Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.LTŠaltinis: Elektrėnų savivaldybė
Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį informavome visuomenę apie želdinių ir želdynų eksperto išvadą dėl eglės, esančios priešais Elektrėnų savivaldybės administraciją. Išvadose buvo teigiama, kad eglės žuvimo procesas yra negrįžtamas, o vienintelė išeitis – kirsti medį.
Analizė parodė, kad įvertinus medį moksliniu požiūriu, medžio būklė yra bloga – gausu smulkių sausų šakų, akivaizdus spyglių išretėjimas. „Pagal esamą medžio išvaizdą ir mano daugiametę dendrologinę ir ekspertinę patirtį, galiu nedvejodamas teigti, kad esama būklė ir išvaizda tik blogės, o medis išgyvens tik kelis metus“,– savo išvadas apibendrino nepriklausomas želdynų ir želdinių ekspertas Julius Bačkaitis.
Anot želdynų ir želdinių eksperto, sunku pasakyti, kas daro didžiausią įtaką medžio būklės blogėjimui, nes jau kelerius metus Lietuvoje pastebimas masinis senesnių (>40–50 metų) amžiaus ne tik dygiųjų, bet ir paprastųjų eglių, augančių urbanizuotose teritorijose, būklės blogėjimas.
J. Bačkaitis sakė, kad tam įtakos gali turėti ir kinivarpų veiklos suaktyvėjimas, ir klimato šiltėjimas, o gal ir kitos mažiau reikšmingos priežastys: įvairios ligos, tarša ir panašiai. Eglės kirtimas turėtų būti numatytas ne tik dėl medžio estetinio vaizdo pablogėjimo, šiuo atveju pats svarbiausias veiksnys yra gyventojų saugumas. „Labai rekomenduočiau nelaukti, kol medis mirs natūralia mirtimi – jau po 1–2 metų ji gali kelti ne tik teorinį, bet ir realų pavojų praeivių sveikatai ir gyvybei“, – teigė Julius Bačkaitis. Anot eksperto, medžio išsaugoti neįmanoma, šis procesas yra negrįžtamas, toks reiškinys yra visoje Lietuvoje.
Elektrėnų savivaldybės vadovai supranta, koks svarbus šis medis yra Elektrėnų gyventojams, todėl siekdami išsiaiškinti, ar tikrai nėra jokių galimybių išsaugoti medį, užsakė dar vieną arboristinę ekpertizę, kurią atliko UAB ,,Arbovita ir Ko“ profesionalus arboristas Renaldas Žilinskas.
Medžių priežiūros klausimai nesprendžiami stereotipiškai, kiekvienam augalui taikomas individualus požiūris ir priimami individualūs sprendimai, pagrįsti žiniomis ir ilgamete patirtimi, todėl išvados yra pateikiamos remiantis rekomenduojamais tarptautiniais arboristikos kriterijais ir metodika, suformuota ilgalaikės praktikos metu. Eglės, esančios priešais Elektrėnų savivaldybės administraciją, būklę arboristas įvertino blogai:
„Vizualiai vertinant medžio fiziologinį gyvybingumą, matoma, jog nėra reakcinės ir metinio kamieno medienos prieaugio. Fiziologinis gyvybingumas žemas – laja reta, skurdi, žaliuoja tik pietinės / pietvakarinės pusės šakų galai, rytinė ir pietrytinė lajos dalis praktiškai žuvusi, lajos viduje nėra gyvybingų ūglių. Esant tokiam sunykimo laipsniui, jokios gaivinimo priemonės nepadės, medis faktiškai jau žuvęs. Dar kokius 3 metus žalioji lajos dalis po truputį nyks, mažės, kol visai nudžius. Medis be jokios perspektyvos, rekomenduojama jį artimiausiu metu šalinti ir jo vietoje pasodinti kitą medį“.
UAB „Arbovita ir Ko“ profesionalus arboristas Renaldas Žilinskas pateikė pasiūlymų, kokį naują medį būtų galima sodinti vietoj nukirstos eglės: „Vietoj šalinamos dygiosios eglės siūlome pasodinti europinį kėnį (Abies alba) arba didžiąją pocūgę (Pseudotsuga menziiesii). Pirmenybė kėniui“.
Elektrėnų savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius, komentuodamas eglės situaciją, informuoja gyventojus, kad bus pasodintas naujas medis: „Eglės situaciją išsiaiškinome išgirdę ne vieno, o kelių skirtingų arboristų išvadas. Turėjome vilties išsaugoti medį, bet labai gaila, kad to padaryti nebepavyks. Kai atsisveikinsime su šia egle, kuri daugelį metų buvo miesto Kalėdų simbolis, pasodinsime naują medį. Atsižvelgiant į arboristų rekomendacijas, čia bus pasodintas toks medis, kuris žaliuos daugybę metų ir džiugins dar ne vieną elektrėniečių kartą. Jei tik leis galimybės, iš senosios eglės medienos bus gaminami suvenyrai Elektrėnams“.