PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 30 d. 21:16

Ge­gu­žės 31-oji – Pa­sau­li­nė ne­rū­ky­mo die­na

Lietuva

Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


4485

Pa­sau­li­nė svei­ka­tos ap­sau­gos or­ga­ni­za­ci­ja 1987 m. pa­skel­bė ge­gu­žės 31-ąją Pa­sau­li­ne die­na be ta­ba­ko. Šią die­ną vi­si rū­kan­tie­ji ra­gi­na­mi bent vie­ną die­ną ne­rū­ky­ti. Vi­suo­me­nė ska­ti­na­ma su­si­pa­žin­ti su rū­ky­mo ža­la ir pa­sau­li­ne ta­ba­ko epi­de­mi­ja.

Kas­met nuo rū­ky­mo su­kel­tų li­gų mirš­ta 4,9 mln. pa­sau­lio gy­ven­to­jų. Prog­no­zuo­ja­ma jog per atei­nan­čius 25-erius me­tus šis skai­čius tu­rė­tų išaug­ti iki 10 mln. Lie­tu­vo­je dėl rū­ky­mo kas­met ne­ten­ka­ma apie 7 tūkst. gy­vy­bių. Per­nai Lie­tu­vo­je ban­dė mes­ti rū­ky­ti net 47 pro­c. rū­kan­čių­jų. Lie­tu­vo­je 9 iš 10 rū­kan­čių­jų šį įpro­tį me­ta vien sa­vo va­lios pa­stan­go­mis.
Ko­kie svei­ka­tos po­ky­čiai vyks­ta me­tus rū­ky­ti?
*Po 20 min. krau­jo spau­di­mas ir pul­sas nor­ma­li­zuo­ja­si.
*Po 8 val. krau­jy­je dvi­gu­bai su­ma­žė­ja ni­ko­ti­no ir ang­lies mo­nok­si­do, nor­ma­li­zuo­ja­si de­guo­nies įsi­sa­vi­ni­mas.
*Po 24 val. ang­lies mo­nok­si­das jau bū­na pa­si­ša­li­nęs iš or­ga­niz­mo, plau­čiai pra­de­da va­ly­tis nuo glei­vių ir ki­tų dėl rū­ky­mo su­si­da­riu­sių kenks­min­gų me­džia­gų.
*Po 48 val. ni­ko­ti­no or­ga­niz­me ne­bė­ra, žy­miai pa­ge­rė­ja uos­lės ir sko­nio po­jū­čiai.
*Po 72 val. kvė­puo­ti da­ro­si leng­viau, nes pra­si­de­da bron­chų re­lak­sa­ci­ja.
*Po 3–9 mėn. pa­ge­rė­ja or­ga­niz­mo krau­jo­ta­ka, su­ma­žė­ja ko­su­lys, du­su­lys, leng­vė­ja kvė­pa­vi­mas, nes 10 pro­c. pa­ge­rė­ja plau­čių funk­ci­niai ro­dik­liai.
*Po 5 m. du kar­tus su­ma­žė­ja šir­dies prie­puo­lio ti­ki­my­bė.
*Po 10 m. du kar­tus su­ma­žė­ja plau­čių vė­žio ti­ki­my­bė.
*Po 15 m. or­ga­niz­mas vi­siš­kai iš­si­va­lo nuo kenks­min­gų me­džia­gų po­vei­kio at­si­ra­du­sių rū­kant.
Pak­lau­sus paaug­lio, ko­dėl jis rū­ko, daž­niau­siai paaiš­kė­ja, kad jis no­ri at­ro­dy­ti ne­prik­lau­so­mas ir vy­res­nis. O pa­klau­sus suau­gu­sio vy­ro, paaiš­kė­ja, kad jis rū­ky­da­mas jau­čia­si jau­nes­nis.
Nuo pat ta­ba­ko iš­pli­ti­mo at­si­ra­do ir ko­vo­jan­čių prieš jo var­to­ji­mą. Drau­di­mai anaip­tol ne­sus­tab­dė ta­ba­ko pli­ti­mo, tik pa­ska­ti­no jo kont­ra­ban­dą.