileidusi, kad blakės jos namus užpuolė. Bet ji tikina – gyvena tikrai švariai.
„Ne nuo skurdaus gyvenimo blakių atsiranda. Parsiveža žmonės su dėvėtais baldais, rūbais, net lagaminuose iš užsienio viešbučių“, – žiniomis dalijasi ji.
Patalinės blakės dažnai sukelia psichologines kančias, miego, nerimo, depresijos sutrikimų. (BillionPhotos nuotr.)
Prancūzijoje – patalinių blakių krizė
Spalio pradžioje BNS pasidalijo žinia, kad Prancūzija šaukia posėdžius dėl patalinių blakių krizės: parazitai paplito traukiniuose ir net kino teatruose. Prancūzijos Vyriausybė net surengė skubius posėdžius dažnėjantiems pranešimams apie patalines blakes aptarti.
Blakių aptikimo atvejai vis dažniau vertinami kaip didelė potenciali visuomenės sveikatos problema. Susirūpinimą dar labiau kursto tai, kad Paryžius rengiasi 2024-ųjų olimpiadai – priimti sportininkus ir žiūrovus iš viso pasaulio.
Pastarosiomis savaitėmis Prancūzijoje blakės iš galimo pašaipų objekto virto ginčus keliančiu politiniu klausimu. Priblokšti piliečiai praneša šių gyvių pastebėję įvairiausiose vietose, įskaitant traukinius, Paryžiaus metropoliteną bei kino teatrus.
Dvi mokyklos – viena Marselyje, o kita Vilfranše prie Sonos, netoli Liono, – dėl blakių buvo uždarytos kelioms dienoms, kol vyko kenkėjų naikinimas, pranešė vietos pareigūnai.
Prezidento Emmanuelio Macrono partijos „Renesansas“ (RE) vadovas Nacionalinėje Asamblėjoje Sylvainas Maillardas sakė, kad gruodžio pradžioje partijos pateiks bendrą įstatymo projektą kovai su blakių „rykšte“.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelienas Rousseau radijui „France Inter“ tvirtino, kad visuotinės panikos nėra. Jam rūpi tai, kad žmonių neapgaudinėtų firmos, verčiančios mokėti 2–3 tūkst. Eur už blakių išnaikinimą jų namuose. Ministras taip pat pasmerkė piktnaudžiavimo atvejus kenkėjų kontrolės sektoriuje.
Patalinės blakės, kurios šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje praktiškai išnyko iš kasdienio gyvenimo, pastaraisiais dešimtmečiais vėl plinta, pirmiausia – dėl didelio gyventojų tankio ir didesnio tranzito.
Manoma, kad per pastaruosius kelerius metus blakių yra buvę dešimtadalyje visų Prancūzijos namų ūkių. Paprastai dėl šios problemos reikia blakių naikinimo procedūros, kainuojančios kelis šimtus eurų, o dažnai procedūrą tenka kartoti.
Šių kraujasiurbių vabzdžių buvo pastebėta Paryžiaus metropolitene, greituosiuose traukiniuose, Paryžiaus Charles‘o de Gaulle‘io oro uoste. Tačiau atskirų atvejų pareigūnai nepatvirtino, o televizija RMC pranešė, kad Paryžiaus transporto operatorės RATP atlikto tyrimo metu transporte blakių neaptikta.
101505