REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Birželio 16 d. 08:35

Gedulo ir vilties dienos minėjimas Rietave

Rietavas

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


237095

Birželio 13 d. Gedulo ir vilties dieną minėjo Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos bendruomenė. Minėjimo metu pagerbtas tremtinių ir partizanų atminimas. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas papasakojo apie rietaviškių sukurtas įamžinimo vietas, paminklus, kryžių, pasodintą ąžuolų parką partizanams ir tremtiniams. Gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė priminė, kam turime dėkoti už laisvę. Gimnazijos pavaduotoja (ugdymui) Nijolė Dovidauskienė dalijosi savo giminės prisiminimais. Mokiniai uždegė žvakutes, tylos minute pagerbė žuvusiųjų atminimą. Atvykę kariškiai iš Plungės pulko mokiniams pravedė edukaciją. Moksleiviai domėjosi kariuomenės atliekamomis funkcijomis, dalyvavo rungtyse. Gimnazistai savo dienos patirtį ir įspūdžius užrašė minčių žemėlapyje.


Foto galerija:

gedulo-ir-vilties-diena-4-23473.jpg
gedulo-ir-vilties-diena-2-23471.jpg
gedulo-ir-vilties-diena-6-23475.jpg
gedulo-ir-vilties-diena-5-23474.jpg
gedulo-ir-vilties-diena-7-23476.jpg
gedulo-ir-vilties-diena-3-23472.jpg

Birželio 14 d. Rietave šios dienos minėjimas prasidėjo nuo išvykos į Šilų-Girėnų mišką, kuriame vyko prieš 70 metų žuvusių Kęstučio apygardos Lukšto būrio Lietuvos partizanų pagerbimas ir informacinio stendo atidengimas prie atstatytos žeminės. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius V. Rutkauskas priminė, kad Šilų miške 1952 m. vasario 18 d. žuvo Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės Šalnos tėvūnijos Lukšto (Rūtenio) būrio partizanai – Konstancija Stankutė-Žilienė (Juodakė, Laima, Zubrienė), Juozas Matutis (Laimutis), Juozas Vitkus (Aidas), Alfonsas Pūdžemys (Arimantas), Pranas Kromelis (Šalis) ir grupės vadas Algirdas Liatukas (Vasaris). Rietavo kraštas neteko 134 partizanų, 822 tremtinių, 89 politkalinių.

Prie žeminės esančio kryžiaus žuvusiesiems uždegtos atminimo žvakės bei padėta gėlių puokštė. Žuvusieji pagerbti tylos minute, bendrystę vainikavo Lietuvos himno giedojimas. Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis džiaugėsi, kad šiame minėjime susirinko toks gražus būrys žmonių – susitelkę šilališkiai ir rietaviškiai, kurie prisimena praeities įvykius ir bando suvokti bei įsisąmoninti, kaip užlupus nelaimei mokėti gyventi ir išgyventi. „Reikia turėti viltį, kad gyvensime ramiai, gražiai, be nuolatinės įtampos. Dėkoju visiems, kurie gaivina šiuos prisiminimus, sutvarkė takelį į žeminę, ir tiems, kurie šiandien stovite čia. Linkiu, kad tai, kas įvyko prieš daugelį metų niekada nepasikartotų“, – kalbėjo meras. Minėjime dalyvavo ir grupelė žmonių, kurie 1996 m. ėmėsi žeminės atgaivinimo, vienas jų – Kazys Palekas, papasakojęs apie žeminės atstatymą. Minėjimo metu prisiminimais dalinosi ir Virginija Jurgaitytė, Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė.

12 val. buvo aukojamos Šv. mišios Rietavo Šv. Mykolo arkangelo bažnyčioje. Iš bažnyčios visi persikėlė į Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejų, kuriame vyko knygos „Tėvynės labui: teisininkas Tadas Petkevičius“ pristatymas. Renginyje dalyvavo istorikas Povilas Šveberas. Minėjimas užsibaigė lankant tremtinių ir partizanų memorialus Rietavo kapinėse.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA